Toplu Pazarlık Nedir? – İşlevi, Süreci ve Grev
Toplu Pazarlık Nedir? - İşlevi, Süreci ve Grev
0

Toplu pazarlığın işlevi işle ilgili konuları müzakere etmektir. İşveren ve çalışanlar arasında pazarlık veya müzakere yapılır. Çalışanlar kollektif bir pazarlık birimi tarafından temsil edilmektedir. İnsan kaynakları yönetimi için en kritik konulardan birisidir.

Toplu Pazarlık İşlevi

Bu derste toplu pazarlık işlevini ve hizmet ettiği tarafları araştıracağız. Toplu pazarlık, bir anlaşmaya varılması beklentisiyle işle ilgili meseleleri müzakere etmek için kullanılan bir grup sürecidir. İki taraf arasında pazarlık veya müzakere yapılır. Bu taraflar işveren ve çalışanlardır. Çalışanlar kollektif bir pazarlık birimi tarafından temsil edilmektedir. Çalışanlar , haklarını korumak için bir araya gelen bir grup işçi olan bir birlik oluşturur.

Sendikalar ve yönetim, aşağıdakiler için toplu pazarlık kullanır:

 • Anlaşmazlıkları ve şikayetleri çözme
 • Çalışan haklarını korumak
 • Sözleşmeleri, maaşları ve ödenekleri müzakere edin
 • Güvenli çalışma koşulları ve iş güvenliğini sağlama

Toplu Pazarlık Süreci

Toplu pazarlık süreci basittir. Taraflar hazırlayacak, tartışacak, teklif edecek, pazarlık yapacak veya müzakere edecek ve kararlaşacaktır. Şimdi Elif’in Nakliye Şirketi’ni ziyaret edelim. Elif’in çalışanları istifçi olarak bilinir. Bunlar, gemileri yükleyen ve boşaltan çalışanlardır. İstifçi, Türkiye Cumhuriyeti İstifçileri adlı büyük birliğin bir parçasıdır. Elif ve çalışanları maaş zammı konusunda anlaşmazlık yaşıyorlar. Elif ve sendika ücret artışını görüşmek üzere yakında bir araya gelecekler. Tarafların her biri ücret artışını müzakere etmek için toplu pazarlık sürecini takip edecek.

İlk adımda – yani hazırlanma adımında– her iki tarafı temsil etmek üzere bir temsilciler ekibi toplanır. Bu adım sırasında, her iki temsilci grup müzakerelere hazırlanacaktır. Müzakerelerin türüne bağlı olarak, çeşitli belgeler derlenecektir. Elif ve sendika maaş zammı müzakere ettikleri için taraflar argümanlarını güçlendirmek için destekleyici bilgiler getirecekler. Örneğin, Elif zam yapamayacağını kanıtlamak için bir kâr ve zarar beyanı getirebilir. Sendika temsilcileri, artan yaşam maliyetleri, benzer bir şirketin çalışanlarına daha yüksek bir ücret ödediğinin kanıtını veya endüstri standardı ödeme oranlarına ilişkin verileri getirebilir.

Bir sonraki adımda – tarışma aşaması – iki taraf eldeki konular hakkında konuşmak için tarafsız bir yerde toplanır. Bir tarafın diğerinden daha rahat olmasını veya daha güçlü bir destek sistemine sahip olmasını önlemek için tarafların genellikle tarafsız bir yerde toplanması gerekmektedir. Elif’in şirketi yakınındaki rıhtımda buluşmak sendikanın yararınadır, ancak Elif’i birkaç destekçiyle terk edecektir. Stresli ve en kötü durumda bile düşmanca bir ortam yaratabilir. Partiler, yakındaki bir öğle yemeği gibi tarafsız bir yerde toplanmalıdır.

Üçüncü adım – teklif aşaması – taraflardan birine veya her ikisine de eldeki konuya resmi olarak bir çözüm önerilmesini içerir. Teklifin belirli bir dilde olması gerekir. Elif’in uzun solukluları saatte 3.00 TL daha fazla kazanmak istiyor. Sendika temsilcileri Elif ve temsilcilerine tam TL tutarı sağlamalıdır. Bu durumda, temsilciler teklifi TL tutarı dahilinde hazırladılar.

Daha sonra, taraflar pazarlık yapacak veya müzakere edecek ve bu teklifler ve karşı teklifler yapmayı içermektedir. Tarafların her biri çözüm için gerekçelerini sunacak. Elif ve sendika temsilcileri arasındaki müzakereler ateşlendi. Elif saatte 2.00 TL’lik bir zamla pazarlık etti. Temsilciler saatte 3,00 TL pazarlık etmek istiyorlardı. Bu birkaç saat sürdü.

Son olarak, her iki tarafın da, her iki tarafın da çıkarına olacak şekilde anlaşacakları veya bu konuda bir anlaşma yapacakları umutlarıdır. Ancak, her iki taraf da her zaman mutlu olmaz.

Grev Yapmak

Bütün müzakereler sonuçlanmıyor. Sendika müzakerelerden memnun kalmazsa, çalışanlar greve gidebilir.Grev kitlesel iş bırakma anlamına gelmektedir. Çalışanlar sorunları çözülene kadar işlerini yapmayı reddediyorlar. Bu olduğunda, müzakerelere yardımcı olması için üçüncü bir taraf çağrılabilir.

Ne yazık ki, Elif’in uzun görüşmeleri greve gitti. Rıhtımlarını sorunlarını belirten işaretlerle geçtiler. Grevleri gemilerin yüklenmediği veya boşaltılmadığı anlamına geliyordu. İthalat ve ihracat durgun seyrediyordu.

Tahkim

Bazen hakem, anlaşmaya yardımcı olacak üçüncü taraf olarak hareket etmeye çağrılır. Hakem, alternatif bir çatışma çözümleme kolaylaştırıcısı olarak hareket eder. Bunun iki yolu vardır: gönüllü ve gönülsüz.

Gönüllü, her iki tarafın da hakemin konunun her iki tarafını da duymasına ve çözüm önerileri getirmesine izin vermeyi kabul ettiği anlamına gelir. Bu, her iki tarafın da müzakereye gelemeyeceklerini bildiği anlamına geliyor. Üçüncü bir tarafın onları dinlemesine ve karar vermesine izin vermeyi kabul ettiler.

Gönülsüzce, taraflardan biri veya her ikisi de bir hakemin sorunu duymasına izin vermediği anlamına gelir. Bir mahkeme, tarafları bir hakemin konuyu duymasına izin vermeye zorlayabilir. Bu, sorunların ya taraflarca çözülemeyecek kadar karmaşık olduğu ya da tarafların üstesinden gelemediği durumlarda olur.

Hakemin kararı anlaşmayı iki şekilde etkileyebilir: bağlayıcı olmayan ve bağlayıcı olan.

Bağlayıcı olmayan bir kararda, hakemin kararı danışma olarak kabul edilir ve taraf ya da taraflara karşı uygulanamaz. Bu, hakemin sadece çözüm hakkında görüş bildirdiği ve hiçbir şekilde taraflar üzerinde herhangi bir yasal güce sahip olmadığı anlamına gelir. Bağlanma kararı, hakemin kararı yasal olarak bağlayıcı ve uygulanabilir. Bu, hakemin kararının dayanması gerektiği anlamına gelir.

Elif’in nakliye şirketinde çalışmanın durdurulması rıhtımda kaosa neden oldu. Yemekler gelen gemilerde bozuluyordu. İhracat ürünleri varış yerlerine taşınmayı bekleyen kargoda oturuyordu. Bu bir felaketti. Yerel yönetim devreye girdi ve her iki tarafın da meseleleri çözmek için bir hakem kullanmasını istedi. Ayrıca, hükümet yetkilisi zorunlu / bağlayıcı tahkim gerektirdi. Bu, Elif ve sendika temsilcilerinin bir hakemin ücret artışı konusunda bağlayıcı veya uygulanabilir bir karar vermesine izin vermek zorunda olduğu anlamına geliyordu. Hakem, saatte 2.75 TL ‘lik bir ödeme zammı kararlaştırdı.

Makale Özeti

Özetle, toplu pazarlık, anlaşmaya varılması beklentisiyle işle ilgili meseleleri müzakere etmek için kullanılan bir grup sürecidir. Çalışanlar, haklarını korumak için bir araya gelen bir grup işçi olan bir sendika oluştururlar. İşveren ve sendika sorunları çözmek için toplu pazarlık sürecini takip ediyor. Toplu pazarlık süreci adımlar içermektedir. Tarafların her biri:

 • Her iki tarafı temsil edecek bir temsilciler ekibi oluşturarak hazırlanmak.
 • Tarafları tarafsız bir yerde toplayarak sorunları tartışmak.
 • Taraflardan birinin veya her ikisinin eldeki soruna resmi bir çözüm önermesini sağlayarak bir çözüm önermek.
 • Teklifler ve karşı teklifler yaparak pazarlık yapmak veya müzakere etmek.
 • Her iki tarafın da çıkarına olacak bir konu üzerinde anlaşma sağlamak.

Elif’in müzakerelerinden öğrendiğimiz gibi, bazı sorunlar kolayca çözülemiyor. Bazen çalışanlar greve gider. Grev kitlesel iş bırakma anlamına gelmektedir. Bu olduğunda, hakem, anlaşmaya yardımcı olacak üçüncü taraf olarak hareket etmeye çağrılır. Hakem , sorunu çözmek için gönüllü olarak veya gönüllü olmayan bir şekilde getirilebilir. Onun kararı, bağlayıcı olmayan (bir danışma kararı) veya bağlayıcı (uygulanabilir bir karar) olabilir.

Sık Sorulan Sorular

Toplu Pazarlık Nedir?

Toplu pazarlık, bir anlaşmaya varılması beklentisiyle işle ilgili meseleleri müzakere etmek için kullanılan bir grup sürecidir.

Grev Nedir?

Grev, kitlesel iş bırakma anlamına gelmektedir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir