1. Anasayfa
 2. Pazarlama

Pazarlamada Demografik Segmentasyon Nedir? – Tanım, Avantajlar ve Dezavantajlar

Pazarlamada Demografik Segmentasyon Nedir? – Tanım, Avantajlar ve Dezavantajlar
Pazarlamada Demografik Segmentasyon Nedir? - Tanım, Avantajlar ve Dezavantajlar
0

Ürününüz veya hizmetiniz için belirli bir pazarı hedeflemenin yolları vardır. Demografik bölümleme, belirli bir tüketici grubunu hedeflemenin yollarından biridir. Demografik segmentasyon ve avantajları ve dezavantajları hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Pazarlamada Demografik Segmentasyon Nedir?

Demografik segmentasyon yaş, ırk, din, cinsiyet, aile büyüklüğü, etnik köken, gelir ve eğitime göre pazar bölümlendirmesidir. Demografi, bir kuruluşun tüketicilerini daha doğru bir şekilde hedeflemesine yardımcı olmak için çeşitli pazarlara ayrılabilir. Bu tür bir segmentasyonla, bir kuruluş tüketicilerin ihtiyaçlarını kategorize edebilir.

İlgili Yazı: Pazar Bölümlemesi: Pazar Bölümleri Pazarlamacılar İçin Neden Önemli

Demografik Segmentasyonun Avantajları

Demografik segmentasyonun ana avantajlarından biri, ihtiyacınız olan bilgilerin sizin için hazır olmasıdır. Ürününüzü kimin, nerede ve nasıl pazarlamak istediğinizi belirlemek için nüfus sayımı verilerini alabilirsiniz. Örneğin, otomobil endüstrileri araçlarını farklı yaş gruplarına, gelir düzeylerine ve cinsiyetlere göre pazarlayabilir.

Otomobil endüstrisi gibi işletmelerin büyüyen pazarda kaçırmamasının bir başka yolu da, iki dilli çalışanlara müşterileriyle çalışmasını sağlamaktır. İşletme dünyasında, TV ve gazeteleri İspanyolca ve İngilizce olarak görmek artık çok yaygın.

Demografik segmentasyonun bir diğer avantajı müşteriyi elde tutma ve sadakattir. Bir kuruluş müşterilerine ve isteklerine ve ihtiyaçlarına odaklanarak zaman harcadığında, müşteriler genellikle tekrar iş için geri gelecektir. Otomobil endüstrisi örneğimizde, müşteriler satın alımlarından memnun kaldılarsa geri dönecek veya arkadaşlarını ve ailelerini tavsiye edeceklerdir.

İlgili Yazı: Pazarlama Kontrolleri: Pazar Araştırması, Test Pazarlama ve Pazarlama İstatistikleri

Demografik Segmentasyonun Dezavantajları

Demografik segmentasyonun ana dezavantajlarından biri, organizasyonu rakiplerine karşı savunmasız hale getirebilmesidir. Rakipler aynı pazarlama tekniklerini kullanmaya ve potansiyel olarak müşterileri elinden almaya çalışabilirler. Diğer bir dezavantaj, kuruluşun tüm zamanını ve çabalarını belirli bir demografiye harcayabilmesidir, ancak çabalarının pazarın yanlış bölümünde boşa harcandığını bilemezsiniz.

Gördüğünüz gibi, bir kuruluşun doğru pazarı hedeflediğinden emin olmak için potansiyel tüketicileri hakkında araştırma yapması önemlidir. Demografik segmentasyonda bir kuruluşun avantajı vardır çünkü hedef pazarını yaş, cinsiyet veya etnik köken gibi belirli bir demografik hedefleme faktörüne indirebilir.

Makale Özeti

Hadi gözden geçirelim. Demografik bölümleme yaş, ırk, din, cinsiyet, aile büyüklüğü, etnik köken, gelir ve eğitime göre pazar bölümlendirmesidir.

Demografik segmentasyonun avantajları arasında, sayım verileri gibi mekanlarda ihtiyacınız olan bilgilerin sizin için hazır olması ve çok belirli bir kitleyi hedeflemesinin müşteriyi elde tutma ve bağlılığını artırabilmesi bulunmaktadır.

Demografik segmentasyonun dezavantajları arasında, rakiplerin aynı pazarlama tekniklerini kullanmaya ve potansiyel olarak müşterileri elden çıkarmaya çalışması riski bulunmaktadır. Şirketler, yalnızca bir demografiyi araştırmak için çabalarının yalnızca pazarın yanlış bölümünde boşa harcandığını bulmak için çok fazla zaman harcayabilirler. Bu nedenle, bir kuruluşun, doğru pazarı hedeflemesini sağlamak için potansiyel tüketicileri hakkında araştırma yapması önemlidir.

İlgili makaleler:

 1. Konaklama İşletmelerinde Segmentasyon Stratejileri: Samsun İlindeki 5 Yıldızlı Otel Uygulaması
 2. Bankacılık Sektöründe Makine Öğrenmesi Yöntemleriyle Müşteri İlişkileri Yönetiminin Zenginleştirilmesi
 3. Müşteri merkezli operasyonel bilgi yönetimi için veri yönetiminin ölçülmesi
 4. Yeşil tedarik zinciri ağı tasarımı için müşteri beklentilerini esas alan bir model önerisi
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir