1. Anasayfa
 2. Yönetim ve Organizasyon

Yöneticiler İçin Karar Verme: Kesinlik, Risk ve Belirsizlik

Yöneticiler İçin Karar Verme: Kesinlik, Risk ve Belirsizlik
Yöneticiler İçin Karar Verme: Kesinlik, Risk ve Belirsizlik
0

Kararların en kesin şekilde alınması, yöneticilerin zaman içinde yapmayı öğrendikleri bir şeydir. Bu makalede, yöneticilerin bilinçli kararlar vermek için kesinlik ve riskle nasıl çalıştıklarını gözden geçireceğiz.

Kesinlik Nedir

Bu dünyada ölüm ve vergilerin yanı sıra kesin olan bir şey var mı? Muhtemelen değil. Birisi bana ‘% 100 emin misiniz? diye sorsa onlara hayır demem gerekir. Yöneticiler maalesef aynı pozisyondalar. Aynı derecede talihsiz bir patron, bir cevap için burnundan soluduğunda ve sonuçların beklediği şey olacağından ‘kesinlik’ istediği zamandır. Yöneticilerin ve risk değerlendirmesinin sevimli dünyasına hoş geldiniz.

Riskleri Tartmak

Kesinlik hakkında konuştuğumuzda, gerçekten riskleri tartmaktan bahsediyoruz: eldeki duruma bakmak, bu durumda mevcut olan tüm değişkenleri ve sorunları tanımlamak ve riskin sonucun belirsizliğine karşı tartılmasıdır.

Bu içinde bulunabileceğiniz kolay bir konum değildir, ama ne kadar çok olursanız ve ne kadar çok geçerseniz, onu anlama konusunda o kadar iyi olursunuz.

Örneğin, patronunuzun size gelip ‘Beril, yeni bir tesis inşa etmeliyiz ve ona mümkün olan en iyi yerde ihtiyacımız olduğunu söyleyelim. Piyasaları araştırın ve tesisi doğru yere koyduğunuzdan emin olun dedi.

Vay canına, Beril’in patronu ona sert bir tane attı. Şimdi, Beril’in bu binanın tam olarak nereye gitmesi gerektiği konusunda bir belirsizlik yaşayacağı belli oluyor ve açıkçası bir hata yapmak istemiyor. Kesinlik, risk ve belirsizlik, karar alma sürecini etkileyecektir (patronunun doğru karar için burnundan soluduğu gerçeğiyle birlikte).

Çeşitli Perspektifler

Gerçekten, Beril buna birkaç farklı bakış açısından bakabilir:

 1. Tam bir belirsizliğe dayanarak bir karar veriyor mu? Ne aradığını veya nelere dikkat etmesi gerektiğini bilmiyor mu?
 2. Yalnızca ilgili risklerin tartılmasına dayalı bir karar mı alıyor? Başka bir deyişle, konu üzerinde oldukça iyi bir tutumu var, ancak ortaya çıkabilecek tüm riskleri anlamaya çalışıyor mu?
 3. Bildiklerine güveniyor ve araştırma yapmıyor mu? Bu, başka herhangi bir şey kadar riskli olabilir ve bunun hakkında biraz konuşacağız.

Beril bu kararı tam olarak belirsizlikten çıkarıyorsa, çok fazla seçeneği yok ama çok fazla araştırma yapıyor.

İşin püf noktası ne araştırılacağını ve nereye bakılacağını bilmek. Doğru kriterleri gözden geçirdiğinden emin olmalıdır – örneğin, bu şehir ve eyalet vergi oranları, tesise yol açabilecek yollar ve bunların ne kadar iyi veya kötü olduğunu ve belirli bir konumdaki mevcut çalışan havuzu olabilir.

Ya da belki Beril sadece ilgili riskleri tartmaya dayalı bir karar veriyor. Dürüst olmak gerekirse, her kararda risk vardır. Bu nedenle Beril sadece riski tanımlamakla kalmaz, aynı zamanda bu riskin gerçekte meydana gelme olasılığını ve gerçekleşmesi durumunda bunu ele almak için neler yapabileceğini de anlamak zorundadır.

Örneğin, yeni tesisi Bursa’ya koymak isteseydi, depremleri düşünmek zorunda kalacaktı – ne sıklıkla ve hangi bölgelerde meydana geliyorlar? Depremler kesin bir risk olsa da, eğer gerçekleşirse şirketin onlar hakkında ne yapabileceğini düşünmek zorunda kalacaktı. Risk tartımına dayalı kararlar vermek için, bunlar Beril’in bakması gereken konulardır.

Beril’in yapabileceği en büyük hata bir kesinlikle duygusal davranmak ve herhangi bir riske bakmamaktır.

‘Bunu daha önce yüzlerce kez yaptığımdan beri binayı inşa etmek için en iyi yeri biliyorum’ diyebilirdi. Gerçek şu ki, bu özel konuya değil, yalnızca geçmiş deneyime karar verecekti. Burada aradığımız kelime ‘kibir’. Yöneticiler kibirle kararlar aldıklarında, başarısız olacakları kesindir. Tüm iyi yöneticiler deneyim ve içgüdülerinin yönlendirebileceği kararlar alırlar, ancak kararları onları destekleyen araştırmalarla bilgilendirmeliler.

Sizce Beril, kendi kesinliğinden bir karar vermek, tesisi bir yere koymak, yanlış yer olduğunu öğrenmek ve daha sonra hatayı nasıl yaptığını açıklamak için patronunun ofisine gelmesi isteniyor mu? Ne diyebilir ki?

 • Patron, binanın orada çalışacağından emindim.
 • Efendim, bunu daha önce başka yerlerde yaptım ve işe yaradı.
 • Patron, bunun doğru yer olduğundan neredeyse emindim.

Beril’in patronu bu cevapların her birine şunu söylemelidir: ‘Bunu nasıl bildin? Riskten kaçındığımızdan ve kesinlik seviyemizi yükselttiğimizden emin olmak için hangi araştırmaları yaptınız? ‘

Bu yorumdan sonra Beril’in masasını temizleyeceğini ve özgeçmişini güncellemeye başlayacağını tahmin edebilirsiniz.

Makale Özeti

Herhangi bir yönetici karar verdiğinde, riskle başa çıkmanın üç yolu vardır:

 • Belirsizlik veya dahil olan her şeyi veya risklerin ne olabileceğini bilmemek
 • İlgili riskleri tartmak veya tüm tanımlanabilir risklere bakmak ve durumu ne kadar etkileyeceklerini ve gerçekleşme olasılıklarını ölçmek
 • Kesin bir karar vermemek için ve sadece tek bir riske bakmak ya da bildiklerimize güvenerek karar vermemek için detaylı bir araştırma yapmak

Hangisini seçtiğiniz, duruma ve mevcut değişkenlere ne kadar vakıf olduğunuza bağlı olacaktır. Unutmayın – küçük bir araştırma asla kimseye zarar vermez.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir