1. Anasayfa
 2. Pazarlama

Twitch.tv İşletme Modeli – Twitch Nasıl Para Kazanıyor?

Twitch.tv İşletme Modeli – Twitch Nasıl Para Kazanıyor?
0

Oyun endüstrisi her çeyrekte bir hızla yükseliyor, bu sektörün yakında dibi göreceğin, söylesem komik olurdu. Şu anki rakamlar, 2018’de 2.3 milyar oyuncunun oyunlarda 137.9 milyar civarında harcayacağını gösteriyor. E-sporlar aynı zamanda ortalama trafik kazandığını ve E-spor ligine katılımın hiçbir zaman kaybolmadığını gösteriyor. ESL One Katowice 2018’in 2,2M zirve izleyiciye ulaşmasıyla, izleyici grafiği % 80 artışla zirveyi gördü .

Bu şaşırtıcı istatistiklerle, yayın platformlarının oyun endüstrisinde büyük bir rolü olduğu açıktır; en iyisi Twitch.tv’dir. Piyasadaki hakimiyet yarışında rakiplerini geride bırakan bu önde gelen akış platformu.

Twitch Nedir?

Amazon’un sahibi olduğu Twitch, oyuncuların sevdikleri oyun topluluklarının yayıncıları, izleyicileri ve katılımcıları olmalarını sağlayan bir platform.

Kullanıcılar kanallar oluşturabilir, oyunları canlı olarak izleyebilir, kaydedilmiş klipleri yükleyebilir, diğer akışları izleyebilir ve diğer akışlarda gerçek zamanlı olarak yorum yapabilir. Oyuncular için diğer yetenekli oyuncuları veya eğlence alanların oyunlarını izlemek için bir platform sağlar. Popüler fikrin aksine, başkalarının oyun oynamasını izlemek gerçekten çok etkileyici ve Twitch de aynısını yapıyor.

Çeşitli oyunların yayınlanmasıyla, Twitch’in popülaritesi artıyor ve mevcut pazarın hızıyla, akış platformunun hareketini azaltma planları yok.

Twitch.tv İşletme Modeli - Twitch Nasıl Para Kazanıyor?

Twitch İş modeli

Halen, Twitch, ayda 23 milyar dakika izleyen, günlük 15 milyon aktif oyuncu kullanıcısına sahiptir. Yayınları kayıt olmadan görüntüleyebilirsiniz, ancak yayın yapmak ve sohbet etmek için ücretsiz olarak Twitch’e kaydolmanız gerekir.

Twitch PC, Xbox ve Play station konsollarında destek sunar. Tarayıcı desteği ve ayrıca video kaydetmek ve topluluklarla daha iyi etkileşim kurmak için özel bir uygulaması var.

Twitch, izleyicilerin favori akıcı yayınlarını izleyebilecekleri ve fikirlerini gerçek zamanlı olarak yorumlayabilecekleri gerçek zamanlı bir izleyici ortam yaratma kavramına sahiptir. Twitch, oyun oynamakta olduğunuz cihazda mevcut olan servislerle entegrasyona yardımcı olan bir Yazılım Geliştirme Kiti ve Uygulama Programlama Arabirimi sunar.

Amazon, Twitch’i 970 milyon dolara satın aldığından beri, değeri sürekli arttı ve şu anda 3.79 milyar dolar civarında.

Twitch Nasıl Para Kazanır?

Twitch için para kazanmanın üç temel prensibi Reklamlar, Abonelikler ve Ortak Programlarıdır.

Reklamlar

Artık her ücretsiz video akış platformunda olduğu gibi, twitch modelini reklamlarda kullanıyor . Standart IAB ekran ve video ortamlarının yanı sıra yerel fırsatlar da sağlar. Twitch’in değişen bir BGBM’si vardır ve genellikle 2-10 ABD Doları arasındadır.

Abonelikler

Twitch, aylık 8.99 dolarlık Twitch Turbo aboneliği sunar ve bunun sonucunda reklamlar kesilirken video görüntüleme deneyimi , video depolama alanı artar ve Turbo kullanıcılarına estetik geliştirmeler sağlanır.

Şimdi Twitch Amazon’a ait olduğu için, insanların Twitch Prime’ı seçmeleri için çeşitli oyunlarda benzer perks ve lootbox’lara sahip olan Twitch Prime’ı yuvarlamaya başladı.

Ortak Programlar

Ortak programları, popüler olan ve akışlarında düzenli olan yayıncılar içindir. Bu flamalar Twitch ile ortak olma şansını yakalar.

Twitch ile birlikte Twitch ortakları, reklamlarını, ürünlerini ve ücretli kanal aboneliği aracılığıyla izleyicilerden para kazanabilir.

Ortaklar, ortakların kanal sayfasında gösterilen reklamlardan BGBM’den ayrılır. İş ortakları ayrıca ürünleri seğirmeyle birleştirebilir ve sattıkları her iş ortağından bir kesim alır. Ve son olarak, destek göstermek için, izleyiciler, izleyiciye desteği gösteren ve genellikle abone olduğunuz izleyiciye% 50’lik bir kesim veren ücretli kanal aboneliğine gidebilirler. Buna karşılık olarak kullanıcılar kişisel sohbet seçeneklerini ve birkaç emojiyi alır.

Ortaklar ayrıca kullanıcılar tarafından PayPal aracılığıyla da bağışlanabilir. Twitch bu bağışların herhangi bir yüzdesini talep etmiyor.

Cheer Biti

Bits, Twitch’in yayın akışını takdir etmek için kullanabileceğin yayın içi para birimidir. Bu Cheer Bitleri (tezahürat sohbet içi mesajdır) flamaya parasal tezahürat görevi yapar ve 1 bit gönderme 1 cent gönderme eşittir. Ne kadar çok parça gönderirseniz, yayıncının kazandığı o kadar “gerçek para”.

Ancak Twitch, Cheer bitinin maliyeti elbette 1 kuruştan fazla olduğu için bu bitlerin payının çoğunu alır. Bununla birlikte, Twitch’te bir reklam izleyerek, şirketin gelirine de ekleyen bir reklam izleyerek de kazanabilirsiniz.


Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir