1. Anasayfa
 2. Yönetim ve Organizasyon

Nicel Yönetim Okulu: Yönetimsel Karar Verme Sürecinin Geliştirilmesi

Nicel Yönetim Okulu: Yönetimsel Karar Verme Sürecinin Geliştirilmesi
Nicel Yönetim Okulu: Yönetimsel Karar Verme Sürecinin Geliştirilmesi
0

Etkili olabilmek için yöneticilerin bilinçli kararlar almaları gerekir. Bu makalede, yöneticilerin verileri, modelleri ve istatistikleri kullanarak nasıl karar verdiğini anlamanıza yardımcı olacağız.

Dünya Savaşı’nda Yeni Bir Yönetim Yöntemi

Hiç kimse savaştan yeni bir yönetim yönteminin doğabileceğini düşünmezdi. Savaşları düşündüğümüzde, akla gelen birçok görüntü var – ama kesinlikle, yeni yönetim yöntemleri bu görüntülerden biri değil.

Ancak, II. Dünya Savaşı sırasında, bilim adamları, matematikçiler ve fizikçiler bazı askeri sorunları (özellikle atom bombasını) çözmek için bir araya geldiler. Bu işbirliği ve ekip çalışması, nicel yönetim okulunun geliştirilmesine yardımcı olan temeldi. Şimdi görüyorsunuz, yönetim, karar almayı geliştirmek için bir grup sistem olarak görülüyordu. Kimsenin, probleminiz bir atomun nasıl bölüneceği olduğunda, karar vermenin çok hassas olması ve istatistiksel analiz, bilgi modelleri ve bilgisayar simülasyonlarını içermesi gerektiğini iddia edemeyeceğini sanmıyorum.

Kantitatif Makinenin Parçaları

Yönetiminin nicel okul istatistiksel modeller ve simülasyonların kullanımları yoluyla klasik yönetim teorisi ve davranışsal bilim birleştirmek için çaba göstermektedir. Vay canına, bunu biraz daha kolay anlaşılan bir terminolojiye koymaya çalışalım. İlk olarak, klasik yönetim teorisini anlamalıyız.

Klasik yönetim teorisi, çalışanların görevlerini yerine getirmeleri için mümkün olan en iyi yolu nasıl bulacağına odaklanmıştır. Uygulamada, daha fazla iki bölüme ayrıldı: birincisi, verimliliğin nasıl arttırılacağı (klasik bilim dalı) ve ikincisi, yönetimin veya şirketin – üretkenliği sağlamak için nasıl organize edilebileceğini (klasik idari şube). Bu iki odak alanı, şirketlerin daha etkili olmasına yardımcı olan teoriler ve fikirler geliştirmek için birlikte çalıştı.

Şirketler, çalışanlarını nasıl motive edecek ve yöneteceklerine bakmaya başladığında davranışsal boyut devreye girdi. Şirketler insanların denklemin bir parçası olduğunu ve tüm sürece dahil edilmesi gerektiğini fark etti. Sürecin bu kısmı insanların nasıl davrandıklarına ve neden bu şekilde davrandıklarına baktı, daha sonra işçilerin daha fazlasını elde etmek için bu bulguları yönetim teorileriyle birleştirdi.

Karar Verme Ne Oldu

Bu başlangıçlardan itibaren şirketler, yalnızca reaktif düşünce süreçleri ve bağırsak içgüdülerine değil, karar verme süreçlerine daha bilimsel olarak bakmaya başladılar. Nicel yönetim teorisi (QMT), daha bilinçli bir sonuç elde etmek için kararların nasıl işlenebileceğine ilişkin belirli alanları şekillendirmeye ve oluşturmaya başladı. Bu teori gerçekten bilim adamları ve matematikçilerle başladığından, geliştirdikleri teorilerin ve süreçlerin büyük bir kısmının, mümkün olan en iyi sonucu elde etmek için istatistiklere, modellere ve verilere odaklandığını görmek kolaydır. Bu düşünce süreci, QMT’yi aşağıdaki alanlarda yapılandırılmaya itti:

 • Yönetim Bilimi
 • Operasyon Yönetimi
 • Yönetim Bilgi Sistemi
 • Sistem yönetimi teorisi

Bunlara biraz daha ayrıntılı bir şekilde bakalım, böylece niceliksel yönetim okulunu şekillendirmeye ve geliştirmeye nasıl yardımcı olduklarını ve kararların nasıl alındığını görebilirsiniz.

Sürecin Dört Bölümü

Yönetim bilimi başlangıçta küresel savaşta ortaya çıkan veya ortaya çıkabilecek sorunları tedavi etmeye başladı. (Oldukça iyi bir başlangıç, değil mi?) Bugünün dünyasında, yöneticileri problemleri çözmek için matematik ve istatistik kullanma konusunda teşvik ediyor ve destekliyor. Düşünmek için bir saniye ayırdığımızda, çoğu zaman yöneticiler problemleri daha iyi anlamak için istatistikleri ve bir çeşit matematiği (herkesin sevdiği matematiği) kullanırlar, böylece doğru çözümü bulabilirler.

Operasyon yönetimi, malzemelerin (çalışanların) emek ve sermaye (para ve ekipman) biçiminde yararlı mal veya hizmetlere karıştırılması sürecini yönetmeye odaklanır. Birçok yönden, trafiğin tüm bölümlerini yönlendiren bir trafik polisi gibi görünebilir. Malzemeler bu şekilde gidebilir ve çalışanlar bu şekilde gidebilir, sermaye ise ışığın değişmesini beklemek zorundadır. Sonunda, bu üç alan nihai ürünün fabrikadan çıkmasına veya müşteriye sunulmasına yardımcı olmak için bir araya geliyor.

Yönetim bilgi sistemleri geçmişten, günümüzden ve şirket içindeki ve şirket dışındaki kaynaklardan yansıtılabilecek verileri organize eder ve bunları kullanılabilir bilgilere dönüştürür. Bu bilgiler yöneticilerin karar almasına yardımcı olur, çünkü trendleri izleme veya satışların olduğu gibi kalması durumunda 90 gün içinde bir şirkete ne olabileceğini gösterme gibi bilgiler sağlar. Kelimenin tam anlamıyla tüm bu bilgileri yönetir ve yöneticilerin bakmasını, gözden geçirmesini ve analiz etmesini sağlar.

Sistem yönetimi teorisinin anlaşılması biraz daha basittir. Girdileri alır, bir dönüşüm sürecine sokar, çıktılar üretir ve son olarak şirketin kullandığı sistemler hakkında geri bildirimde bulunur. Bu sistem, üretim ya da faturalarını ödemek ya da muhasebe için bir sistem olabilir. Bir sisteme makine gibi bakarsak, süreci anlamak kolaydır. Örneğin bir kek pişirmeyi ele alalım. Kek fırına (giriş) girer, daha sonra fırın ısınır ve pastayı pişirir (dönüştürme işlemi), kek daha sonra fırından çıkarılır (çıktı) ve tadı (geri besleme). Umarım, tüm bunları doğru yaptıysanız, bir kapı durağı veya kağıt ağırlığının aksine iyi bir pasta ıolacaktır.

Bunların dördü de (yönetim bilimi, operasyon yönetimi, yönetim bilgi sistemleri ve sistem yönetimi teorisi) yöneticilerin karar vermesine yardımcı olacak bir şirkette bulunabilir. Tıpkı kek örneğimiz gibi, bazı insanlar bir kek pişirmek için diğerlerinden daha fazla şeker kullanabilir veya bazıları farklı türde bir fırın kullanabilir, ancak sonunda kek pişirilir. Dolayısıyla, bu dört alan bir şirkette çeşitli derecelerde bulunabilir ve bölümlerin ve yöneticilerin bazıları veya tümü tarafından karar vermelerine yardımcı olmak için kullanılabilir.

Makale Özeti

Nicel yönetim okulunun etkisi muazzam olmuştur. Kelimenin tam anlamıyla, yöneticilerin sorunları görme ve ele alma ve karar verme şeklini değiştirdi. Geliştirilmeden önce, yöneticiler karar vermek için bağırsak hissi ve tarihine çok daha fazla giderlerdi. Bu, bir süre işe yarasa da, dünya daha rekabetçi hale geldikçe, yöneticiler sorunları tahmin etmekten daha kesin bir şekilde çözmek zorunda kaldılar.

Daha yaşlı ve daha genç olan bir durumu düşünün. Bugünün dünyasında, çözmek için bir sorun varsa ve yaşlı kişi düşüncelerini içgüdüsüne ve tarihe (bu eski klasik yaklaşım olacaktır) dayalı olarak sunar, genç insan ise veri ve sistemleri ve raporları getirir. eğilimler. Sizce şirketin yürütme ekibi kimi dinleyecek?

Dolayısıyla, niceliksel yönetim okulu birçok farklı bölümden oluşur:

Yönetiminin nicel okul istatistiksel modeller ve simülasyonların kullanımları yoluyla klasik yönetim teorisi ve davranışsal bilim birleştirmek için çaba göstermektedir.

Klasik yönetim teorisi, çalışanların görevlerini yerine getirmeleri için mümkün olan en iyi yolu nasıl bulacağına odaklandı ve yönetim teorisinin nicel okulunun öncüsü oldu.

Oradan, niceliksel yönetim teorisi okulu dört alanda gelişti:

Yönetim bilimi, yöneticileri problemleri çözmek için matematik ve istatistik kullanma konusunda teşvik eder ve destekler.

Operasyon yönetimi, malzemelerin, emek ve sermaye (para ve ekipman) biçimindeki çalışanların yararlı mal veya hizmetlere harmanlanması sürecini yönetmeye odaklanır.

Yönetim bilgi sistemleri, geçmişten günümüze ve şirket içindeki ve şirket dışındaki kaynaklardan yansıtılabilecek verileri organize eder ve bunları kullanılabilir bilgilere dönüştürür.

Sistem yönetimi teorisi girdileri alır, bir dönüşüm sürecine sokar, çıktılar üretir ve son olarak şirketin kullandığı sistemler hakkında geri bildirimde bulunur.

Tüm bunlar, daha fazla veri içeren sorunlara bakmamıza ve daha iyi kararlar vermemize olanak tanır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir