1. Anasayfa
 2. Muhasebe ve Finansman

Finansal Oran Hesaplaması ve Analizi

Finansal oran analizleri ve finansal oran hesaplamaları nasıl olur? Borç oranı ve kar marjı nasıl hesaplanır? Bu sorulara cevap bulan makaleyi okuyun.

Finansal Oran Hesaplaması ve Analizi
0

Bu makaleyi okuduktan sonra finansal oranların nasıl hesaplandığını anlayacaksınız. Ayrıca nereden geldiklerini ve nasıl okunacaklarını da anlayacaksınız.

Finansal oranlar

Ahmet ile tanışın. O bir işletme sahibidir. Yerel hamburger yerinin sahibi. Şimdiye kadar bildiğiniz en iyi çizburger ve patates kızartmasını yapıyor. Yani, ürünleri o kadar iyi ki, saat kaç olursa olsun kapıdan çıkmış bir çizgisi var.

Ahmet, işadamı olduğu için sadece yemeği iyi yapmakla kalmaz, aynı zamanda maliyesine de iyi bakar. İş dünyasında olduğu için matematik becerilerinin ne kadar önemli olduğunu da anlıyor. Hatta finansını iyi durumda tutabilmek için matematik dersi aldı. Bakın, Ahmet’in finansı ile yaptığı şey, finansal oranlarını hesaplamaktır. Bunlar, mali kayıtlarındaki önemli sayıların oranlarıdır. Ahmet bu oranlara bakarak şirketinin nasıl bir performans sergilediğini söyleyebilir.

Ele aldığı önemli sayılara örnek olarak net kar (Ahmet’in ne kadar kâr ettiği), net satışlar (Ahmet’in ne kadar satış yaptığı), toplam yükümlülükler (Ahmet’in tüm borçları) ve toplam varlıklar (ne kadar Ahmet’in işi değer). Bakalım Ahmet hesaplarını nasıl yapıyor.

Finansal Oran Hesaplaması

Herhangi bir finansal oranı hesaplamak için rakamlarımızdan birini alır ve diğer sayıya böleriz. Hangi sayıları kullanmayı seçtiğimiz neyi analiz etmek istediğimize bağlıdır. Kâr marjımızı, satışlarımızın ne kadarının gerçek kâr olduğunu analiz etmek istiyorsak, net kârımızı net satışlarımıza bölmek isteriz. Bu bize ondalık bir sayı verir, bu da okunması ve anlaşılması kolay bir yüzdeye dönüşebiliriz. Ahmet’in kar marjına birazdan bakacağız.

Başka bir örnek, şirketin borç içinde ne kadar olduğunu bize gösteren borç oranıdır. Bu finansal oranı hesaplamak için, toplam yükümlülüklerimizi toplam varlıklarımıza bölmeliyiz. Bu kez, yine, bir yüzdeye dönüşebileceğimiz bir ondalık sayı elde edeceğiz. Ahmet’in borç oranını da birazdan göreceğiz.

Ama önce Ahmet’in kâr marjını nasıl hesapladığını görelim.

Kar marjı

Kâr marjının nasıl hesaplanacağını hatırlıyor musunuz? Net kârımızı net satışlarımıza böleriz. Ahmet için mali kayıtlarına bakar ve geçen ay için net karının 20.000 TL, net satışlarının 60.000 TL olduğunu bulur.

Kâr marjını hesaplama formülünü izleyerek net kârı alır ve net satışlara böler. 20.000 TL / 60.000 TL = 0.333333 alır. Ahmet ondalık bir cevap alır. Bunu bir yüzdeye çevirerek% 33.33 alır.

Bu yüzdeye bakıldığında Ahmet satışlarının yaklaşık% 33’ünün kar elde ettiğini söyler. Bu, kuponlar vermek ve hala tüm masraflarını ve giderlerini karşılamak için yeri olduğu anlamına gelir. Kâr marjı ne kadar yüksek olursa, işletme için o kadar iyi olur. İşletmenin bu kârı, bu ekstra parayı almasını ve büyümesi için tekrar işe koymasını sağlar.

Borç oranı

Şimdi Ahmet’in borç oranına bakalım. Bakın, Ahmet’in borcu var. Burger yerine başlayabilmesi için kredi kullandı. Ayrıca, hamburgerlerini yoldan ve özel etkinliklere çıkarabilmesi için bir yiyecek kamyonu almak için kredi aldı.

Ahmet’in borç oranını hesaplamak için ihtiyaç duyduğu iki sayıyı hatırlıyor musunuz? Toplam yükümlülüklerini toplam varlıklarına bölmesi gerekiyor. Ahmet yine finansal kayıtlarına bakıyor. Şu anda toplam borcunun 150.000 TL, toplam aktiflerinin 500.000 TL olduğunu buluyor. 150.000 TL / 500.000 TL = 0.3 bulmak için bu iki sayıyı böler. Ondalık ondalık alır. Bunu bir yüzdeye çevirerek borç oranı için% 30 alır.

Ahmet bu yüzdeye bakar ve çok memnun olmaz. Daha düşük olmasını diler. Bu% 30, sahip olduğu her şeyin% 30’unun aslında borç olduğu anlamına gelir. Bu% 30 borç, başkasının ödeyemediği takdirde şirketinin% 30’unu alabileceği anlamına gelir.

Gördüğünüz gibi, bu finansal oranlar oldukça önemlidir. Ahmet’in işini daha iyi anlamasına yardımcı olurlar ve şirketinin ilerlemesini ve büyümesini sağlamak için akıllıca iş kararları vermesine izin verirler.

Ders Özeti

Yani? Ne Öğrendik? Finansal oranların, finansal kayıtlardan önemli sayıların oranları olduğunu öğrendik . Finansal oranlar, işletme sahiplerinin işletmelerinin nasıl çalıştığını daha iyi anlamalarına yardımcı olur. Önemli bir sayıyı diğerine bölerek hesaplanırlar.

Hangi numaraların kullanıldığı, ne tür bilgiye ihtiyaç duyulduğuna bağlıdır. Örneğin, kar marjı finansal oranını hesaplamak için net karın net satışlara bölünmesiyle elde edilir. Borç oranının finansal oranını hesaplamak için, toplam yükümlülükler toplam varlıklara bölünür.

Bu oranlar size ondalık bir sayı verir, bu da işletmenizin nasıl bir iş yaptığına dair bir fikir vermek için yüzdeye dönüştürebilirsiniz. Kâr marjı, satışlarınızın yüzde kaçının kâr olduğunu, borç oranı ise sahip olduğunuz oranın yüzde kaçının borç olduğunu belirtir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir