1. Anasayfa
 2. Muhasebe ve Finansman

Temettü Nedir? – Hisse Senedi ve İmtiyazlı Hisse Senedi

Temettü hisseleri ve temettü nedir gibi soruların cevabını bulabileceğiniz, hisse senetleri hakkında detaylı bilgiler elde edeceğiniz bir makale.

Temettü Nedir? – Hisse Senedi ve İmtiyazlı Hisse Senedi
0

Birçok kişi hisse senedi yatırımı ile ilgileniyor ve yatırımcıların ve iş adamlarının anlaması gereken birkaç temel terim var. Bu derste temettüler, adi hisse senedi ve imtiyazlı hisse senedi açıklanmaktadır.

Temettüler

Şirketlerin sahipleri var. Şirket sahipleri hissedarlar veya hissedarlar olarak bilinir çünkü her biri şirkette hisse senedi sahibidir. Hisse senedi, bir şirketteki sahipliği temsil eden bir güvenlik türüdür. Bir hissedar, bir hisse veya birden fazla hisseye sahip olabilir. Hisse senedi, şirketin kârlarının ve varlıklarının bir kısmıyla ilgili bir talebi ifade eder. Bir şirket kâr ettiğinde, bu kazançları koruyabilir ve büyümeyi teşvik etmek için şirketteki parayı yeniden yatırım yapabilir. Birçok küçük veya yeni şirket karı yeniden yatırır.

Aksi takdirde, şirket kârların tamamını veya bir kısmını temettü olarak dağıtabilir. Temettü, kurumsal kârın şirketin hissedarlarına dağıtılmasıdır. Temettüler normal olarak üç ayda bir ödenir; ancak, dağıtımın karına bağlı olması ve şirketin yönetim kurulu tarafından onaylanması gerekir. Temettüler nakit veya depozito şeklinde doğrudan hissedarın aracılık hesabına ödenebilir. Bunlar nakit temettü olarak bilinir. Temettüler ayrıca ilave hisse senedi ihraç etmek suretiyle dağıtılabilir. Bunlar hisse senedi temettüleri olarak bilinir.

Temettüler genellikle hisse başına hissedarlara dağıtılır. Bu, hissedarların her birinin sahip olduğu hisse sayısına bağlı olarak değişen miktarlar aldığı anlamına gelir. Temettüler ayrıca temettü getirisi olarak da dağıtılabilir. Bu temettüler, hisse senedinin mevcut piyasa fiyatının yüzdesi olarak ödenir.

Örneğin, Ali’nin ABC A.Ş.’de 20 hisse senedi sahibi olduğunu varsayalım. ABC yönetim kurulu temettü dağıtımını onaylar. Hisse başına 5.00 TL ödenen nakit temettü şeklinde ödenecektir. ABC bu nedenle Ali’ye 100,00 TL tutarında ödeme yapacaktır. Şimdi iki ana hisse senedi türüne bakalım. Hisse senedi çoğunlukla ya hisse senedi olarak ya da tercih edilen hisse senedi olarak verilir.

Hisse senedi

Adi hisse senedi sıradan, günlük hisse senedi denenebilir. Hisse senedinin çoğunluğu adi hisse senedidir. Adi hisse senedi basitçe şirketteki bir mülkiyeti ve şirketin kârının bir kısmının iddiasını temsil eder. Adi hissedarlar yıllık toplantılarda tipik olarak hisse başına bir oy alırlar. Bu toplantılarda şirketin yönetim kurulu seçilir. Yönetim kurulu hissedarları temsil eder ve önemli şirket kararlarını denetler. Hisse senedi hissedarları hisse senetleri gibi diğer kurumsal konularda da oy kullanabilirler.

Ayrıca, ortak hissedarlar bazen yeni hisse senedi teklifleri konusunda önleyici haklara sahiptir. Bir şirket yeni hisse senedi ihraç ettiğinde, bu hissedarlar yeni hisse alma hakkına sahip olabilirler. Bu, bir hissedarın şirketin orantılı mülkiyetinin korunmasına yardımcı olur.

Ortak hissedarların temel avantajı, adi hisse senetlerinin diğer yatırım türlerinden daha yüksek getiri sağlamasıdır. Ana dezavantaj, adi hisse senedinin riskli bir yatırım olmasıdır. Ayrıca, şirket iflasında, alacaklılar ve imtiyazlı hissedarlar ödenene kadar ortak hissedarlar hasılat almayacaklardır.

İmtiyazlı Hisse Senedi

Şimdi imtiyazlı hisse senedine dönelim. İmtiyazlı hisse senedi aynı zamanda hissedarın bir şirketteki sahipliğini temsil eder. Ancak, bu hissedarlara normal olarak şirketin ömrü boyunca sabit bir temettü dağıtımı sağlanır.

İmtiyazlı hissedarların avantajı sabit bir temettü garantisidir, ancak bu teminat mutlak değildir. Temettü dağıtımı, şirketin o sırada temettü ödeme yeteneğine bağlıdır. İmtiyazlı pay sahiplerine ortak pay sahiplerinden temettü verilir. İmtiyazlı hissedarların bir diğer avantajı da kurumsal iflastır. İmtiyazlı hissedarlar alacaklılardan sonra ancak ortak hissedarlardan önce hasılat alırlar.

Dezavantajı ise hisse senedinin şirket tarafından aranabilmesidir. Bu, şirketin hisse senetlerinden herhangi bir zamanda ve herhangi bir nedenle imtiyazlı hisse senedi satın alabileceği, ancak hisse başına ödediği fiyattan genellikle hisse başına bir fiyatla satın alabileceği anlamına gelir. Ayrıca, imtiyazlı hissedarlar genellikle ortak hissedarlarla aynı oy haklarına sahip değildirler.

Ders Özeti

Hadi gözden geçirelim. Bir şirketin sahipleri hissedarlar veya hissedarlar olarak bilinirler, çünkü her biri şirketteki hisse senetlerine sahiptir. Hisse senedi, bir şirketteki sahipliği temsil eden bir güvenlik türüdür. Bir şirket kâr ettiğinde, kârın tamamını veya bir kısmını temettüler aracılığıyla hissedarlara dağıtabilir.

İki ana hisse senedi türü vardır. Hisse senedinin çoğunluğu adi hisse senedidir. Bu hisse basitçe şirketteki bir mülkiyeti ve şirketin kârının bir kısmının iddiasını temsil eder. Bu hissedarlar genellikle yıllık toplantılarda hisse başına bir oy alırlar ve bazen yeni hisse senedi teklifleri konusunda önleyici haklara sahiptirler. Ancak, ortakların, alacaklılar ve imtiyazlı hissedarlar ödenene kadar kurumsal varlık hakkı yoktur.

İkinci tip, hissedarın bir şirketteki sahipliğini de temsil eden tercih edilen hisse senedidir. Bu hissedarlara normal olarak şirketin ömrü boyunca sabit bir temettü dağıtımı sağlanır, ancak temettü dağıtımı şirketin finansal yeteneğine bağlıdır. İmtiyazlı hisse senedi temettüleri, ortaklara yapılan temettülerden önce dağıtılır. İmtiyazlı hissedarların, alacaklıların haklarından sonra ancak ortak hissedarların haklarından önce gelen kurumsal varlıklara da hakkı vardır. Ancak, bu hissedarlar genellikle ortak hissedarlarla aynı oy haklarına sahip değildir ve hisse senetleri her zaman ve herhangi bir nedenle şirket tarafından aranabilir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir