1. Anasayfa
 2. Pazarlama

V-Ticaret Nedir ? Ses Ticareti Neden Gelecekte Önemli Olacak?

V-Ticaret Nedir ? Ses Ticareti Neden Gelecekte Önemli Olacak?
0

“Alexa, çoğu evde 2020 yılına kadar akıllı bir konuşmacı olacak mı?”

“Hey Google, alışveriş yapmak için sesle otomatikleştirilmiş cihazları kullanan daha fazla tüketici mi var?”

Önce kim cevap verirse versin, bu soruların cevabı “evet” olacaktır. Ses ticareti veya v-ticaret arama, tarama ve çevrimiçi satın alma şeklinizi değiştirmeye hazırdır. Ve bu değişim düşündüğünüzden daha erken geliyor.

ABD, İngiltere, Fransa ve Almanya’da 5.000’den fazla insanı analiz eden yeni bir Capgemini çalışması şunları buldu:

 • Tüketicilerin % 51’i zaten ses yardımcısı kullanıyor.
 • % 35’i ses ürünleri satın aldı.
 • % 34’ü sesli yemek siparişi verdi.
 • % 28’i ses asistanları aracılığıyla bir uber veya taksi hizmeti rezervasyonu yaptırdı.

Başka bir deyişle, ses ticaretinin tümü e-ticaret endüstrisinde bir sonraki büyük şey haline gelmeye ayarlanmıştır .

V-Ticaret Nedir?

V-ticaret (ses ticareti veya sesle çalışan ticaret olarak da bilinir), akıllı cihaz kullanıcılarının ses komutlarını kullanarak çevrimiçi işlem yapmalarını sağlayan bir işlemdir.

V-ticaretin ana odağı, satın alma işlemini kolaylaştırmak ve ürünleri çevrimiçi olarak sipariş etmek ve satın almak için bir klavye ve fare kullanmak için bir alternatif sağlamaktır. Ses ticareti sayesinde, bir satın alma işleminin tamamlanması daha hızlı hale gelir ve asistanınız sizi duyabiliyorsa, duş alırken bile günün her saatinde yapılabilir.

Ticaret yapmak için ses nasıl kullanılır?

Ses teknolojisini kullanarak çevrimiçi alışveriş yapmak için, dahili bir sanal asistanı olan veya herhangi bir üçüncü taraf VA’yı destekleyen akıllı bir cihaza ihtiyacınız vardır.

Sesle etkinleşen akıllı asistanlar, sizin tarafınızdan sorulan soruları cevaplamak için ses tanıma, doğal dil işleme (NLP) ve konuşma sentezi kullanan veya müzik çalma, uygulama açma, belirli bilgileri arama gibi komutla ilgili temel ve karmaşık görevleri gerçekleştiren yapay zeka destekli yardımcılardır. Ev otomasyonu uygulamak ve hatta yemek siparişi vermek gibi şeyleri yapay zeka ile yapılabilmektedir.

“Ses, bir kişinin arabasından, evinden veya cihazından gelen verilerden yararlanabilmemizin bir sonraki büyük yoludur. Bir robotla çok konuşkan bir şekilde alışveriş yapmalarına izin verecek, aynı perakendecinin showroom katında bir uzmanla aynı şeyi yapacaklar. ”- Marc Lore, CEO, Walmart

Bu ses asistanları, konuşulan kalıpları, bilgi gereksinimi kalıplarını ve hatta alışveriş kalıplarını, etkileşime giren kullanıcıya göre işleri daha kolay ve kişisel hale getirmek için sürekli olarak analiz eder ve öğrenir.

Amazon Alexa’yı kullanarak bir şampuan sipariş etmek istediğinizi varsayalım. İşte konuşmanın nasıl gideceği –

Siz:  “Alexa” (seslendirme yardımcısı için uyandırma sözcüğü)

Siz:  “Bakım Şampuanı 1 litrelik Paket Sipariş Edin”

(Alexa şimdi depolanmış satın alma geçmişinizi kontrol eder ve geçmiş verilere dayanarak ürün ve paketleri önerir. Şu anda böyle bir veri yoksa, ‘Amazon Choice’ ürünlerini önerir.)

Alexa: “ Buldum  … satın almak ister misin?”

Siz: “Evet”

Ve bitti.

Starbucks, Dunkin ‘Donuts ve Dominos gibi birçok marka, siparişlerinizi sesli olarak verebilmenizi kolaylaştırmak için bu dijital yardımcı markalar ile aktif olarak çalışıyor. Diğer yandan, çoğu kişi ses asistanlarını kullanarak marka imajlarını oluşturmaya odaklanıyor.

Söylendiği gibi, piyasanın şu anki durumu sadece alışveriş için değil, hemen her iş için sesini daha fazla kullanmanızı sağlamaktır. Çünkü sesi daha fazla kullandıkça, doğal olarak daha fazla ses ticaretine yol açacaktır.

Ses Piyasası

Açıkçası, ses pazarı bir satıcı pazarıdır, yani Amazon ve Google gibi şirketler, müşterilerini ürünlerinin yararına ikna etmek için büyük çaba harcarlar.

Bu şirketlerin v-ticareti nasıl karlarını artıracaklarını ve müşterilerine en iyi hizmeti verebileceklerini nasıl değerlendirdiğine daha yakından bakalım.

Amazon

Amazon, akıllı konuşmacılar söz konusu olduğunda ses alanına hakimdir. Echo, Amazon tarafından geliştirilen ve sesle kontrol edilen kişisel asistan – Alexa ile birlikte gelen bir akıllı hoparlör markasıdır.

 • Ses Asistanı – Alexa
 • Çıkış tarihi – 6 Kasım 2014

Alexa sadece sesli komutlarınıza cevap vermekle kalmaz aynı zamanda tüm akıllı cihazlarınızla da bağlantı kurar ve sadece sesinizi kullanarak onları kontrol etmenize yardımcı olur. Ürün 7.400’den fazla IoT uyumlu markala çalışır ve 3 dili destekler. Rekabetle karşılaştırıldığında, bu ses asistanı daha hızlı öğreniyor ve Amazon pazarına kolayca erişebiliyor,  bu da sipariş vermeyi ve yeniden sıralamayı çok kolay hale getiriyor.

“Ellerini direksiyonda ve gözlerini yolda tutmak istiyorsun, bu yüzden sesini kullanmak daha mantıklı.” -Ned Curic, Amazon’un Alexa Auto bölümünün başkan yardımcısı.

Google

Neredeyse her Android telefon Google Asistan’ın işlevselliği ile birlikte gelir. Google Asistanı, Google tarafından geliştirilen ve müşterilerinin görevlerinin çoğunu sadece ses kullanarak kullanmalarına yardımcı olmak için geliştirilen AI destekli süper duyarlı ses asistanıdır.

 • Asistanı – Google Asistanı
 • Çıkış tarihi – Mayıs 2016

Mayıs 2016’da Google , Google Asistan platformunu, daha sonra iOS cihazlarında da kullanılabilen Android cihazlar için bir uygulama olarak sundu. Aynı konferansta, Google Asistanı yerleşik olan Google Home akıllı konuşmacısını tanıttılar.

Google Asistanı, yarışmada en doğru ve en duyarlı ses yardımcılarından biri olarak kabul edilir. Asistan aynı anda iki komutu anlayabilir ve bu v-commerce geldiğinde bir destek sağlar.

Google Asistan’ın işlevselliği, şirket, sizin adınıza rezervasyon yapan ve sizin adınıza hizmet alan bir AI sesi olan Duplex’i başlattığında, yalnızca Google Asistan’a yapması için talimat vermesini sağladı.

Duplex , Google Asistan’ın yardımıyla sizinle konuşur, gerçek insanlarla etkileşime girer ve hatta AI tabanlı insan sesi olan sesini kullanarak rezervasyon yapabilir.

Alibaba

Google’ın Dubleks’inde olduğu gibi, Çin’in İnternet devi Alibaba’da da restoran rezervasyonları ve salon randevuları yapabilen kendi insani ses asistanı bulunuyor.

 • Ses Asistanı – AliGenie
 • Çıkış tarihi – Temmuz 2017

Uzmanlar, 30 saniyelik konuşma alanında, ses asistanının, konuşma AI’ları için üç ortak problemi ele alma konusunda mükemmel bir kabiliyetine sahip olduğunu belirtti. Bu yetenekler çoğu modern AI ses asistanının kullanması zor. Alibaba, Amazon’un yaptığı gibi , tüm tedarik zincirini perakende stratejisinin bir parçası olarak kullanmak için büyük ölçüde çevrimdışı mağazalara ve büyük veri yeteneklerine yatırım yaptı.

Apple

Her iPhone ve Apple’ın diğer akıllı cihazları ses asistanı Siri ile donatılmıştır.

 • Asistan  – Siri
 • Yayın tarihi – 9 Şubat 2018

Ses asistanı şu an İngilizce konuşamayan kullanıcılara ses ticaretinde el ele almak için daha fazla seçenek sunan 21’den fazla dili anlıyor.

V-Ticaret Nedir ? Ses Ticareti Neden Gelecekte Önemli Olacak?

Ses Ticaretine Karşı Zorluklar

Güven eksikliği

Mevcut verilere göre, müşterilerin% 39’u sanal asistanlardan aldıkları ürün tavsiyelerine güvenmesine rağmen, çoğu satın almadan önce yeni bir ürün görmek istiyor.

Çevrimiçi zorluk, telefonunuzu veya dizüstü bilgisayarınızı almanızı ve satın almadan önce ürüne bakmanızı gerektirmeyen ayrıntılı ve ilgi çekici bir ürün açıklaması vermektir.

Mahremiyet kaygısı

İnsanlar sesle çalışan aygıtlarını sevdikleri gibi, gizlilik kaygıları nedeniyle çevrelerinde de büyük bir boşluk var.

Yakın tarihli bir çalışmada tüketicilerin% 75’i , böyle bir cihazın zarar görebileceğinden endişe duyduklarını ve% 51’inin kişisel bilgilerini sese bağlı bir kişisel asistanla veya bir sohbetçi ile paylaşmaktan rahatsız olduklarını söyledi. Gizlilik sorunu, insanların evlerinde akıllı bir konuşmacı olmasını istememelerinin veya bir ses asistanıyla etkileşime girmelerini istememesinin en önemli nedenlerinden biridir.

Ses İçin Optimize Etme

Tüketiciler sanal bir asistanla doğal olarak iletişim kurar, çünkü gerçek bir kişiyle konuşurlar. Yazılı bir arama sorgusunda kullandığınız kelimeler, aynı sorguyu gerçek zamanlı olarak konuşma şeklinizden farklıdır.

Bu zorluklar getiriyor.

Kullanıcıların sanal asistanlarla doğal olarak konuşmaları, işletmelerin SEO stratejilerini sesli arama için uyarlamaları gerektiği anlamına da geliyor. Şirketler, ürün açıklamalarının, insanların ilgi duydukları öğeleri bulmak için sesli aramayı nasıl kullandıklarıyla eşleşecek kelimeler içerdiğinden emin olmaları gerekir.

Sonuç

Mobil e-ticaret değiştirdi ve markaların satış şeklini değiştirmeye devam ediyor. V-commerce, gelişen kullanıcı deneyiminin bir sonraki evrimi. Pazarlamacıların, sattıkları ürün ve hizmetler hakkında neyin önemli olduğunu ve bunu içerik ve pazarlama stratejileriyle nasıl aktardıklarını anlamalarını gerektirir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir