1. Anasayfa
 2. Pazarlama

Halen Çalışan 3 ‘Eski’ Pazarlama Taktikleri

Halen Çalışan 3 ‘Eski’ Pazarlama Taktikleri
0

Pazarlama taktikleri sürekli geliştiğinden bugün işe yarayan bir taktik yarın işe yaramayabilir. Yeni platformlar ortaya çıktıkça, daha fazla rekabet ortaya çıktıkça ve yeni pazarlama stratejileri uygulandıkça iş dünyası her zaman değişmektedir.

Müşteriler de değişir. Öncelik olan değişenler, kullandıkları cihazlar ve marka değerlerine yönelik beklentileri sürekli olarak yeni ortamlara ve fırsatlara göre uyum sağlamaktadır.

Eskiden popüler olan birçok pazarlama taktiği artık yeni gelişmeler karşısında modası geçmiş sayılıyor: geleneksel bültenleri ve broşürleri ve hatta reklam panolarını ve ticari fuarları sayabiliriz. Ancak, bazı durumlarda, bu “modası geçmiş” taktikler aslında yanlış kullanıldı. Çoğu zaman bu stratejiler müşteriler ve ihtiyaçları için optimize edilmemiştir veya zayıf bir şekilde uygulanmıştır.

Güncel olmayan stratejiler bugünün müşterilerini ele alan yeni ve yeni yollarla kullanılıyorsa, bu taktikler çok başarılı olabilir. Aşağıdaki örnekleri inceleyin:

1. QR kodları

Pazarlama Taktikleri QR Kod

İşletmelerin reklamlarda yer aldığı siyah beyaz kare barkodları hatırlıyor musunuz? Akıllı telefonunuzla tarayabildiklerinize ve kodlanmış adrese veya eyleme otomatik olarak erişilir mi?

QR kodları 2000’li yılların başında popüler bir pazarlama taktiğiydi, ancak bir sorunlarla doluydu. Reklamlar, pistlerin yanlış tarafında bulunan metro istasyonlarında görüntülenen veya TV reklamlarında yalnızca birkaç saniye boyunca yanıp sönen kötü yerleşime maruz kaldılar. Çoğu durumda, kodlar bozuk bağlantılara, alakasız açılış sayfalarına veya belirli bir kullanıcıyı hedeflemeyen genel kurumsal web sitelerine götüren kullanıcılar için optimize edilmemiştir. Ayrıca kullanımı sezgisel değildi. Birçok kullanıcı ayrı bir QR tarama uygulaması indirme işleminden caydırıldı ve denemeden bile vazgeçti.

Bazı pazarlamacılar QR kodlarının eski olduğunu söyleyebilir, ancak QR kodları son zamanlarda birkaç büyük işletme tarafından yeni ve geliştirilmiş yollarla uygulanmıştır. Bir örnek Snapcodes — Snapchat kullanıcı deneyimine dahil edilen QR kodları. Kullanıcılar yeni bir arkadaş eklemek için tarayabilir, eğlenceli Yüz Lenslerinin ve Dünya Lenslerinin kilidini açabilir veya hatta arkadaşlarını istedikleri herhangi bir web sitesine bağlamak için kendi Snapcode’larını oluşturabilir.

Başka bir örnek, kullanıcıların ve sanatçıların müziklerini başkalarıyla daha kolay paylaşmalarını sağlamak için QR kodları uygulayan Spotify’dır . Venmo ve Facebook Messenger gibi diğer sosyal mobil uygulamalar da QR kodlarını uyguladı ve Bird bir kullanıcının scootera binmeye başlamak için bir QR kodunu taramasını gerektiriyor.

QR kodlarının ölmediği bellidir; sadece doğru şekilde kullanılmaları gerekir. Bunları pazarlama stratejinize dahil etmeyi planlıyorsanız, erişilebilir olduklarından, mobil cihazlar için optimize edildiğinden ve kullanıcılarınızın deneyimini geliştireceğinden emin olun. Hayatınızı kolaylaştıran bir uygulama ile müşterilerinizden faydalanın ve ödüllendirileceksiniz.

2. SEO

Pazarlama Taktikleri Seo

Arama motoru optimizasyonunun (veya SEO‘nun) itibarı, yıllar boyunca bir markanın Google sıralamalarına ve imajına zarar veren “bazı” teknikleriyle lekelenmiştir. Anahtar kelime doldurma, büyük bağlantı oluşturma veya anahtar kelimeler etrafında sürekli veya alakasız içeriği çalkalama olsun, bu taktikler nihayetinde algoritmalarını kandırmaya çalıştığınız arama motorlarına sinyal vermekle kalmaz, aynı zamanda site ziyaretçilerinin içeriğinizi okumasını ve içeriğinizle etkileşim kurmasını engeller.

Bu kötü taktikler modası geçmiş olsa da, doğru şekilde uygulandığında iyi SEO çok başarılı olabilir. Anahtar kelimeler etrafında içerik geliştirmeye devam edebilirsiniz, ancak yalnızca birkaç tanesini seçin ve aşırıya kaçmayın. Tonlarca içerik üretmek yerine, daha derinlemesine ilerlemeye ve yayınlarınızın arkasına daha fazla tanıtım yapmaya odaklanın. İçerik kalitenizi ve marka imajınızı feda edebilecek kısayollar almak yerine, size değerli doğal geri bağlantılar sağlayacak içerik oluşturun. Google Anahtar Kelime Planlayıcı’nın ötesine bakın ve Reddit veya Wikipedia veya SeedKeywords gibi araçlarla anahtar kelime araştırması yapın .

SEO’ya doğru yaklaşırsanız, bu pazarlama taktiği işletmeniz için harikalar yaratabilir.

3. Marka sloganları

Pazarlama Taktikleri Slogan

Bir markanın sloganı imajının temeli idi. Hemen hemen her büyük markanın bir tane vardı ve bir markayı farklı, akılda kalıcı ve sevilen yapmak için birincil yöntemdi.

Bugün, müşteri öncelikleri değişti ve dikkat süreleri kısaldı. Marka sürekli bilgi bombandırmanı yapıyor ve kısa, sindirilebilir içeriği tercih ediyorlar. Buna ek olarak, bugün birçok marka ürünler ve özelliklerle daha az, değerleri ve kişilikleri ile daha fazla ayırt edilir. Tüm bu değişiklikler karşısında, sloganlar pazarlamacılar arasında geçmişin bir taktiği olarak algılanmaktadır.

Sloganın kendisi eski olsa da, arkasındaki prensip çok faydalıdır. Özlü ve doğrudan mesajlaşma kullanmak, potansiyel müşterilerle bağlantı kurmanın güçlü bir yolu olabilir.

Markanızı tanımlamak için bir hashtag kullanmayı deneyin. Hashtagler yalnızca mobil cihazlar için optimize edilmez, aynı zamanda sosyal medyada bulunma olasılığınızı da artırır. Nike, bu taktiği, sloganını tüm tweet’lerine ve Instagram başlıklarına dahil olan bir hashtag: #justdoit’e dönüştürerek başarıyla uyguladı.

Ayrıca, artık pazarlama, ürünlerle ilgili değerler kadar değer haline geldiğinden, sloganınızı bir misyon ifadesine dönüştürmeyi düşünün. TOMS ayakkabıları, bu taktiği kısa ve akılda kalıcı “Bire Bir” görev bildirimi ile uyguladı.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir