1. Anasayfa
 2. Pazarlama Haberleri

Gartner’ın 2024 CMO tahminleri: Üretken yapay zekanın iki ucu keskin kılıcı

Gartner’ın 2024 CMO tahminleri: Üretken yapay zekanın iki ucu keskin kılıcı
0

Analist firma Gartner, pazarlamacıların 2024’te nelere dikkat etmesi gerektiğine ilişkin tahminini yayınladı ve üretken yapay zekanın yoğun bir şekilde öne çıkması sürpriz olmayacak. Ancak tüketici güveninin eksikliği yaygın temadır.

Gartner, 2025 yılına gelindiğinde sosyal medya platformlarının kalitesinde ‘algılanan bir düşüş’ yaşanması durumunda tüketicilerin %50’sinin sosyal medyayla etkileşimlerini önemli ölçüde sınırlayacağını veya tamamen terk edeceğini öngörüyor. Üretken yapay zeka bunun nedenlerinden biridir; 10 tüketiciden yedisinden fazlası, teknolojinin sosyal medyaya daha fazla entegrasyonunun kullanıcı deneyimine zarar vereceğini düşünüyor.

Tüketicilerin platformları deneyimleme biçimi değiştikçe (örneğin, kendi hayatlarından ve içeriklerinden daha azını paylaşmak gibi) Gartner, CMO’ların buna göre ‘müşteri kazanma ve sadakati koruma stratejilerine yeniden odaklanmaları’ gerektiğini savunuyor.

CMO perspektifinden bakıldığında, üretken yapay zekanın çekiciliğinin büyük bir kısmı üretkenlik ve maliyet tasarrufundan geliyor. Ancak Gartner bu denklemin her iki tarafını da görüyor. Üst düzey yöneticiler, üretken yapay zeka ve ürün ve hizmet inovasyonundan yararlanmak gibi ileri düzey stratejik yaratıcı çalışmalara daha fazla zaman ayıracak.

Gartner Pazarlama Uygulaması kıdemli baş araştırmacısı Emily Weiss, “Yaratıcı bir ekibin rutin günlük çalışmalarında GenAI’nın kullanılması, onlara daha yüksek düzeyde, daha etkili yaratıcı fikir, test ve analiz yapma özgürlüğü veriyor” dedi. “Sonuç olarak, yaratıcı iş sonuçlarının artırılmasında daha önemli ve ölçülebilir bir rol oynayacak ve CMO’lar yaratıcılığa ve içeriğe yaptıkları harcamaları artıracak.”

Kısa vadede bu yenilik arama gibi alanlarda da görülecektir. Gartner, tüketiciler üretken yapay zeka destekli aramayı benimsedikçe markaların organik arama trafiğinin 2028 yılına kadar %50 veya daha fazla azalacağını öngörüyor. Altı ay önce neredeyse 300 tüketiciyle yapılan bir ankete göre, ankete katılanların %70’i üretken yapay zeka destekli arama sonuçlarına bir miktar güven duyduğunu ifade etti.

Ancak bazı markalar için bu gürültüden uzaklaşmak faydalı olacaktır. Tahminini Mayıs ayında 305 katılımcıyla yapılan başka bir tüketici anketinden alan Gartner, beş markadan birinin, ürünlerinde yapay zeka bulunmamasına bağlı olarak konumlandırma ve farklılaşmaya yöneleceğini öngördü. Gartner, ankete katılanların neredeyse dörtte üçünün (%72) yapay zeka tabanlı içerik oluşturucuların yanlış veya yanıltıcı bilgiler yayabileceğine inandığını buldu. ‘Halüsinasyonlar’ ile ilgili bu endişe, bazı tüketicilerin alternatif bir yol izlemesine neden olabilir.

Weiss, “Markaların bir alt bölümü yapay zekadan uzak duracak ve daha fazla insani konumlandırmaya öncelik verecek” diye ekledi. “Bu ‘akustik’ konsept, markaları yapay zeka destekli işlerin kişisel olmayan ve homojen olduğu algısından uzaklaştırmak için kullanılacak.”

Tahminlerin tam listesini buradan okuyabilirsiniz.

Devamını oku: Pazarlamanın geleceği: 2024’te Avrupa manzarasını dönüştürecek 3 temel trend

Unsplash’ta Ricardo Cruz’un fotoğrafı

Önde gelen küresel markaların bu gibi konuları şahsen tartıştığını duymak ister misiniz? Dijital Pazarlama Dünya Forumu (#DMWF) Avrupa, Londra, Kuzey Amerika ve Singapur hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir