1. Anasayfa
 2. Pazarlama Haberleri

Tüketicilerin yalnızca %5’i teknoloji şirketlerine oldukça güveniyor

Tüketicilerin yalnızca %5’i teknoloji şirketlerine oldukça güveniyor
0

Yüksek profilli biyometrik ihlaller ve ihlaller manşetlere taşınırken, tüketicilerin biyometri bilgilerinin paylaşılmasındaki rahatlık seviyeleri önemli ölçüde azaldı.

GetApp’in 1.000 tüketiciyle yaptığı 2024 Biyometrik Teknolojiler Araştırması’na göre, biyometrik verileri koruma konusunda teknoloji şirketlerine güvenen bireylerin sayısı 2022’de %28’den 2024’te sadece %5’e düşerek tamamen düştü.

Bu, biyometrik teknolojilerin perakende ortamlarında ve kimlik doğrulamada temassız bir alternatif olarak popülaritesinin zirveye çıktığı salgın sonrası yıllara aykırıdır. Ancak GetApp’in araştırması son iki yıla göre önemli bir tersine dönüş olduğunu gösteriyor.

Paylaşım sırasında tüketici konfor seviyeleri önemli ölçüde düştü:

 • Parmak izleri (2022’de %63’ten 2024’te %50’ye)
 • Yüz taramaları (2022’de %44’ten 2024’te %33’e)
 • Ses taramaları (2022’de %34’ten 2024’te %20’ye)

Bu rahatsızlık, veri ihlalleri, verilerin kötüye kullanılması, kimlik hırsızlığı ve mahremiyetin azalmasıyla ilgili çeşitli güvenlik endişelerinden kaynaklanmaktadır.

Güvenlik endişelerinin ötesinde, tüketicilerin %63’ü biyometrik teknolojinin doğruluğuna güvenmiyor; bu oran 2022’de sadece %38’di. Bunun olası bir nedeni, son zamanlarda beyaz olmayan insanları ve kadınları orantısız bir şekilde etkileyen yüz tanıma yanlış tanımlama vakalarındaki artıştır. Pasaport kontrolü ve cihaza giriş gibi pratik güvenlik uygulamalarında yüz tanıma desteği bulunsa da, tüketicilerin %82’si önyargılı olduğu tespit edildiğinde bundan kaçınılması gerektiğini düşünüyor. Perakende senaryolarında bile tüketicilerin yüz tanıma kullanımına olan güveni yalnızca %25’e düştü; bu, 2022’ye göre neredeyse %50’lik bir düşüş.

Biyometrik veri paylaşımına karşı büyük bir baskı, 2023’te üretken yapay zekanın kamu bilincinde patlamasıyla aynı zamana denk geliyor. GetApp araştırması, tüketicilerin %85’inin kişisel verileri üretken yapay zeka araçlarıyla paylaşma konusunda endişe duyduğunu ve neredeyse yarısının (%49) bu araçların kullanılmasına karşı karar verdiğini ortaya koyuyor Bu araçlara kişisel bilgileri konusunda güvenmedikleri için başvurdular.

Biyometri yalnızca tüketicilerin eleştirileriyle karşı karşıya kalmıyor, aynı zamanda devlet kurumlarının düzenleyici incelemesi altında. ABD’nin altı eyaletinin halihazırda biyometriye özel yasaları var ve bir düzine diğerinin de beklemede olan yasaları var. Bu kanunlar biyometrik veri toplayan şirketlere ciddi mali yükümlülükler getirebilir; örneğin, Illinois’in BIPA’sı mağdurlar için özel bir dava hakkı içermektedir ve bu genellikle ağır para cezalarına yol açmaktadır. Kaliforniya’nın CCPA/CPRA’sı ve Avrupa’nın GDPR’si gibi diğer kapsamlı gizlilik yasaları, korunan veriler olarak biyometriyi içerir.

ResearchLab yöneticisi ve GetApp kıdemli güvenlik analisti Zach Capers, “Şu anda hem kamu hem de düzenleyici incelemeyle karşı karşıya olduğundan, işletmelerin biyometrik teknolojiyi uygulamada bilinçli bir yaklaşım benimsemesi gerekiyor” diyor. “Yasal, itibari ve finansal riskleri azaltmak için biyometrik verilerin izin alınarak yakalandığından ve gizlilik düzenlemelerine uygun olarak güvenli bir şekilde saklandığından emin olun.”

İşletmelerin, gizlilik kaygılarına ve yeni ortaya çıkan düzenlemelere uyumluluğa bağlı kalarak biyometrik teknolojiyi nasıl kullanabilecekleri hakkında daha fazla bilgi için raporun tamamını okuyun.

Önde gelen küresel markaların bu gibi konuları şahsen tartıştığını duymak ister misiniz? Dijital Pazarlama Dünya Forumu (#DMWF) Avrupa, Londra, Kuzey Amerika ve Singapur hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir