1. Anasayfa
 2. Pazarlama

Yapay Zeka Pazarlaması: Nasıl Yapılır ve Unsurları

Yapay Zeka Pazarlaması: Nasıl Yapılır ve Unsurları
0

Yapay Zeka Pazarlaması (AIM), analitik ve yürütme arasındaki boşluğu kapatmak için üstün çözümler sunar. Olumlu sonuçların ortaya çıkması büyük veri yığınlarından geçme sürecidir. Forbes’in izniyle perakendeciler AIM’ye yaklaşık 5,9 milyar ABD doları yatırım yaptı. Kuzey Amerika, Avrupa ve Asya-Pasifik ağırlıklı olarak bu tür dijital pazarlama ve reklamcılığı kullanıyor.

Aynı şekilde, uzaktan sağlık izleme, giyilebilir arttırılmış gerçeklik, IoT mutfak aletleri ve beyin algılayıcı araçlar, oyunu değiştiren yeniliklerin altında yatmaktadır. Önde gelen teknolojiler fütüristik çağda rollerini oynuyorlar. Teknolojiye özgü pazarlama ve reklamcılığın etkisi ne olacak?

Yapay Zeka Pazarlaması Nedir?

Yapay Zeka Pazarlaması Nedir?

Yapay Zeka Pazarlaması, müşterilerin iyiliği için en son teknolojiyi kullanma sürecidir. Reklamverenlerin, reklam kampanyalarının yatırım getirisini (YG) artırabilmelerinin etkili bir yoludur. Bu yöntem, önemli sonuçlar elde etmek için müşteri verilerini, makine öğrenimini ve diğer ilişkili hesaplamaları kullanır.

AIM ayrıca pazarlamacılara hedef kitle için uygun içerik oluşturmalarında yardımcı olur. Bu nedenle AI pazarlamasının önemini ve uygun yöntemini anlamak şarttır.

Yapay Zeka Pazarlamasının Önemi

Yapay Zeka Pazarlamasının Önemi

Yapay Zeka, dijital pazarlamayı ve reklamcılığı üst düzeyde etkiler. Statista üzerine yapılan araştırmalara göre , bu teknoloji için küresel yazılım pazarının 2025 yılına kadar 89.85 milyar ABD dolarına ulaşması muhtemel görünmektedir. Haziran 2018’de yapılan küresel bir araştırma, AI şirketlerinin % 41’inin Amerika Birleşik Devletleri’nde olduğu sonucuna vardı.

Yapay Zeka Pazarlaması, reklamverenlerin sosyal medya ve e-postalar aracılığıyla çok sayıda veri analizi paketini hızla oluşturmasına olanak tanır. Sonuç olarak, pazarlamacılar yatırım getirisi (YG) ve kampanya performansında artış yaşayabilirler. Sonuçta, Yapay Zeka dünya çapında en etkili dijital pazarlama stratejilerinden biri olarak bilinir.

Dijital pazarlamacılar uygun şekilde kullanarak AIM’den en iyi şekilde yararlanabilirler. Bu nedenle, yapay zeka pazarlamasının her unsurunu anlamak çok önemlidir.

Yapay Zeka Pazarlaması – Nasıl Kullanılır?

Dijital pazarlamacılar çeşitli yöntemlerle AIM’den en iyi şekilde yararlanabilirler.

Yapay Zeka Pazarlaması - Nasıl Kullanılır?

Satış tahmini

AIM, geçmiş işlemlerle ilgili kayıtları birleştirmek için geçerlidir. E-postalar, telefon görüşmeleri ve toplantılar aracılığıyla da veri alabilir. Yapay Zeka Pazarlamasının bu özelliği, mevcut ve gelecekteki kampanyaların en muhtemel satışlarının sonucunu tahmin etmeye yardımcı olabilir.

Müşteri Temsilcisi

AI pazarlama, müşteri beklentilerini analiz etmede yardımcı olabilir. AIM aracılığıyla oluşturulan veriler, bir müşterinin bir ürüne en çok ihtiyaç duyduğunu anlamak için gereklidir. Dijital pazarlamacılar hedef kitlelerinin profillerini de oluşturabilirler.

Bu yaklaşım, ilgilenen bireyleri ayırmaya ve dinlenmeyi iptal etmeye yardımcı olacaktır.

Dalgalanma Fiyatlandırması

Yapay Zeka Pazarlaması, dijital pazarlamacıların bu kişiselleştirilmiş fiyatlandırma yöntemini uygulamalarında da yardımcı olabilir. Bu stratejide perakendeciler, ürünlerin fiyatını izleyicinin talebi doğrultusunda belirler. Bunun önemli bir örneği, başka bir yerde oranlarda bir artış olduğunda en iyi indirim kodlarını sunan sürüş transferi uygulamalarının maliyetini içerir.

Ayrıca, reklamverenler, ürünleri talep edildiğinde oranlarını artırmak için AIM’yi kullanır.

Ses tanıma

Siri, Alexa ve Google Assistant, konuşma tanıma teknolojisine dayanan önde gelen sohbet botlarıdır. Yapay Zeka, konuşulan kelimeleri etkili bir şekilde tanıyabilir ve bunları metne dönüştürebilir. Sonuç olarak, komut yürütme süresi artar.

Pazarlamacılar bu dijital pazarlama ve reklamcılık stratejisini kampanyalarında kullanabilirler. Oberlo tarafından 2020 için yapılan istatistiksel hesaplama , ABD sesli arama kullanıcılarının ortalamasının 2021 yılına kadar 127.11 milyona ulaşacağını tahmin ediyor. Ayrıca, sesli alışveriş pazarının 2022 yılına kadar 40 milyar ABD doları ile çatıya çıkması muhtemel.

İçerik yaratımı

Yapay Zeka Pazarlama ve içerik yazma daha iyi sonuçlar almak için eşleştirilebilir. Gerçekte, AI tarafından yazılmış içerik etkili ve bilgilendirici değildir. Ancak, hisse senedi güncellemeleri, spor haberleri ve finansal raporlarla ilgili basit bloglar oluşturmak için geçerlidir.

Bu nedenle, dijital pazarlamacılar içerik istihbaratı yoluyla kişiselleştirilmiş web içeriği oluşturmak için AIM’i kullanabilir .

Otomatik Reklam Hedefleme

Pazarlamacılar, kullanıcıların ziyaret ettiği uygulamaların ve web sitelerinin çerezlerinden oluşturulan verilerle reklam satın alma / satış sürecini otomatikleştirebilir. Yapay Zeka, reklamverenin ölçütleriyle ilgili olabilecek belirli kitleleri etkili bir şekilde hedeflediği için burada yararlıdır.

Örneğin, Facebook Reklamları için AIM, müşteri reklamlarını profillerine göre hedeflemek ve yeniden hedeflemek için veri analizi kullanır.

Yapay Zeka Pazarlamasının Temel Unsurları

AI pazarlama birkaç temel unsurla güçlenir. Bunlar Büyük Veri, Sağlam Çözümler ve Makine Öğrenmesini içerir.

Yapay zeka pazarlaması unsurları

Büyük veri

Büyük Veri kavramı açık ve açıktır. Dijital pazarlamacıların büyük veriyi ihmal edilebilir manuel çalışma ile kıvırma yeteneği etrafında dönmektedir. Reklamverenler bu yaklaşımı, hedef kitleye çok sayıda kanal üzerinden tam zamanlı olarak bağlanmak için kullanabilir.

Sağlam Çözümler

AI pazarlama çözümleri problemleri tam olarak insanlar gibi yorumlar. Bundan böyle, büyük veri kümelerini hızlı bir şekilde tanımlar ve ilgili bilgileri yorumlar. AI çözümleri ayrıca bir konuşma sırasında duyguları çıkarabilir. Bunun önemli bir örneği, Google AI’nın akıllı oluşturma özelliği ile akıllıca e-posta oluşturduğu için Gmail hizmetidir.

Makine öğrenme

Yapay Zeka, bir makinenin önceki deneyimlerden daha iyi performans elde etmesini sağladığından, makine öğreniminde önemli bir rol oynar. Dijital pazarlamacılar günlük bilgileri ve müşteri yanıtlarını tahmin etmek için ML’yi kullanabilir. Sonuç olarak, reklamverenler çoğu reaksiyonun temel nedenini kolayca anlar.

Yapay Zeka Pazarlaması Gelecek Yaklaşımıdır

AIM, dijital pazarlama ve reklamcılığın kralıdır. Bu teknoloji odaklı yöntemin sektördeki her platformu yönetme olasılığı yüksektir. İşletme sahipleri küresel olarak yapay zekayı benimsiyor. Forbes’a göre, ABD ve İngiltere’deki şirketlerin% 77’si AI ile ilgili teknolojiler kullanıyor.

Bunların% 31’i dinamik iş değeri büyümesi yaşadı. Ayrıca, satış ve pazarlama gibi üst düzey ticari işlevler sırasıyla% 35 ve% 32’lik bir üst düzey değer kazandı. Makine Öğrenimi ve Chatbotlar, her biri için% 34 değerinde lider AI teknolojileri olarak derecelendirildi.

Henüz Yapay Zeka Pazarlamasını benimsemeyen dijital pazarlamacılar, fütüristik çağda öne çıkmak için yeniden düşünmeli ve daha fazla çalışmalıdır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir