Purpura Nedir? – Tanım, Nedenleri ve Tedavisi
Purpura Nedir? - Tanım, Nedenleri ve Tedavisi
0

Purpura, bir kişinin derisinde veya mukus içeren organ zarlarında mor renkli lekeler olarak gözlenen tıbbi bir durumdur. Bu yazıda, bu lekelerin neden oluştuğunu, nerede bulunabileceklerini ve nasıl tedavi edildikleri açıklanacaktır.

Purpura Nedir?

Purpura, bir kişinin derisinde veya mukus zarlarında (ağız veya burun astarı gibi) mor renkli lekeler veya lekelerin olduğu tıbbi bir durumdur. ‘Purpura’ kelimesini, İngilizcedeki purple yani ‘mor’ kelimesiyle düşündüğünüzde hatırlamayı kolaylaştıracaktır. Purpura için diğer terimler ‘kan lekeleri’ veya ‘cilt kanamaları’ olabilir – bu isimler bu lekelerin ilk etapta ortaya çıkmasına neyin neden olduğuna dair bazı ipuçları sağlar. Purpura’nın boyutu 3 milimetre ile 1 santimetre arasındadır.

İlgili Makale: Lipidlerin Sindirimi ve Emilimi

Purpura Çeşitleri ve Nedenleri

Purpura, cildin yüzeyine yakın patlayan kan damarlarından kaynaklanır ve lekeleri dışarıdan görünür hale getirir. İki tür purpura vardır: nontrombositopenik ve trombositopenik purpura. Farkı kanın bileşimine dayanır. Kanımızın trombosit adı verilen küçük yapıları vardır ve görevlerinden biri kan pıhtılaşmasına yardımcı olmaktır. Nontrombositopenik purpuralı kişilerin kanlarında normal trombosit sayısı vardır, ancak trombositopenik purpuralı kişilerde düşük trombosit sayısı vardır. Çok az trombosit olması kanama olduğunda kanın pıhtılaşmasını zorlaştırır.

Purpura’nın spesifik nedenleri, hastanın purpura tipine bağlı olarak farklı olabilir. Nontrombositopenik purpura, kan pıhtılaşma bozuklukları (düşük trombosit sayıları hariç), konjenital kusurlar (yani doğumsal kaynaklı mevcut bir problemdir), ilaç, kan damarları ile ilgili problemler veya C vitamini eksikliğinden kaynaklanabilir.

Alternatif olarak trombositopenik purpura, trombosit sayılarını, kan transfüzyonlarını, bağışıklık bozukluklarını veya bir çeşit kan enfeksiyonunu azaltan ilaçlardan kaynaklanabilir.

Purpura tedavisi

Purpura tedavisi altta yatan nedene bağlıdır. Örneğin, kanın trombosit sayısı düşükse, trombositleri arttırmaya çalışmak için kortikosteroid gibi ilaçlar kullanılabilir. Bazı hastalar ilacı bırakana kadar trombosit iyileşmesi yaşarlar yine de, kortikosteroidler uzun süreli kullanım için önerilmez. Kandaki trombosit sayısını arttırmak için güvenli, uzun süreli ilaçlar hala araştırılmaktadır. Genellikle, altta yatan nedenin tedavisi purpura ile ilişkili cilt lekelerini veya lekeleri temizlemeye yardımcı olabilir.

İlgili Makale: İnce Bağırsakta Hareket: Peristaltizm, Segmentasyon ve Pendular Hareket

Makale Özeti

Purpura, bir kişinin cildinde veya mukus membran yüzeylerinde mor renkli lekelerin oluştuğu tıbbi bir durumdur. Bu lekeler, kan damarlarında zedenelenmeyle ortaya çıkar  ve cildin yüzeyinin altındaki kanlanma dışardan görünür hale gelir.. Purpura, kişinin kan trombosit sayısına göre sınıflandırılabilir. Nontrombositopenik purpura normal kan trombosit sayısı olan hastalarda görülürken, trombositopenik purpura düşük kan trombosit sayısı olan hastalarda görülür. Her tipin spesifik nedenleri ve tedavi seçenekleri değişir. Nontrombositopenik purpura kan pıhtılaşma bozuklukları, konjenital kusurlar, ilaç, kan damarlarındaki anormallikler veya C vitamini eksikliğinden kaynaklanabilir. Trombositopenik purpura, trombosit sayılarını, kan transfüzyonlarını, bağışıklık bozukluklarını veya bir çeşit kan enfeksiyonunu azaltan ilaçlardan kaynaklanabilir. Kortikosteroidler gibi ilaçların kısa süreli kullanımı trombosit sayılarını normal seviyelere çıkarmaya yardımcı olabilir, ancak yine de güvenli, uzun vadeli alternatifler üzerinde araştırmalar yapılmaktadır. Genellikle, altta yatan durum tedavi edildikten sonra purpura kaybolur.

İlgili Akademik Makaleler:

İmmün trombositopenik purpura

Trombotik trombositopenik purpura

Otoimmün trombositopenik purpura

Klopidogrel ile ilişkili trombotik trombositopenik purpura

Sık Sorulan Sorular

Purpura Nedir?

Purpura, bir kişinin derisinde veya mukus zarlarında (ağız veya burun astarı gibi) mor renkli lekeler veya lekelerin olduğu tıbbi bir durumdur.

Purpura Tedavisi Nedir?

Purpura tedavisi altta yatan nedene bağlıdır. Örneğin, kanın trombosit sayısı düşükse, trombositleri arttırmaya çalışmak için kortikosteroid gibi ilaçlar kullanılabilir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir