1. Anasayfa
 2. Ekonomi

Piyasanın Fed varsayımı

Piyasanın Fed varsayımı
0

Fed Başkanı Jerome Powell bu hafta ABD’de enflasyon göstergelerinde yaşanan sürpriz yükselişin akabinde bir telaffuz değişikliğine giderek, faizi düşürmek için öngörülenden daha uzun müddet bekleneceğinin sinyalini verdi.

Bu açıklamalarla Wall Street’teki genel görüş faizlerin uzun müddet yüksek kalacağı halinde oluşsa da faiz oranı vadeli piyasalarındaki yatırımcılar, Fed’in bu yıl agresif bir mali gevşeme gerçekleştirmesi halinde kazandıracak bir duruma yönelmeye başladı.

Hareketlilik Fed’in faiz oranını yakından izleyen Teminatlı Gecelik Finansman Oranı (Secured Overnight Financing Rate-SOFR) vadelilerinde yaşanıyor.

Piyasa aktörleri Aralık 2024 kontratı alırken Aralık 2025 kontratında satış gerçekleştiriyor. Salı günü süreç hacmi rekoru kırılan bu vadeli durum, Çarşamba günü daha da ivme kazandı.

SOFR Aralık 2024 ve SOFR Aralık 2025 getiri farkı salı günü yükselerek 10 ay sonra birinci defa 200 günlük hareketli ortalamasını aştı.

Bu konumlara neden olan beklentinin altında Fed’in kasım ayındaki başkanlık seçimi öncesinde önden yüklemeli faiz indirimleri gerçekleştirmesi ve bu yıl için piyasada fiyatlanan toplam 40 baz puandan daha fazla faiz indirmesi senaryosu yatıyor.

Bu ortada Fed üyelerinden Loretta Mester güçlü ABD iktisadı ve sağlam işgücü piyasasının Fed’e sabırlı olma fırsatı verdiğini ve Fed’in faiz indiriminde çabuk etmemesi gerektiğini söylerken; Michelle Bowman enflasyondaki ilerlemenin durmuş olabileceğini belirtti.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir