Uluslararası Pazarlama Çevresi: Kültür, Ekonomi, Teknoloji ve Diğerleri
Uluslararası Pazarlama Çevresi Kültür, Ekonomi, Teknoloji ve Diğerleri
0

Uluslararası pazarlama planlarının, yerel versiyondan oldukça farklı, özel bir pazarlama karması bulunmaktadır. Pazarlama yöneticileri, ekonomik, teknolojik, lojistik ve sosyokültürel görüşlerini dikkate almak zorundadır.

Uluslararası Pazarlama Çevresi

Kont Şekerlerinin satışları bu yıl muazzam bir artış gösterdi. Pazarlama ekipleri Kont Şekerlerini yurtdışına satabileceklerini düşünüyor, ancak hangi ülkelerin hedeflemeleri seçtiğiniz konusunda emin değiller. Küresel pazarlamanın önemli bir adımı, potansiyel pazarların büyüme boyutu için değerlendirilmesidir. Şirketin Kont Şekerlerinin genişlemesi için dikkate alması gereken dört temel alan var. Değerlendirmenin ekonomik, altyapı / teknoloji, sosyokültürel ve yasal çevresidir. Kont Şekerleri yöneticileri Batavya, Kandavya ve Lokavya ülkelerini düşünüyor.

İlgili Makale: Uluslararası Pazarlama: Global Pazarlama Stratejisinin Önemi

Ekonomik Çevre

Şirket, Kont Şekerlerinin uygun bir yurtdışı hedef pazarına sahip olması için, bir ülkenin ürünlerinin satın alınması için ekonomik fizibiliteye sahip olup olmadığını incelemelidir. Şirket, ülkenin iyi bir ekonomik ortama, mükemmel pazar büyüklüğüne, nüfus artışına ve gerçek gelire sahip olup olmadığını görmek için ekonomik çevreye bakmalıdır.

Şirket ekibinin bir ülkenin değerli bir pazar olup olmadığına karar vermek için inceleyebileceği bazı önemli ekonomik göstergeler bulunmaktadır. İlk anahtar terim GSYİH veya gayri safi yurtiçi hasıladır. Bu, bir ekonominin büyüklüğünü, pazar potansiyelini ve küresel pazarlama potansiyelini değerlendirmenin en bilinen yoludur. GSYİH, bir ülke tarafından bir yıl içinde üretilen mal ve hizmetlerin piyasa değeridir.

Pazarlamacılar için önemli olan bir diğer gösterge de doğumda oranı, eğitim durumu ve ortalama gelirlerin bir kombinasyonunu temsil eden İGE’dir (İnsani Gelişme Endeksi). Bu, pazarlamacılar için önemli bir bilgi parçasıdır çünkü bir ülkenin satış takibini garanti etmek için yeterli hedef pazarlara sahip olup olmadığını belirler. Kont Şekerlerinin araştırmacıları, Lokavya’nın büyüme için potansiyel bir ülke olarak kalacak kadar güçlü bir GSYİH veya İGE’ye sahip olmadığını keşfetti.

Pazarlama ekibi şimdi diğer ekonomik göstergelerin büyüme için en iyi yolu belirlemede yardımcı olup olmayacağını görmek için Butavya ve Kandavya’ya daha yakından bakacak. Pazarlama ekibi ayrıca hem ülkenin pazar büyüklüğüne hem de nüfus artış oranına bakacaktır. Her iki terim de, ürün büyümesi için potansiyel tüketici pazarının ne kadar büyük olacağını göstermektedir. Butavya ve Kandavya’nın her birinin bir milyardan fazla insanı ve buna karşılık gelen büyüme oranları (% 20) var.

Son kilit ekonomik gösterge, gerçek gelirin değerlendirilmesi etrafında dönmektedir. Pazarlamacılar insanların ürünlerini satın almak için yeterli harcanabilir gelire sahip olduğunu bilmek istiyor. Butavya’nın geliri Kandavya’dan çok daha düşük olduğundan, pazarlama ekibi eski ülkeyi takip etmek istiyorlarsa ürünü ayarlamayı düşünmek zorunda kalacaklar. Bir fikir, çok daha düşük fiyatlı ve Butavya halkının ürünü karşılamasına izin veren daha az miktarda Kont Şeker sunmak olacaktır.

İlgili Makale: Pazar Çevresi Nedir?: Mikro ve Makro Ortam Analizi

Altyapı ve Teknoloji

Pazarlama ekibi, hem Butavya hem de Kandavya’nın altyapı ve teknolojik çerçevesine bakmaya devam ediyor. Altyapı, bir ülkenin çalışması için gerekli olan ulaşım sistemleri veya kamu kurumları gibi temel tesisler ve hizmetler ile ilgilidir. Kandavya’nın çok gelişmiş bir altyapısı var, ancak Butavya’da yerleşik yollardan yoksun. Şirket, yan yollarla ve kötü tutulan ana yollarla Kont Şekerlerini ülke çapında taşımakta zorluk çekecektir. Ülkeler ayrıca teknolojik çerçevelerine göre değerlendirilmektedir. Bu, ülkenin ürün envanterini, tedarikini ve dağıtımını destekleyecek sofistike lojistik sistemlere sahip olup olmadığı anlamına gelir. Yine, Kandavya envanter ve malzemeleri takip edebilen yerleşik bir lojistik ağına sahiptir.

Hükümet

Bir ülkenin ticaretle ilgili yasaları ve hükümet eylemleri, bir firmanın iş yapma yeteneğini önemli ölçüde etkileyebilir. Tarife, bir ülkeye ithal edilen mallara uygulanan bir vergidir. Tarifeler ithal malları yerli ürünlerden çok daha pahalı hale getiriyor. Kandavya’nın bazı ürünler için tarifeleri var, ancak şeker üzerinde değil. Kandavya’da, belirli bir ürünün belirli bir zaman diliminde bir ülkeye ne kadar izin verileceğine dair miktarlar belirlenmiş kotaları yoktur. Butavya, yerli şeker üreticilerini korumak için kurulmuş kotalara sahiptir. Birçok ülke, ticareti teşvik etmek için tasarlanmış hükümetler arası anlaşmalar olan ticaret anlaşmaları da yapmaktadır. Bir örnek, ABD, Kanada ve Meksika arasında serbest ticareti teşvik eden NAFTA (Kuzey Amerika Serbest Ticaret Anlaşması) olabilir.

Sosyokültürel Faktörler

Potansiyel bir küresel pazarlama fırsatını analiz etmenin son kilit unsuru sosyokültürel faktörlerdir. Bir ülkenin kültürü, pazarlamacıya düzenlemeler ve kültürel normlar hakkında bilgi sağlamaya yardımcı olabilecek temel unsurlar sağlayacaktır. Pazarlamacı, bir pazarlama planı geliştirmek için bir kültürün nasıl işlediğinin farkında olmalıdır. Örneğin, Butavya vatandaşları çocukluk çağı obezitesine katkıda bulunan herhangi bir ürüne karşıdır. Kültürleri sağlıklı beslenme ve zindeliğe odaklanmıştır. Kandavya’nın kültürü çok dindar ve muhafazakar. Pazar günleri hiçbir işletmenin açılmasına izin vermezler. Şirket, işi uygun bir şekilde yürütmek için bu kültürel normların farkında olmalıdır.

Makale Özeti

Şirket, potansiyel küresel pazarlama fırsatları için üç pazarı analiz etti. Pazarlama ekibi, Kandavya ülkesinin uluslararası ticaret için en iyi seçim olacağına karar verdi. Kandavya’nın temel ekonomik göstergeleri büyüyen ve müreffeh bir pazar göstermektedir. Hükümet, uluslararası ticareti teşvik etmek için açık kapı politikası oluşturdu. Son olarak, altyapı ve teknoloji Şirket’in ülke çapında Kont Şekerlerini verimli bir şekilde sunmasına izin verecektir. Pazar günleri iş yapmamaya ilişkin kültürel norm, Şirket ekibi tarafından kolayca kabul edilebilir.

Pazarlama yöneticileri, bir yurtdışı pazarını başarılı bir şekilde hedeflemek için bir ülkenin ekonomik, teknolojik, lojistik ve sosyokültürel farklılıklarını dikkate almak zorundadır.

İlgili Akademik Makaleler:

 1. Uluslararasılaşmanın dinamikleri: Uluslararası pazarlar ve perakendeci işletmelerin uluslararası pazarlama etkinlikleri
 2. Uluslararası stratejik pazarlama açısından ihracat pazarlama stratejileri ve ihracat pazarlama planlaması
 3. Uluslararası pazarlama stratejileri ve otomotiv sektöründe uygulama
 4. Uluslararası pazarlama stratejileri ve Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesindeki bazı imalatçı ihracatçı firmalarda bir uygulama
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir
Kişisel Satış Konsepti

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir