1. Anasayfa
 2. Muhasebe ve Finansman

Hisse Senetleri: Yatırım Performansı Nasıl Anlaşılır?

Hisse senetleri yatırım performansı elde etmek için bir kaç yol bulunmaktadır: temettü ve kazanç. Bu iki hisse senedi kazanma yolunı ayrıntılı bir biçimde öğrenin.

Hisse Senetleri: Yatırım Performansı Nasıl Anlaşılır?
Hisse Senetleri: Yatırım Performansı Nasıl Anlaşılır?
0

Dünyadaki birçok büyük şirket hisse senetleri şeklinde kamuya aittir. Şirket iyi durumdayken hissedarların nasıl para kazandığını öğrenmek için bu dersi okuyun.

Hisse senetleri

Amerika Birleşik Devletleri ve diğer ülkelerdeki birçok büyük şirket halka açık şirketlerdir. Bu, kamuoyunun, sizden, şirketten bazı hisse senetleri veya sahiplik payları satın alarak şirkette sahip olabileceğiniz anlamına gelir. Her hisse şirketteki mülkiyetin bir kısmını temsil eder. Her şirketin belirli sayıda hisse senedi vardır. Bir kişi bu hisse senetlerinin tümüne sahip olduğunda, o kişi şirketin tam mülkiyetindedir.

Örneğin, Ali’nin Arçelik şirketinde hisse senedi satın almak istediğini varsayalım. Atçelik şirketinin toplam 500 hisse senedi var. Ali 250 hisse satın alırsa, şirketin% 50’sine sahip olacaktır. Ali 500 hisse senedinin tamamını satın alırsa, şirketin tam mülkiyetine sahip olacaktır. Çoğu zaman, insanlar genellikle bir şirketin sadece küçük bir kısmını tutar.

Bu hisse senetlerini nasıl satın alıyorsunuz? Her ülkenin hisse senetlerinin satıldığı ve satın alındığı kendi borsaları vardır. Genellikle, insanlar bu borsada satış ve satın alma işlemleri yapmak için bir borsa şirketinden geçerler. Evet, insanlar stoklarını şirketlere satacak ve başkalarını satın alacaklar. Her hisse senedinin şirketin performansına bağlı olarak bir fiyatı vardır.

Örneğin, çok iyi performans gösteren büyük bir şirketin hisse başına 119 TL maliyeti olan bir hisse senedi olabilirken, çok iyi olmayan küçük bir şirketin hisse başına sadece 0,50 TL değerinde hisse senedi olabilir. Ödediğiniz fiyat, satın aldığınız hisse senedi sayısına bağlıdır. Gerçekten iyi olan büyük şirket için, 5 hisse satın aldıysanız, 119 * 5 = 595 TL ödemeniz gerekir. Küçük şirket için, 5 hisse veya hisse için sadece 0,50 * 5 = 2,50 TL ödemeniz gerekir.

Hisse senetleri için bu maliyete ek olarak, her bir hisse senedi aracılık şirketi de işlem başına 7 TL gibi bir işlem ücreti ekler. Yani, 119 TL ‘dan 5 hisse satın alıyorsanız, toplam maliyetiniz 119 * 5 + 7 = 602 TL olurdu. 119 TL ‘dan 5 hisse satıyorsanız, 119 * 5 = 595 TL eksi 7 TL: 595 – 7 = 588 TL işlem ücreti kazanacaksınız.

İnsanlar neden hisse senedi alıp satar? Kısa cevap para kazanmak. Daha düşük bir fiyata satın aldığınız stokları satarak para kazanabilirsiniz.

Temettüler

Ayrıca, bazı büyük şirketler sağlamak temettü onun hissedarlarına, kar payı. Örneğin, Atçelik şirketi bir yıl gerçekten iyi bir iş çıkardıysa ve biraz kar ederse, şirket bu kâra dayalı temettüler dağıtırken hissedarları bundan faydalanacaktır. Örneğin, her hisse şirket iyi olduğu için 1 TL temettü alabilir. Arçelik şirketinde 50 hisse senedine sahipseniz, temettülerin gönderildiği anda hisse senedine sahipseniz 1 * 50 = 50 TL temettü alırsınız.

Kazanç

Diyelim ki her biri için 10 TL karşılığında Arçelik şirketinde 10 hisse satın aldınız. Bu 10 hisse senedini ve herhangi bir aracılık ücretini satın almak için 10 * 10 veya 100 TL harcadınız. Aracılığınız işlem başına 7 TL ise, şirkette 10 hisse satın almak için 100 + 7 veya 107 TL harcamış olursunuz. Bu hisse senetlerine tutunuyorsunuz çünkü Arçelik şirketine inanıyorsunuz. İyi bir ürüne sahip olduklarını biliyorsunuz ve daha iyi olacaklarına inanıyorsunuz.

Bir yıl sonra, Arçelik’in hisse senedi fiyatı 20 TL’e yükseldi. Hey, satın aldığınız andan itibaren hisse başına 10 TL’lik bir artış. Bunun sizin için anlamı nedir? Bu, Arçelik’te stoklarınızı satmanız durumunda stok başına 10 TL kazanacağınız anlamına gelir. 10 hisse senedinin hepsini satsaydınız, 20 * 10 veya 200 TL kazanırsınız. 7 TL ‘lik bir komisyon ücreti ile 200 TL – 7 TL veya 193 TL$ alırsınız. Bu aracıyı çıkardık, çünkü ödemeniz gereken miktar budur, 200 TL kazandığınız paradır.

Hisse senetleri sattığınızda, aracılık ücretini kazandığınız paradan çıkarırsınız. Hisse senetleri satın aldığınızda, aracılık ücretini harcadığınız paraya eklersiniz. Peki ne kadar kazandın? 193-107 = 86 TL. 1 yıl önce hisse senedi satın almak için harcadığımız miktarı, bir yıl sonra sattığımızda kazandığımız miktardan çıkardık. Verilen temettüler varsa, bu tutarı kazandığınız miktara eklersiniz.

Bir Örnek

Bir örneğe bakalım:

Ayşe, hisse başına 5 TL karşılığında 20 INK hisse satın aldı. Bir yıl boyunca onlara tutunur. O yıl boyunca INK hisse başına 0.50 TL temettü dağıttı. Bir yıl sonra, stok INK’yi hisse başına 10 TL karşılığında satıyor. Ne kadar para kazandı? Ayşe’nin aracılık şirketi işlem başına 4 $ talep eder.

İlk olarak, Ayşe’nin 20 hisse senedini satın almak için ne kadar para harcadığını bulmamız gerekiyor. Onları satın alırken 20 hisse senedini maliyetle çarpıyoruz. 20 * 5 TL 100. Ardından, 4 TL ‘lık aracılık ücretini ekliyoruz. 100 + 4 104 TL. Ayşe104 dolar harcadı. Sonra, onun temettülerini hesaplıyoruz. 20 * 0,50 TL 10 TL’dir. Ayşe, 20 hisse senedinden 10 TL temettü ödedi. Şimdi Ayşe’nin hisselerini sattığında ne kadar kazandığını hesaplayabiliriz. 20 * 10 = 200 TL. Aracılık ücretini çıkararak 200 TL – 4 TL veya 196 TL alırız. Şimdi, Ayşe’nin toplamda ne kadar kazandığını bulmak için 104 TL ‘ı 196 TL’ dan çıkartıyoruz ve sonra 10 TL ‘ı ekliyoruz. 196-104 + 10 = 102 TL. Ayşe, INK hisselerini bir yıl boyunca tutarak 102 TL kazandı.

Ders Özeti

Öğrendiklerimizi gözden geçirelim:

Hisse senetleri sahiplik paylarıdır. Temettüler, kârın bir payıdır. Her ikisi de halka ait şirketler tarafından sağlanmaktadır. Bir hisse senedinin fiyatı, şirketin ne kadar iyi olduğuna bağlıdır. Temettüler, şirketin ne kadar kar elde ettiğine dayanır. Kazançlar, satın alındıkları fiyattan daha yüksek bir fiyata satıldığında kazanılır.

İnsanlar bir borsa şirketi aracılığıyla borsadan hisse satar ve satın alır. Bu hisse senedi aracı şirketleri genellikle hizmetleri için bir ücret alırlar. Toplam kazançlar, hisse senetlerinin satın alma fiyatı artı aracılık ücretlerini satarak elde edilen tutardan çıkarılarak ve sonra verilen temettüler eklenerek hesaplanır. Ayrıca, satış için aracılık ücretleri de çıkarılır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir