1. Anasayfa
 2. Muhasebe ve Finansman

Tahvil Nedir: Türleri, Özellikleri ve İhraç İşlemleri

Bu makale, teminatlı ve teminatsız tahviller, vadeli ve seri tahviller, kayıtlı ve hamiline yazılı tahviller ve dönüştürülebilir ve çağrılabilir tahviller olarak tüm grubu anlatıyoruz.

Tahvil Nedir: Türleri, Özellikleri ve İhraç İşlemleri
0

Bu derste, daha yaygın olan bazı tahvil türleri ve özellikleri hakkında bilgi edineceksiniz. Tahviller şunları içerir: teminatlı ve teminatsız tahviller, vadeli ve seri tahviller, kayıtlı ve hamiline yazılı tahviller ve dönüştürülebilir ve çağrılabilir tahviller.

Tahvil İlişkileri

Tahviller, tıpkı ilişkiler gibi, birçok çeşide sahiptir. Farklı tahvil türlerini öğrenmek, bir eş aramak gibi. İlişki kurduğumuz birinden istediğimiz farklı özellikler var. Bir tahvil durumunda, tahvil sahibinin ve tahvil sahibinin tahvil sahibi / ihraççı ilişkisi içindeki menfaatlerini korumak için kullanmak istediği bazı parametreler vardır. Bu ders, ilişkilerin bir benzetme olarak kullanıldığı daha yaygın tahvil türlerini ve özelliklerini öğretecektir.

Teminatlı ve Teminatsız Tahviller

‘Burada’ mısın ve ayrılırsan kaybedecek bir şeyin var mı? Bu ilişkiye ne kadar yatırım yapıyorsunuz? Bahsedeceğimiz ilk eşleştirme kriterleri dizisi güvenlik. Bir ilişkiye ne kadar yatırım yaptığınızı bilmek istiyoruz. Birlikte oluşturduğunuz tahvil, halka, ev, araba gibi bir tür maddi varlık tarafından güvence altına alınan ve desteklenen bir tahvil olacak mı? Yoksa ilişkiyi sürdürmek için yeterli sadakat ifadenizle eşinizin mutlu olmasını isteyen tip misiniz? Güvenlik ve tahviller fikrine biraz daha bakalım.

Teminatlı tahviller, tahvil sahibini ihraç edenin temerrüde karşı mali olarak korumak için teminat kullanır. Bu teminat hem tahvilden kaynaklanan faizi hem de ana dengeyi korur. İhraççı herhangi bir zamanda kredinin veya tahakkuk eden faizin nominal değerini ödemezse, tahvil sahibi teminatın satılmasını talep eder, böylece kâr tahvil borcuna yatırılabilir.

Teminatsız tahviller da adlandırılan, tahviller , tahvil arkaya ihraççının genel kredi notunu kullanın. İhraç edenin, yatırımcıları çekecek tatmin edici bir faiz oranıyla tahvil ihraç edebilecek durumda olması için güçlü bir finansal geçmişe sahip olması gerekir. Başka bir deyişle, tahvil sahibi tahvilin borcunu ödeyecek sözüne ve iyi sözüne güvenmektedir. Teminatsız tahvili desteklemek için bu maddi varlıkların eksikliği onları teminatlı tahvillerden daha riskli hale getirir. Bununla birlikte, riskli olmakla birlikte, finansal piyasalarda risk ve getiri el ele gittiği için daha yüksek potansiyel verime de eşittir.

Vadeli ve Seri Tahviller

Bir sonraki ölçüt seti, bağlılık seviyenizle ilgilidir. Evlenmek için bir randevu almaya hazır olan birileri misiniz, yoksa düşünmek ve zamanla ilişkinizi kurmak isteyen siz misiniz? Uzun süreli bir aşık mısın yoksa seri bir flörtöz müsün? İşte tahvil terminolojisinde buna benziyor.

Vadeli tahviller belirli bir tarihte olgunlaşır veya vadesi gelir. İhraççının ve tahvilin her iki tarafın tahvil ilişkisinin ne zaman sonlandırılacağını bildikleri bir tarihtir. Tahvilin nominal değeri ödenir ve tahvil ihraççıya iade edilir.

Seri tahviller, ödenmemiş tahvillerin bir kısmının tipik olarak bir seri halinde yer alan birkaç tarihte olgunlaştığı veya vadesi geldiği tahvillerdir. Seri tahviller, ihraççının tahvilin ömrü boyunca tahvilin nominal değerine birkaç kademeli ödeme yapmasına izin verir. Seri tahvil, genellikle öngörülebilir ve istikrarlı gelir akışları sağlarken bir projeyi finanse etmek için kullanılır.

Kayıtlı Tahviller ve Hamiline Senet Tahvilleri

Şimdi başlıklar hakkında konuşalım. Sabit gitmek ve kız arkadaşı / erkek arkadaşı veya kocası / karısı unvanını almak isteyen kişi misiniz? Yoksa Facebook resmi yapmamayı tercih ettiğinizden birlikte olmaktan memnun musunuz? Bakalım tahviller bunu nasıl yapıyor!

Kayıtlı tahviller sahiplerinin ad ve adreslerinde ihraç edilir. Tahvil ihracı sonra kayıtlı sahibi olan kişiye ödeme yapar. Kayıtlı tahvil bir unvanla sahipliğini gösterir.

Hamiline yazılı tahvillernama yazılı bir sahibi olmaktan ziyade, bonusu taşıyan veya elinde bulunduranlara ödenir. Bu riskli bir yol olabilir, çünkü herhangi bir kişi bonoyu taşıdığı sürece tahvilin sahibi olduğunu iddia edebilir. Hamiline yazılı tahvillerle ilişkili risk nedeniyle bugün çok az kişi dolaşımda; bulucular bekçileri, kaybedenler ağlamak para söz konusu olduğunda oynamak için eğlenceli bir oyun değildir.

Dönüştürülebilir ve Çağrılabilir Tahviller

İlişkilere benzer şekilde, hem dönüştürülebilir hem de çağrılabilir tahvillerin belirsiz bir ömrü vardır. İnsanlar parçalara ayrılır, kaçınılmaz farklar bulur ve ayrı yollarına giderler; ilişkiyi sürdürmek veya sona erdirmek her iki tarafın da arzusudur. Dönüştürülebilir veya çağrılabilir bir tahvil, tahvil ilişkisini sonlandırmak için aynı hükümlere sahiptir. Hisse senedine dönüştürülebilir tahvil durumunda, tahvil sahibi tahvili belirtilen vade tarihinden önce sona erdirme hakkına sahipken, ihraççı tahsil edilebilir tahvillerle aynı hakka sahiptir. İşte böyle.

Hisse senedine dönüştürülebilir tahviller, tahvil sahibine tahvilin vade tarihinden önce şirketin adi hisse senetlerinde belirli sayıda hisse ile takas etme hakkı sağlar. Tahvil sahibinin söz konusu hisse senedinin artan borsa değerinden yararlanma potansiyeli vardır; kâr potansiyeli sınırsızdır.

Tahsil edilebilir tahviller, ihraççının vadeye ulaşmadan önce belirtilen bir dolar tutarındaki tahvili emekliye ayırma veya ödeme şansı tanır. Tahvil sahibi tahvili ihraççıya iade etmelidir, bu tahvil daha sonra bugüne kadar tahakkuk eden faizle birlikte tahvil (genellikle tahvilin nominal değeri) için önceden belirlenmiş bir miktar ödeyecektir.

Makale Özeti

Hadi gözden geçirelim. Tahviller birçok çeşitte gelir. Bu derste, aşağıdakiler de dahil olmak üzere daha yaygın tahvil türlerini ve özelliklerini öğrendiniz:

 • Teminatlı tahviller, tahvil sahibini ihraç edenin temerrüde karşı mali olarak korumak için teminat kullanır.
 • Teminatsız tahviller da adlandırılan, tahviller, tahvil arkaya ihraççının genel kredi notunu kullanın.
 • Vadeli tahviller belirli bir tarihte olgunlaşır veya vadesi gelir.
 • Seri tahviller , ödenmemiş tahvillerin bir kısmının tipik olarak bir seri halinde yer alan birkaç tarihte olgunlaştığı veya vadesi geldiği tahvillerdir.
 • Kayıtlı tahviller sahiplerinin ad ve adreslerinde ihraç edilir.
 • Hamiline yazılı tahviller , nama yazılı bir sahibi olmaktan ziyade, bonusu taşıyan veya elinde bulunduranlara ödenir.
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 1
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir