1. Anasayfa
 2. Ekonomi

2023 İşgücü Piyasası Araştırması’nın Dikkat Çekici Sonuçları

2023 İşgücü Piyasası Araştırması’nın Dikkat Çekici Sonuçları
0

Türkiye İş Kurumu (İşkur) tarafından gerçekleştirilen ve 2 ve üzeri çalışanı bulunan 86 bin iş yerinin katılımıyla oluşturulan 2023 İşgücü Piyasası Araştırması, iş dünyasına dair önemli verileri gün yüzüne çıkardı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, bulguları sosyal medya üzerinden paylaştı. Araştırmada, özellikle imalat sektörünün işgücü ihtiyacının zirvede olduğu belirlendi. İşverenlerin geri bildirimlerine göre, önümüzdeki on yıl içinde parlayacak meslekler arasında yazılım mühendisi, e-ticaret uzmanı, yapay zeka uzmanı, bilişim uzmanı, inşaat mühendisi, pazarlama uzmanı, dil ve konuşma terapisti ve CNC operatörü gibi pozisyonlar öne çıkıyor.

Sağlık ve Eğitim Sektörlerinde Kadınların Önemi

Bakanlık tarafından yapılan açıklamaya göre, İşkur’un 5 Haziran-14 Temmuz 2023 tarihleri arasında yürüttüğü araştırmada, çalışanların %70’i erkek, %30’u ise kadın olarak kaydedildi. Ancak “insan sağlığı ve sosyal hizmet faaliyetleri” ile “eğitim” sektörlerinde kadın çalışan oranı, erkeklerden daha yüksek. Ayrıca, kısmi zamanlı çalışan kadınların oranı, tam zamanlı çalışma sistemine göre daha fazla.

Geleceğin Meslekleri ve İşgücü Talebi

Araştırmaya göre, imalat sektöründe faaliyet gösteren iş yerlerinin %16,6’sı eleman ihtiyacı içindeyken, bu oran 20 ve üzeri çalışanı bulunan iş yerlerinde %37,3’e ulaşıyor. İşverenlerin belirttiğine göre, en çok aranan meslekler arasında; makineci (dikiş), garson, satış danışmanı, ahşap mobilya imalat ustası, temizlik görevlisi, gazaltı kaynakçısı, konfeksiyon işçisi, akaryakıt satış elemanı, ark kaynakçısı ve yük taşıma şoförü bulunuyor. Bu mesleklerde aranan başlıca beceriler arasında ise “yeterli mesleki ve teknik bilgi” ve “iş tecrübesi” yer alıyor.

Kadın işgücünün tercih edildiği mesleklerde ise; makineci (dikiş), temizlik görevlisi, satış danışmanı, mutfak görevlisi, mantı ustası, ön muhasebeci, garson, konfeksiyon işçisi, aşçı ve okul öncesi öğretmeni öne çıkıyor. En zor eleman bulunan meslekler ise; makineci (dikiş), garson, ahşap mobilya imalat ustası, gazaltı kaynakçısı, inşaat işçisi, satış danışmanı, tır-çekici şoförü, yük taşıma şoförü, akaryakıt satış elemanı ve çelik kaynakçısı olarak sıralanıyor.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir