1. Anasayfa
 2. Psikoloji

Öğrencilerde Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu: DEHB’nin Tanımı

Öğrencilerde Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu: DEHB’nin Tanımı
Öğrencilerde Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu: DEHB'nin Tanımı
0

Bu makale, dikkat eksikliği / hiperaktivite bozukluğunun (DEHB) ortak özelliklerini ve bu bozukluğu olan öğrencilere öğretmek için en iyi uygulamaları sunmaktadır.

DEHB’yi Anlama

Tarihin en süslü Olimpiyatı Michael Phelps’in Başkan Bill Clinton ve aktör Justin Timberlake ile ortak noktası nedir? Doğru; hepsine dikkat eksikliği / hiperaktivite bozukluğu (DEHB) teşhisi kondu.

DSM olarak da bilinen Zihinsel Bozuklukların Tanısal ve İstatistiksel El Kitabına göre DEHB hem psikiyatrik hem de nörodavranışsal bir hastalıktır. Bu bozukluk dikkatsizlik, hiperaktivite ve / veya dürtüsellik ile ilgili önemli zorluklar ile karakterizedir.

DEHB’nin Ortak Özellikleri

Hem erkeklerde hem de kızlarda DEHB olabilir, ancak erkeklerde üç kat daha yaygındır. DEHB’nin özellikleri çocuktan çocuğa değişir, ancak en tutarlı üç özellik dikkatsizlikhiperaktivite ve dürtüselliktir .

DEHB olan tüm çocuklar bu üç yönün her birini göstermez veya her birinin aynı derecesine sahip değildir.

Örneğin, bir DEHB öğrencisi hiperaktif olmasa da dikkatsizlik ve dürtüsellik belirtileri gösterebilir. Bu üç özelliğin her birinin özelliklerine bir göz atalım.

Dikkatsizlik

Sınıfınızda masasında sessizce oturan bir öğrenci görüyorsunuz – (herkesin istediği öğrenci tipi). Ancak, daha yakından incelendiğinde, bu öğrenci ödevine bile başlamadı. Öğrenci, bir şey üzerinde çalışmasının farkında değil gibi görünüyor. Bu öğrenci dikkat etmiyor – yani, bu öğrenci dikkatsizlik özelliğini sergiliyor. Bunun nedeni DEHB’nin dikkatinin kolayca dağılmasına neden olmasıdır. DEHB olan öğrenciler görevde kalmayı son derece zor bulacaktır ve iş onlara sıkıcı geliyorsa işlerini tamamlamayı neredeyse imkansız bulabilirler.

Hiperaktivite

Hiperaktivitesi olan öğrenciler her zaman hareket ettikleri için fark edilirler. Örneğin, bu öğrenciler genellikle herhangi bir süre hareketsiz oturamazlar. Masalarında otururken, sık sık kıpır kıpır ve durmadan hareket ederler. Yürümek yerine koşmayı ve sessizce oynamak yerine yüksek sesle oynamayı tercih ederler.

Dürtüsellik

DEHB olan bir öğrencinin dürtüsellik eğilimi varsa , çok sabırsız görünebilir. Dürtüsel öğrenciler sıralarını beklemeyi ve genellikle başkalarını kesintiye uğratmakta zorlanırlar.

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu Öğretim Stratejileri

Öğretim: Akademik Öğretim

DEHB olan öğrencilere öğretmenin üç yönlü bir strateji kullanılarak başarılı olduğu kanıtlanmıştır. İlk strateji akademik öğretimdir. Akademik eğitim, belirli bir öğrenciye ulaşmanın en iyi yolunu belirlemek için mevcut tüm değerlendirme yöntemlerini kullanmak anlamına gelir. Örneğin, bir öğrencinin güçlü yanlarının kinestetik alanda olduğunu belirlemek için bir öğrenme stili değerlendirmesi kullanılabilir.

Bu, bu öğrencinin eğitim planını fiziksel ve atletik yeteneklerini vurgulayacak şekilde uyarlayabileceğiniz anlamına gelir.

Öğretim: Sınıfta Konaklama

İkinci strateji öğrencinin ihtiyaçlarını karşılayacak sınıf konaklamalarını seçmektir. En etkili konaklama yerlerinden biri, dikkat sürelerinin en üst düzeye çıkarıldığı sabahları öğrencinin en zor konularını planlamaktır.

Sınıfta, tüm dikkat dağıtıcı unsurları en aza indirmek önemlidir. Örneğin, DEHB öğrencisinin sınıfın önünde, kapıdan uzakta ve DEHB olmayan bir öğrencinin yanında oturmasını sağlayabilirsiniz.

Öğretim: Davranışsal Müdahaleler

Üçüncü strateji, öğrencinin Bireysel Eğitim Planı, IEP’de belirtildiği gibi davranışsal müdahaleleri kullanmaktır. IEP, öğretmenin öğrencinin geliştirmek için hangi davranışlar üzerinde çalıştığını bilmesine yardımcı olacaktır. Örneğin, matematik öğrenciyi hayal kırıklığına uğratırsa, ders süresince çalışmalarını tamamlayamaz; uygun bir müdahale stratejisi öğrenciye her gün bir öğretmenle belirlenmiş bir çalışma süresi vermek olabilir.

Daha Fazla Oku:

https://www.medicalpark.com.tr/dikkat-eksikligi/hg-2289

https://www.mentalup.net/blog/dikkat-eksikligi-hiperaktivite-bozuklugu-(dehb)

https://npistanbul.com/cocuk-ergen/dikkat-eksikligi-hiperaktivite-bozuklugu

https://www.sezginkoyun.com/anksiyete-nedir/
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir