Karar Ağacı Nedir? – Yönetimde Örnekler ve Avantajlar
Karar Ağacı Nedir? - Yönetimde Örnekler ve Avantajlar
0

Belirli bir karar için olası tüm çözümleri açıkça tanımlamak, başarılı yönetimin önemli bir parçasıdır. Bu makalede, olası eylem yollarını belirlemek ve seçmek için bir karar ağacının nasıl kullanılacağını öğreneceksiniz.

Karar Ağacı Tanımı

Karar ağacı, belirli koşullara göre bir karar, olası çözümlerin grafik temsilidir. Buna karar ağacı denir, çünkü tek bir kutu (veya kök) ile başlar, daha sonra tıpkı bir ağaç gibi bir dizi çözüme ayrılır.

Karar ağaçları, yalnızca ne düşündüğünüzü ‘görmenize’ yardımcı olan grafikler olduğu için değil, aynı zamanda karar ağacı vermenin sistematik, belgelenmiş bir düşünce süreci gerektirdiği için de faydalıdır. Genellikle karar vermemizin en büyük sınırlaması, yalnızca bilinen alternatifler arasından seçim yapabilmemizdir. Karar ağaçları beyin fırtınası sürecinin resmileşmesine yardımcı olur. Böylece daha fazla potansiyel çözüm belirleyebiliriz.

Karar Ağacı Örneği

Gerçek hayatta uygulanan karar ağaçları çok karmaşık olabilir ve seçenek sayfaları da dahil olabilir. Ancak, karmaşıklık ne olursa olsun, karar ağaçlarının hepsi aynı ilkelere dayanmaktadır. Karar ağacının temel bir örneği:

Karar ağacı örneği
Karar ağacı örneği

Hafta sonu planlarınızı yapıyorsunuz ve ebeveynlerinizin şehre gelebileceğini öğreniyorsunuz. Planların yerinde olmasını istersiniz, ancak neler yapabileceğinizi ve yapamayacağınızı belirleyecek birkaç bilinmeyen faktör vardır. Karar ağacı zamanı.

İlk olarak, karar kutunuzu çizin. Bu, karar ağacınızı başlatan olayı içeren kutudur. Bu durumda evinize gelen anne babanızdır. Bu kutunun dışında, olası her sonuç için bir kutunuz var. Örneğimizde çok kolay: evet ya da hayır – ya anne babanız gelir ya da gelmez.

Ebeveynleriniz filmleri seviyor, bu yüzden kasabaya gelirlerse sinemaya gideceksiniz. Karar ağacının amacı hafta sonu planlarınıza karar vermek olduğundan, bir cevabınız var. Peki ya ailen eve gelmezse? Karar kutusundan ‘şubeye’ geri dönebilir ve karar ağacımızı bitirebiliriz.

Ebeveynleriniz şehre gelmezse, ne yapacağınıza karar vermeniz gerekir. Seçenekleri düşündüğünüzde, havanın önemli bir faktör olduğunu anlarsınız. Hava sonraki kutunuz olur. Bahar zamanı olduğu için yağmurlu, güneşli veya rüzgarlı olacağını biliyorsunuz. Bu üç olasılık sizin dallarınız haline gelir.

Güneşli veya yağmurlu ise, ne yapacağınızı bilirsiniz – sırasıyla tenis oynayın veya evde kalın. Ama ya rüzgarlıysa? Rüzgarlıysa, evden çıkmak istersiniz, ancak muhtemelen tenis oynayamazsınız. Filmlere veya alışverişe gidebilirsiniz. Alışverişe gidip gitmeye ya da film izlemeye ne karar verirsiniz? Para.

‘Rüzgarlı’ dalınız başka bir kutuya çarpıyor – para faktörü. Parayla iki olasılık olduğuna karar veriyorsunuz – bu haftanın maaş çekine ve çalışma programına bağlı olarak zengin ya da fakir olacaksınız. İyi bir maaş alırsanız alışverişe gidersiniz. Eğer yapmazsan, filmlerin zamanı geldi.

Bir karar ağacı ile, planlarınızı etkileyebilecek bir dizi faktör olmasına rağmen hafta sonu planlarınız yapılır. Bu durumları düşündüğünüz için maaş çekiniz, hava durumu ve ailenizin ziyaretinin her kombinasyonu için bir planınız var.

Makale Özeti

Karar ağaçları, düşünce sürecinizi resmileştirmeye yardımcı olan ve farklı faktörlerin planlarınızı nasıl etkileyebileceğinin grafiksel bir sunumunu sağlayan kullanışlı yönetim araçlarıdır. Karardan olası tüm sonuçlara kadar potansiyel yolları açıkça düzenlerler, böylece her bir yolun maliyeti ve faydası düşünülebilir. Karar ağaçları, karar verme araç setinizin mükemmel bir bileşenidir ve diğer karar verme araçlarında olduğu gibi, bunun yerine sağduyuyla birlikte kullanılmalıdır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 1
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir