1. Anasayfa
 2. Pazarlama Haberleri

Kısa videolara yapılan reklam harcaması 2028’e kadar 145 milyar doların üzerinde yıllık bileşik büyüme oranıyla artacak

Kısa videolara yapılan reklam harcaması 2028’e kadar 145 milyar doların üzerinde yıllık bileşik büyüme oranıyla artacak
0

İlk olarak TikTok tarafından popüler hale getirilen ve daha sonra YouTube Shorts ve Instagram Reels biçiminde kopyalanan kısa videoların yükselişi, sosyal medya ortamında ezber bozan bir gelişme oldu.

60 saniyeyi aşmayan bu videolar yalnızca eğlenceli ve son derece bağımlılık yaratan içerik değil, aynı zamanda genç izleyicilere ulaşmanın harika bir yoludur. Pazarlamacıların bu tür reklamlara para akıtmaya devam etmelerinin nedeni budur.

OnlyAccounts.io tarafından sunulan verilere göre, kısa biçimli videoya yapılan küresel reklam harcamalarının %50’lik bir Bileşik Büyüme Oranıyla büyümeye devam etmesi ve 2028 yılına kadar 145 milyar doların üzerine çıkması bekleniyor.

Kısa Video Reklam Harcamaları Yılda Ortalama 11 Milyar Dolar Artacak

Potansiyel müşteri yaratmak, marka bilinirliğini artırmak ve kullanıcı katılımını artırmak için güçlü bir araç olan kısa biçimli video, dijital ortamda baskın bir güç haline geldi. Dinamik formatı, ilgi çekici içeriği ve farklı sosyal medya platformlarındaki izleyicilere ulaşma yeteneği, bu tür reklamlara milyarlarca dolar harcayan dünya çapındaki markalar ve şirketler için oyunun kurallarını değiştiren bir hale geldi.

Statista anketine göre, kısa biçimli video reklamlara yapılan küresel harcamalar yalnızca beş yılda yirmi kat arttı ve 2018’de 4,6 milyar dolardan 2023’te 88 milyar doların üzerine çıktı. Bu rakamın bu yıl %11 artarak 99,4 milyar dolara çıkması bekleniyor. , piyasanın şimdiye kadar gördüğü en yüksek değer. Yine de bu, önümüzdeki yıllardaki reklam harcaması tahminleriyle karşılaştırıldığında hiçbir şey değil.

Statista tahminine göre, kısa biçimli video reklamlara yapılan küresel harcamalar yılda ortalama 11 milyar dolar artmaya devam edecek ve 2028’de 145,8 milyar dolara ulaşacak ve beş yılda %65’lik devasa bir artış gösterecek. Kullanıcı başına ortalama harcama da önemli ölçüde artacak ve 2023’te 16,5 dolardan 2028’de 23,6 dolara çıkacak.

Markaların ve şirketlerin formata milyarlarca dolar harcamasıyla, kısa formatlı videoların, dijital video reklamcılığına yapılan toplam harcamaların bu yılki %52’sinden 2028’de %60’ını oluşturması bekleniyor.

Amerika Kıtası 2028 Yılına Kadar Dünyanın En Büyük Kısa Formatlı Video Pazarı Olacak

Küresel karşılaştırmada, kısa biçimli video reklam gelirlerinin çoğu Asya’dan geliyor. Geçen yıl Asyalı markalar ve şirketler bu tür reklamlara 38,8 milyar dolar harcadı; bu rakam Amerikalı şirketlerden 1,8 milyar dolar, Avrupalı ​​markalardan ise neredeyse üç kat daha fazla.

Ancak Statista, Amerika kıtasının önümüzdeki yıllarda dünyanın en büyük kısa formatlı video pazarı haline gelmesini bekliyor. 2028 yılına kadar bölgedeki toplam reklam harcamasının %13 oranında artarak 68,2 milyar dolara ulaşması bekleniyor.

Asya pazarı bu dönemde %8’lik bir büyüme görecek ve bu da toplam 57,9 milyar dolarlık reklam harcamasıyla sonuçlanacak. İstatistikler, Avrupa pazarının da Asya’dan daha büyük bir büyüme göreceğini ve toplam reklam harcamalarının 2028’de neredeyse %10 artarak 16,6 milyar dolara çıkacağını gösteriyor.

Önde gelen küresel markaların bu gibi konuları şahsen tartıştığını duymak ister misiniz? Dijital Pazarlama Dünya Forumu (#DMWF) Avrupa, Londra, Kuzey Amerika ve Singapur hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir