Sosyal Psikoloji Nedir? – Literatürdeki Tanımı ve Psikoloji Meslekleri
Sosyal Psikoloji Nedir? - Alandaki Tanım ve Meslekler
0

Sosyal psikoloji, insanların toplum bağlamında nasıl davrandıkları, düşündükleri ve hissettikleri üzerine yapılan çalışmadır. Bu makalede sosyal psikolojinin, diğer çalışma alanları ile ortak noktalarını ve sosyal psikolojide ne tür kariyerlerin olduğu hakkında daha fazla bilgi edineceğiz.

Sosyal Psikoloji Nedir?

Yalnızken nasıl davrandığınızı bir an düşünün. Arkadaşlarınızın etrafınızda olduğunuzda davranışınız değişiyor mu? Peki ya aileniz odada olduğunda? Öğretmeniniz veya patronunuz sizi gözlemlediğinde davranışınız nasıl değişir?

Psikoloji insanların nasıl davrandıkları, düşündükleri ve hissettikleri hakkındaki bilimsel bir çalışmadır. Sosyal psikoloji, insanların toplum bağlamında nasıl davrandıklarını, düşündüklerini ve hissettiklerini inceler. Yani insanların davranışları, düşünceleri ve duygularının diğer insanlar yüzünden nasıl değiştiğini de diyebiliriz.

Yukarıdaki örneği tekrar düşünün. Davranışınız muhtemelen sizinle odada kimin olduğuna bağlı olarak değişmektedir. Ancak yalnız bir odada olsanız bile, düşünceleriniz, duygularınız ve hatta davranışlarınız diğer insanlar tarafından etkilenir: sevmediğiniz birinin düşüncesi sizi kızdırır; yiyecekleri işlemeden önce ellerinizi yıkamanız; ezginin bu öğleden sonra söylediği şey, onu analiz etmeye çalışırken zihninde tekrarlanabilir. Bütün bu durumlarda toplumun sizin üzerinde bir etkisi vardır.

Sosyal Psikoloji ve Diğer Alanlar

Muhtemelen anlayacağınız gibi, sosyal psikoloji çok fazla zemin kaplıyor ve çok farklı şeyleri kapsadığı için, sosyal psikoloji diğer birçok çalışma alanıyla örtüşüyor.

Antropoloji, insan kültürünün incelenmesidir. Antropologlar toplumun inançlarını ve geleneklerini inceler. Sosyal psikologlar toplumun bireylerin düşüncelerini, duygularını ve davranışlarını nasıl etkilediğini incelemek isterler.

Şöyle düşünün: Antropologlar, farklı Hıristiyan kiliselerinin Paskalya’yı kutlama şekli gibi bazı dini gelenekleri inceleyebilirler. Ancak sosyal psikologlar, bireylerin toplumla etkileşimi ile ilgilenirler, bu nedenle dindar insanların belirli durumlarda dindar olmayan insanlardan nasıl farklı davrandıklarını inceleyebilirler.

Sosyolojinin sosyal psikoloji ile çok ortak noktası vardır. Sosyologlar, antropologlar gibi, toplumu bir bütün olarak incelerler. Ancak toplumun inançlarına ve geleneklerine bakmak yerine, odak noktaları kuruluşlar ve bu kuruluşların içlerindeki bireyleri nasıl etkilediğidir. Sosyal psikologlar gibi sosyologlar da toplumun ve bireyin kesişimi ile ilgilenirler. Ancak sosyologlar topluma, sosyal psikologlar da bireye daha çok odaklanmaktadır.

Örneğin, bu kadar çok evliliğin neden boşanma ile sonuçlandığını incelemek istediğinizi düşünün. Eğer bir sosyolog iseniz, yıldan yıla boşanma sayısı ile ilgili her türlü veriyi derleyeceksiniz. Daha sonra bu bilgileri toplumda olup bitenlerle karşılaştırabilirsiniz. Örneğin, eşin çalıştığı hanelerin yüzdesi arttıkça boşanma oranlarının da arttığını fark edebilirsiniz. Ayrıca sınıf, ırk veya dini hatlardaki boşanma oranlarındaki farklılıkları da gözlemleyebilirsiniz.

Bir sosyal psikolog soruna farklı yaklaşabilir. Topluma bir bütün olarak ve boşanma oranlarına bakmak yerine, boşanmış ve birlikte kalmış birçok çiftle görüşebilirler. İki tür çift arasındaki farkları karşılaştırabilirler ve düzinelerce çiftle konuştuktan sonra boşanma oranlarının artmasına neden olan bir teori ortaya koyabilirler. Sosyal psikolog, sosyologla aynı cevabı verebilir, ancak farklı bir açıdan yaklaşırlar.

Antropoloji ve sosyolojiye ek olarak, sosyal psikolojinin kişilik psikolojisi adı verilen başka bir psikoloji dalı ile çok ortak noktası vardır. Kişilik psikolojisi tam da kulağa hoş gelen bir şeydir: Bireylerin kişilik özelliklerinin incelenmesi. Sosyal psikologlar gibi kişilik teorisyenleri de bireylerin düşüncelerine, davranışlarına ve duygularına ilgi duyarlar. Ancak sosyal psikologlar dünyanın bir insanın bu yönlerini nasıl etkilediğine odaklanırken, kişilik psikologları bir insanın iç özelliklerine ve bunların bir kişinin eylemlerini ve düşüncelerini nasıl etkilediğine odaklanırlar.

Biliyoruz ki bazı insanlar sessiz ve içe kapanık, bazı insanlar dışa dönük ve partinin hayatı olma eğilimindedir. Bir kişilik psikologu içe dönük ve dışa dönük olarak davranışı etkileyen kişilik özelliklerine bakıp; bu özelliklere neyin sebep olduğu ile ilgilenirler. Kişinin çocukluğunda bir şey mi oldu yoksa doğumla ilgili biyolojik bir özellik mi veya ikisinin bir kombinasyonu mu?

Bu arada, sosyal psikologlar duruma daha çok bakarlar: Bu kişi daha iyi içe dönük mü? Bu kişi İrlandalı oldukları ve barlarda eğlenceli olması beklendiği için tüm barı eğlendiriyor mu?

Antropoloji, sosyoloji ve kişilik psikolojisinin yanı sıra sosyal psikolojinin diğer birçok alanla ortak yönleri vardır. Tarihten ekonomiye ve sinirbilimden hukuka, sosyal psikoloji, tabiri caizse, birçok farklı kavanozun ellerinde.

Sosyal Psikolojide Kariyer

Sosyal psikolojinin ne olduğunu biliyoruz, ancak sosyal psikologlar yaşamak için ne yapıyor?

Sosyal psikoloji okuyan insanlar için birçok farklı iş türü vardır. Çoğu sosyal psikolog üniversitelerde araştırma yapmayı ve öğretmeyi tercih eder, ancak başka birçok seçenek vardır. Bazıları araştırma yapmak için hükümet ya da kar amacı gütmeyen kuruluşlar tarafından işe alınır. Okullar bazen okulu geliştirmelerine yardımcı olmak için sosyal psikologlar tutarlar. Bazıları şirketlerde şirketlerin en iyi çalışanları seçmesine ve en verimli çalışma ortamlarını yaratmasına yardımcı olur. Bazıları reklam ajansları için bile çalışıyor ve bilgilerini ürün satın almaya ikna edecek reklamlar oluşturmak için kullanıyor.

Gördüğünüz gibi, sosyal psikologlar için birçok seçenek var!

Makale Özeti

Sosyal psikoloji, insanların toplum bağlamında nasıl davrandıkları, düşündükleri ve hissettikleri üzerine yapılan çalışmadır. Başka bir deyişle, sosyal psikologlar bireyin düşüncelerinin, duygularının ve eylemlerinin durumdan ve etrafındaki insanlardan nasıl etkilendiği sorusunu soruyorlar. Sosyal psikolojinin antropoloji, sosyoloji ve kişilik psikolojisi ve diğer birçok çalışma alanı ile çok ortak noktası vardır. Sosyal psikolojideki kariyer, bir kolejde öğretmen olarak çalışmaktan, reklamcılıkta, hükümet için veya kurumsal Amerika’da çalışmaya kadar çok farklıdır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir