1. Anasayfa
 2. Ekonomi

Dünya Bankası: 12 milyar dolar özel bölüme yönelik olacak

Dünya Bankası: 12 milyar dolar özel bölüme yönelik olacak
0

Dünya Bankası Türkiye’nin X toplumsal medya hesabından yapılan açıklamada, Dünya Bankası Kümesinin Türkiye için yeni hazırlanan CPF’nin ülkenin iktisadına ve kalkınmasına katkıda bulunduğu kaydedildi.

Ancak kimi açıklamalar ışığında özel kesime dayanağın kelam konusu çerçevenin ana maksatlarından biri olduğunun açıklığa kavuşturulmak istendiği vurgulanan açıklamada, “Aslında, Türkiye için hazırlanan CPF kapsamında yeni sunulan 18 milyar dolarlık paketin yaklaşık 12 milyar doları, özel şirketlerin global pazarlarda rekabet etme ve yurt içinde istihdam oluşturma imkanlarını geliştirmeye yönelik olacak” değerlendirmesinde bulunuldu.

Açıklamada, finansmanın geri kalanının geçen yıl meydana gelen zelzelelerin yaralarının sarılması, güç güvenliğinin artırılması, sel, kuraklık ve orman yangınları üzere iklim değişikliğiyle ilgili sıkıntıların ele alınmasına yönelik olacağı belirtildi.

Ayrıca açıklamada, “Doküman neyi finanse edeceğimiz ve neyi finanse etmeyeceğimiz konusunda net” sözü kullanıldı.

Dünya Bankası Kümesi, geçen hafta Türkiye için hazırlanan CPF’nin ayrıntılarını paylaşmıştı.

Bankadan yapılan açıklamada, 2024-2028 mali yıllarını kapsayan işbirliği çerçevesinin üretkenlik artışı, istihdam ve daha yeterli kamu hizmet sunumu ile doğal afetlere karşı dirençlilik başlıklı üç kilit kalkınma stratejisine odaklanacağı bildirilmişti.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir