1. Anasayfa
 2. Pazarlama Haberleri

Üretilen içeriğin yarısından fazlası hiçbir zaman etkinleştirilmiyor

Üretilen içeriğin yarısından fazlası hiçbir zaman etkinleştirilmiyor
0

Reklamverenlerin yaratıcı üretim yaşam döngüsüne ilişkin görünürlük eksikliği, sektörün 2024 yılında hiçbir zaman kullanılmayan içeriğe milyarlarca dolar israf etmesine neden oluyor.

Bu, ortalama bir F500 şirketinin kullanılmayan yaratıcı varlıklara yılda en az 25 milyon dolar israf edebileceğini tahmin eden yaratıcı ajans CreativeX tarafından yapılan bir araştırmaya göredir. Bu, tüm sektör genelinde, hiçbir zaman etkinleştirilmeyen varlıklarda 100 milyar dolar anlamına geliyor.

Reklamverenler daha fazla içeriği daha hızlı bir şekilde oluşturmak için genAI’yı arıyor, ancak daha fazla içerik mutlaka daha büyük etki anlamına gelmiyor. Oluşturma aşamasından etkinleştirme aşamasına kadar içerik yaşam döngüsü boyunca somut verilerin bulunmaması, pazarlamacıların temel varlıklarının pazarlar, markalar, kanallar ve ajanslar genelinde yerelleştirilip yerelleştirilmediği, sürümlendirilmediği ve yeniden amaçlandırılıp değiştirilmediği konusunda sınırlı görünürlüğe sahip olduğu anlamına geliyor.

İçerik üretiminin görünürlüğü olmadan markalar potansiyel verimliliği kaçırıyor

Mevcut pazarlama ortamında markalar, pazarlama verimliliğini artırma konusunda giderek artan bir baskı altındadır. Ancak nasıl, kim tarafından ve nerede kullanıldığına dair görünürlük olmadan içerik üretimine yatırım yapıyorlar.

Bu, içerik üretimi yaşam döngüsünde verimsizliklere yol açarak markalara yılda milyonlara mal oluyor. CreativeX’in analizi, markaların yarattığı temel varlıkların %52’sinin kendi pazarlarında hiçbir zaman etkinleştirilmediğini gösterdi. Bu, karşılığı ödenen yaratıcı çalışmalara hiçbir zaman iş değerini artırma veya tüketiciye sunma fırsatı verilmediği anlamına geliyor.

Pazarlama bütçeleri baskı altında olmaya devam ederken, reklamverenlerin yalnızca maliyetleri düşürmeye çalışmaması, aynı zamanda yaratıcı yaşam döngülerinde verimlilik kazanımları elde etme fırsatlarının nerede olduğunu da incelemesi gerekiyor. Bütçenin daha fazla değer sağlayacak faaliyetlere yeniden tahsis edilmesi, etkinleştirilen içeriğe daha fazla yatırım yapılması veya araştırma veya medyaya yapılan yatırımın artırılması anlamına gelebilir.

GenAI, içerik üretimi zorluğunu daha da zorlaştıracak

Üretken yapay zeka, üretim maliyetlerini ve zamanı azaltabilirken, içeriğin hiç dağıtılmaması durumunda bu yatırım boşa gitmiş olur. İçeriği oluşturma aşamasından etkinleştirme aşamasına kadar takip etme görünürlüğü ve yaratıcı kaliteyi garanti altına alacak korumalar olmadan, pazarlamacılar yapay zekanın tüm avantajlarından yararlanamayacaktır.

Yapay zeka bu görünürlüğün sağlanmasına yardımcı olabilir. CreativeX’in Creative Lifecycle uygulaması, temel varlıkların nerede ve nasıl yerelleştirildiği, etkinleştirildiği ve bunların ne ölçüde yeniden kullanıldığına ilişkin bir görünümün kilidini açan AI/ML odaklı varlık eşleştirme teknolojisi tarafından desteklenmektedir.

Uygulama, The Brandtech Group, OLIVER ve Bayer dahil dijital dönüşüme öncülük eden reklamverenlerin işbirliğiyle geliştirildi. Bayer’in pazarlama ekibi için Creative Lifecycle, içerik üretim süreçlerinde benzeri görülmemiş bir görünürlük sağladı.

Yeni teknolojinin test edilmesi ve geliştirilmesi konusunda CreativeX ile ortaklık yapan The Brandtech Group’un kurucusu ve CEO’su David Jones şunları söyledi: “Yapay zeka ve bunun pazarlamada nasıl devrim yaratacağı hakkındaki tüm konuşmaları duyduğumda, cevabım onun zaten burada olduğu yönünde. . Bu zaten oluyor ve birkaç yıldır da oluyor, sadece ChatGPT’nin ortaya çıkışından bu yana değil.

“Pazarlamanın tüm yönlerini bozuyor. Creative Lifecycle, birçok markanın şu anda yaptığı gibi, içerik üretiminin çok ötesine geçen bir yapay zeka uygulamasının muhteşem bir örneğidir. Bu, küresel markaların daha önce hiç sahip olmadıkları bilgilere erişmelerini sağlıyor ve ekiplerimiz, müşterilerimizin en iyi pazarlama varlıklarının kullanımını geniş ölçekte gerçek anlamda artırmak için verimlilikte bir adım atacak konumda bulunuyor.”

Bir varlığın yaratıcı yaşam döngüsüne ilişkin görünürlük kazanmak, markaların diğer acil soruları yanıtlamasına, özellikle de içeriğin nasıl kullanıldığı ve yeniden tasarlanmasına olanak tanır ve bu da küresel ve yerel ekipler arasında veriye dayalı bir konuşmayı kolaylaştırır.

CreativeX’in CEO’su ve kurucusu Anastasia Leng şunları söyledi: “CreativeX, yıllardır içerik üretim döngümüzdeki verimsizlikleri ölçmek için teknolojiyi kullanıyor, ancak bu muhtemelen bugüne kadar ortaya çıkardığımız en israf kalıplarından biri.

“Sektör, içeriğin geçerliliğini yitirdiği fikrine yayın zamanının büyük bir kısmını ayırıyor, ancak veriler, yarattığımız reklamların %50’sinden fazlasının, bırakın alışma şansını yakalamak şöyle dursun, tüketiciye asla ulaşmadığını gösteriyor. En yeni yaratıcı veri uygulamamız, Uygun bir şekilde adlandırılan Creative Lifecycle, markaların içeriklerinin uçtan uca nasıl kullanıldığını takip etmesine olanak tanıyor ve yaratıcı varlıklarımızın etkinleştirilme ve yeniden kullanım oranları konusunda çok ihtiyaç duyulan şeffaflığı sağlıyor.”

Araştırmada, CreativeX’in uygulaması, 2023 yılında 50’den fazla pazarda 422.272 gönderiyle ilişkili 1.284 temel varlığı analiz etmek için kullanıldı. Ortalama F500 şirketi için çalışan/çalışmayan medya harcama oranının 70:30 olduğu varsayılarak ve Dentsu’nun 2024 yılı için öngörülen medya harcaması rakamları.

Önde gelen küresel markaların bu gibi konuları şahsen tartıştığını duymak ister misiniz? Dijital Pazarlama Dünya Forumu (#DMWF) Avrupa, Londra, Kuzey Amerika ve Singapur hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir