1. Anasayfa
 2. İşletme Yönetiminin Temelleri

Yönetim Becerileri: İyi Yöneticiler Verimliliği Nasıl Artırır?

Yönetim Becerileri: İyi Yöneticiler Verimliliği Nasıl Artırır?
Yönetim Becerileri: İyi Yöneticiler Verimliliği Nasıl Artırır?
0

Bu makale teknik, beşeri ve kavramsal beceriler de dahil olmak üzere yöneticinin ihtiyaç duyduğu beceri türlerini tartışacaktır. Bu becerilerin her birinin bir yöneticinin çalışanlarını etkili bir şekilde yönetme yeteneğini nasıl etkilediğini öğreneceksiniz.

Yönetimsel Beceri Türleri

Profesyonel bir basketbol oyuncusu, bir basketbolda nasıl savunma yapacağını ve atağa geçeceğini veya bir ev üreticisinin bir evi çerçeveleme sürecini nasıl anladığını bilmesine ihtiyaç duyduğu gibi, yöneticilerin de işlerini etkili bir şekilde gerçekleştirmek için belirli bir beceri kümesine sahip olması gerekir. Yönetim becerileri, yöneticinin kuruluşa hedeflerine ulaşmasında yardımcı olmak için kullandığı şeydir. Özellikle, bir yönetici, yönettikleri kişilerin verimliliğini artırmak için kendi yeteneklerini, bilgi tabanlarını, deneyimlerini ve bakış açılarını kullanır.

Bir yöneticinin işini etkili bir şekilde gerçekleştirmek için ihtiyaç duyduğu araç kutusu, tipik olarak üç kategoriden birine girer: teknik becerilerbeşeri beceriler ve kavramsal beceriler. Bu becerileri daha iyi anlayabilmeniz için, bu becerilerin her birinin Yönetici Fatih ve çalışanı Finansal Analist Ali tarafından nasıl uygulandığına bakalım.

Teknik beceriler

Teknik beceriler, belirli bir görevi yerine getirmek için gerekli becerilerdir. Bir yöneticinin işini tamamlamasını sağlayan ‘nasıl yapılır’ beceri setidir. Bu beceriler örgün eğitim, öğretim ve işbaşı deneyiminin birleşimidir. Çoğu çalışan, yöneticilerinin kendi becerilerinin üzerinde bir teknik beceriye sahip olmasını bekler, böylece gerektiğinde bir çalışan kendi işlerine özgü bir şeyi nasıl yapacağını öğrenmek için yöneticilerine gelebilir.

Örneğin, Finansal Analist Ali’nin işinin bir kısmının her hafta bir bilanço güncellemek olduğunu varsayalım. Ali acemi bir finansal analisttir ve şirket içinde yenidir, bu yüzden menajeri Fatih’in bu görevi başlangıçta nasıl yerine getireceğini göstermesini bekler. Artık sonunda kendi başına yapabilir. Bu nedenle, Fatih’in bir bilançonun nasıl güncelleneceği konusunda teknik becerilere sahip olması çok önemlidir. Artık bu beceriyi Ali ile paylaşabilir.

Beşeri beceriler

Bir yöneticinin sahip olması gereken bir sonraki beceri türü beşeri becerileridir. Bu kişilerarası beceriler, bir yöneticinin çalışanları ile çalışmak için kullanacağı şeydir. Bazı insanlar iyi beşeri becerileri ile doğmaktadırlar.  Bu beceriye sahip olmayan insanların bunun üzerinde daha çok çalışması elzemdir. Beşeri becerileri tüm yöneticiler için kritik öneme sahiptir çünkü insanlarla çalışırlar. İyi beşeri becerisine sahip yöneticiler, yönetici / çalışan ilişkisi içindeki rollerini ve güven, uyum, adalet, empati ve iyi niyet gibi şeylerin kuruluşun genel başarısı için ne kadar önemli olduğunu anlarlar. Beşeri becerileri yöneticinin bir çalışanı daha yüksek bir üretkenlik seviyesine doğru çalışmaya yönlendirmesine, yönlendirmesine ve motive etmesine yardımcı olur.

Örneğin, Ali ve Fatih’e geri dönelim. Ali’nin iş tanımının daha fazla sorumluluk içerecek şekilde değiştiğini düşünün. Daha fazla sorumluluk var ama maaş aynı. Ali üzgün ve bu değişim karşısında bunalmış hissetmektedir. Fatih, iyi insan becerilerine sahip bir yöneticidir, bu nedenle Ali’nin hayal kırıklığı konusundaki anlayışını, onun değişimiyle empati kurabilir ve iletebilir. Fatih, üzerine ek iş yüküne rağmen Ali’yi daha yüksek bir seviyede çalışmaya devam etmeye motive etmek için çabucak çalışır.

Kavramsal beceriler

Kavramsal beceriler, yöneticinin araç kutuları içinde sahip olması gereken son becerilerdir. Hem parçaları hem de toplamını öngörme becerisinin analitik yeteneği, doğrudan yöneticinin kavramsal beceri setine dönüşür. Esasen, bir yöneticinin kavramsal becerileri, problemleri stratejik ve hesaplanmış bir şekilde çözmesini sağlar. Kavramsal beceriler günümüzün kaotik iş ortamında giderek daha önemli hale gelmektedir.

Yöneticiler, sürekli olarak, organizasyonel hedeflere ulaşmak için eylem planları geliştirmek ve kaynakları kullanmak için örgütleri kavramsal düşünmeye zorlanmaktadır. İyi kavramsal becerilere sahip bir yönetici bir soruna bakabilir, yönetilebilir parçalara ayırabilir, daha etkili ve verimli bir şekilde tekrar bir araya getirmeden önce çeşitli olası çözümleri düşünebilir. Kavramsal beceriler üst düzey yöneticiler için çok önemlidir, ancak orta ve düşük düzeyli yöneticiler için de önemlidir.

Fatih için, kavramsal becerilerini kullanmak, çalışanlarına özgü sorunları analiz etmeyi içerebilir. Mesela Ali’nin işi değişti. Fatih, Ali’nin durumuyla empati kurmak için insan becerilerini kullanmadan önce, ona iyi bir mantık ve eylem planı sağlayabilmesi için önce gerçekleri de düşünmesi gerekir. Fatih’in bu değişikliğin neden gerekli olduğunu düşünmesi gerektiği anlamına gelir. Bu düşünceleri örnek olarak; kimi etkileyeceği ve hangi şekilde olacağı; hizmet edecek kadar iyi olacağı; ek sorumluluklar için yeni performans ölçümlerinin nasıl oluşturulacağı ve değerlendirileceği; Ali’nin yeni sorumluluklarını iyi yerine getirebilmesi için hangi eğitimin sağlanması gerekecek…

Makale Özeti

Bir yöneticinin işini başarılı bir şekilde yerine getirebilmesi için yönetim becerileri gereklidir. Teknik becerilerinsan becerileri ve kavramsal becerileri içeren üç farklı yönetim becerisi türü vardır.

Teknik beceriler, bilgisayar programı yazma, bütçe geliştirme veya satış eğilimlerini analiz etme gibi belirli bir işi gerçekleştirmek için kullanılan özel beceri kümesidir. Bu beceriler, asıl iş işlevlerini yerine getiren çalışanlarla ne kadar yakın çalıştıklarından dolayı, düşük seviyeli yöneticiler için çok önemlidir. İnsan becerileri yöneticilerin çalışanlarıyla çalışma, motive etme, teşvik etme, empati kurma ve iletişim kurma becerisini içerir. Bu beceriler tüm yönetim seviyeleri için önemlidir. Kavramsal beceriler yöneticinin organizasyon ve hedeflerine en etkili şekilde nasıl ulaşılacağı hakkında analitik düşünme yeteneğidir. Bu beceriler, yönetim seviyesi yükseldikçe giderek daha önemli hale gelir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 1
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 1
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir