1. Anasayfa
 2. Pazarlama

Sanal Oyun Dünyasında Dijital Pazarlama

Sanal Oyun Dünyasında Dijital Pazarlama
Sanal Oyun Dünyasında Dijital Pazarlama
0

Sanal oyun, reklamverenlerin müşterilerle etkileşime girmesi için tamamen yeni bir dijital pazarlama sınırı oluşturdu. Mobil oyunlar, homesteading uygulamaları, devasa çok oyunculu çevrimiçi rol yapma oyunları veya sanal gerçeklik deneyimi olsun, çevrimiçi dünyalarla ilişkili sanal emlak genişlemeye devam etmektedir. Oyun endüstrisi aslında 2019’da 120 milyar dolar gelir elde etti, bu da artmaya devam ediyor gibi görünüyor. Müşterilerle etkileşim için genel bir strateji olarak oyunlaştırmanın, önümüzdeki beş yıl içinde mevcut 7.17 milyar dolarlık değerlemesinden% 30 artacağı tahmin ediliyor.

Çevrimiçi topluluklar, dijital pazarlama müşteri deneyimini yeni ve yeni yollarla geliştirmek için yeni fırsatlar sunmaktadır. Şirketinizin sanal bir alanda etkili bir şekilde bağlanabilmesinin 3 yoluna bakalım.

İlgili Makale: E-Spor Nedir? | E-Spor Tarihi | League of Legends | Profesyonel Oyuncu

Oynatılabilir reklamlar ve “reklam oyunları”

Banner reklamlar standart dijital pazarlamada güçlü bir rol oynamaya devam ederken, bir oyun ortamında 2D görüntülerin ötesine geçmek, oyun oynamayı gerçekten içeren reklamlarla kullanıcıların dikkatini çekme şansı sunuyor.

Bu özel stratejiyi uygulamanın çeşitli yolları vardır. Bazı oynanabilir reklamlar, oyunun kendisinin gerçek anlatımından eğlenceli, teğetsel sapmalar olarak işlev görür ve oyunu etkilemeyi amaçlamaz. Diğerleri kendilerini sanal dünyaya entegre ederek daha proaktif bir rol alırlar ve ya dünyadaki güçlendirmeler ya da bonuslar şeklinde somut ödüller ya da gerçek dünya ödülleri ve indirimleri için kullanılabilir kodlar sağlarlar.

Bir markayı (reklam oyunları) temel alan derinlemesine özel oyunlar da oynanabilir bir reklam çabasına dahil edilebilir. Kullanıcıları geri gelmeye ve oyun oynamak için erişime feda etmemeye teşvik etmek için kitleyi anlamak önemlidir.

İlgili Makale: Legends of Runeterra: Riot’un Yeni Oyunu Hakkında Bilmeniz Gereken 34 Şey

Bir dünya kumaşının parçası olun

Artırılmış gerçeklik veya sanal dünyaların gerçek dünya markalarının sponsorluğu gibi yeni teknolojiler yoluyla olsun, gerçek ve dijital ortamlar giderek daha fazla iç içe geçiyor.

Tıpkı geleneksel reklamcılıkta olduğu gibi, bir şekilde ihtiyaçları veya ilgi alanlarıyla alakalı olmadıkça bireylerin bir dijital pazarlama kampanyasıyla etkileşime girmesini sağlamak zordur. Sanal bir alanda, ürün, hizmet veya markanızı platform tarafından sunulan deneyime dahil etmenin birçok yolu vardır.

Daha etkili seçeneklerden biri, oyun içi öğeleri gerçek ürününüzün dijital rekreasyonlarıyla değiştirmektir. Prens Sports’un Nintendo Wii oyununda sanal tenis raketlerini tanıtmaya yönelik çabalarına bakmak için Journal of Promotion Management tarafından yayınlanan bir araştırmaya göre, “Pazarlamacılar ve reklamverenler oyun içi ve harici yerleştirme için özdeş bir marka yerleştirerek en iyi şekilde yararlanabilirler.

Hedeflenen ürün satın alımları, abonelikleri, hizmetleri veya reklam görüntülemeleri de sanal para birimlerine, puan sistemlerine ve özel oyun içi ödüllere (karakter kıyafetleri veya güçlendirmeler gibi) bağlanabilir. Bunun tersi, Louis Vuitton ve Tissot gibi lüks markaların gerçek dolarlar için sanal ürünler satması ve ardından oyuncuların bunları sırasıyla 8 milyon güçlü League of Legends çevrimiçi evreninde ve NBA 2K video oyunu serisinde sergilemesini sağlamak için bir seçenektir.

espor = “gerçek” spor

Ana akıma doğru varil, geleneksel spor liglerinin aynı düzeyde sponsorluk ilgisini çekmeye başlayan çok milyar dolarlık bir sektör olan esports juggernaut’tur. Bunlar arasında Mastercard ve Intel gibi devler sadece bireysel takımlara veya oyunculara değil, aynı zamanda tüm liglerin şampiyonluk sponsorlarına dönüşüyor. Ayrıca, yeni nesil izleyici yarışması için arena görevi gören çevrimiçi dünyalara tam marka entegrasyonlarını da uygularlar.

Sanal dünya çağında dijital pazarlama, sunduğu müşteri deneyimini genişletmek ve geliştirmek isteyen bir şirket için neredeyse sınırsız yaratıcılık sağlar. Her gün maruz kalma ve işbirliği için yeni yollar açıldığında, yeni pazarlara ulaşmada yenilik yapmak isteyen kuruluşlar için çok önemli bir araç haline geliyor.

İlgili Akademik Makaleler:

UİK eSpor endüstrisi

Dijital pazarlama ekseninde influencer marketing uygulamalari

Gelişen teknolojiyle birlikte değişen pazarlama yöntemleri ve dijital pazarlama

Pazarlamanin nostaljik oyunu: Retro markalama

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir