1. Anasayfa
 2. Maliyet Muhasebesi

Sarbanes-Oxley Yasası: Tanım ve Açıklama

Sarbanes-Oxley Yasası: Tanım ve Açıklama
Sarbanes-Oxley Yasası: Tanım ve Açıklama
0

Hükümet düzenlemeleri, kurumsal finansal raporlamada önemli bir rol oynamaktadır. Bu makalede, son yirmi yılda yürürlüğe giren en önemli düzenlemelerden biri olan Sarbanes-Oxley Yasası’nı öğreneceksiniz.

SOX Tanımı

Enron adında bir şirketi hiç duydunuz mu? Ya da Arthur Andersen adında bir muhasebe firmasına ne dersiniz? Öyleyse, kurumsal yolsuzluk ile eşanlamlı olduklarını biliyorsunuz. Ayrıca Sarbanes-Oxley Yasası’nın yürürlüğe konmasının iki sebebidir. Sarbanes-Oxley Yasası olarak da bilinen, SOX, hileli muhasebe uygulamalarından yatırımcıları koruyan bir federal yasadır.

SOX Geçmişi

SOX’un neden uygulandığını daha iyi anlayabilmeniz için Enron skandalına daha yakından bakalım.

Enron, tüm hesaplara göre, kurumsal bir güç merkeziydi. 1990’ların sonunda ve 2000 yılının başında, şirket sadece başarılı bir elektrik ve doğal gaz şirketi değil, aynı zamanda telekomünikasyon alanında da açıldı. Şirket milyarlarca dolar kazanmış ve binlerce kişiyi istihdam etmiştir. Enron’un hisse senedi sıcak bir meta idi. Herkes bu fenomenin bir parçasını istedi.

2001 yılında, Enron’un sergilediği sahte cephe, şirketin finansal tablolarında kazanıldığı bildirilen çok sayıda doların sahte olduğu keşfedildiğinde parçalanmaya başladı. Arthur Andersen firması devreye girdi. Bunlar, yolsuzluk içinde hareket etmeyi ve Enron yöneticilerine hileli raporlama planlarında yardımcı olmayı seçen muhasebe firmasıydı. Sadece genç ve anlayışlı bir finansal analist aldatmacası ortaya çıktı.

Uzun bir hikayeyi kısaltmak için, dünya skandalı öğrendiğinde, şirket çöktü ve yatırımcılar milyonları kaybetti. Yatırımcıların hissettiği etki, hükümet liderlerinin Sarbanes-Oxley Yasasını uygulaması için itici bir etkiydi ve 2002 yılında yaptıkları da aynen buydu.

SOX’un amacı

Artık SOX’in neden yaratıldığını bildiğinize göre, ne yaptığı hakkında konuşma zamanı. Bu eylemin yaptığı en önemli şey, şirket yöneticilerini şirketin finansal tablolarında görünenlerden sorumlu hale getirmektir. SOX’tan önce, aynı insan grubunun finansal tablolar hakkında yanlış raporlama yapmadıklarını söylemeleri yaygındı. Artık, şirket yöneticileri kamuya sunulduklarında finansal tablolardan çıkış yapmak zorundadırlar. Bu, finansal tablolarda ne olduğunu bildiklerini ve bilgilerin doğru ve doğru olduğunu doğrular.

Sarbanes-Oxley Yasasının çok önemli bir parçası da, tüm finansal tabloların bir denetim raporu içermesini gerektirmesidir. Denetim raporu denetçi tarafından hazırlanan ve bir rapor olduğunu ve bir şirketin mali tabloların güvenilirliğini doğrular. Denetçi kimin işi bir şirketin mali kayıtlarını incelemek ve denetim raporunu hazırlamak bir profesyonel.

SOX’un üçüncü önemli amacı, halka açık şirketlerin iç kontrolleri olmasını sağlamaktır. Halka açık şirketler, dış yatırımcılara satış için hisse senedi sunan şirketlerdir. İç kontroller, işin düzenli, etkili ve doğru bir şekilde yapılmasını sağlamak için bir kuruluş içinde uygulanan prosedürlerdir.

Makale Özeti

SOX olarak da bilinen Sarbanes-Oxley Yasası, hileli muhasebe faaliyetlerinden yatırımcıları koruyan bir federal yasadır. Yatırımcılara milyarlarca dolara mal olan birkaç yüksek profilli kurumsal skandalın ardından 2002’de yürürlüğe girdi.

SOX’u canlandırma amacını en iyi gösteren skandallardan biri Enron vakasıdır. Bu dava, Enron ve Enron şirket yöneticileri tarafından istihdam edilen Arthur Andersen firması tarafından yürütülen hileli finansal raporlama şemasını içeriyordu.

Sarbanes-Oxley Yasası’nın üç ana amacı vardır. İlk olarak, SOX, şirket yöneticilerinin şirket finansal tablolarında görünenlerin farkında olduklarından emin oldu. Artık bu raporların tahrif edildiği tespit edilirse cehalet iddiasında bulunamazlar. Kanunun ikinci amacı denetim raporlarının bir şirketin finansal tablolarına dahil edilmesini sağlamaktır. Denetim raporu, bir şirketin finansal tabloların güvenilirliğini doğrular bir denetçi tarafından hazırlanan bir rapordur. Denetçi kimin işi bir şirketin mali kayıtlarını incelemek ve denetim raporunu hazırlamak bir profesyonel. SOX’un üçüncü önemli amacı, halka açık şirketlerin iç kontrolleri olmasını sağlamaktır.

Bu yasa, tüm muhasebe firmalarının ve tüm şirketlerin raporlama uygulamalarında doğru olmasını garanti edemese de, hileli davranışlar için yansımaların olmasını sağlar.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 1
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 1
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir