1. Anasayfa
 2. Ekonomi

Norveç Varlık Fonu 109 milyar dolar kâr etti

Norveç Varlık Fonu 109 milyar dolar kâr etti
0

Norveç Varlık Fonu’ndan yapılan açıklamada, yılın birinci çeyreğinde fonun genel yatırım getirisinin yüzde 6,3 olduğu, bunun da 1,2 trilyon Norveç kronuna (109 milyar dolar) denk geldiği belirtildi.

Açıklamada, fonun ana varlık sınıfı olan Borsa portföyünün ise yaklaşık yüzde 9,1 bedel kazandığı vurgulanarak, fonun piyasa pahasının 31 Mart prestijiyle 17,719 trilyon Norveç kronu (1 trilyon 610 milyar dolar) olduğu belirtildi.

Norveç Varlık Fonu, yılın birinci çeyreğinde sabit getirili menkul değer yatırımlarından yüzde 0,4, borsada süreç görmeyen gayrimenkul yatırımlarından ise yüzde 0,5 ziyan açıkladı.

Açıklamada, fonun portföy dağılımının, yüzde 72,1 pay senetleri, yüzde 26 sabit getirili menkul değerler, yüzde 1,8 gayrimenkul yatırımları ve yüzde 0,1 halka arz olmayan yenilenebilir güç altyapı yatırımları formunda olduğu paylaşıldı.

Fonun Yatırım İdaresi Lider Yardımcısı Trond Grande, değerlendirmesinde, “Hisse senedi yatırımlarımız birinci çeyrekte bilhassa teknoloji bölümünün tesiriyle çok güçlü bir getiri elde etti” tabirini kullandı.

Norveç Varlık Fonu, 1990’dan itibaren ülkenin petrol ve doğal gaz üretiminin getirisiyle yabancı ülkelerin pay senetleri, tahvil ve emlak piyasalarına yatırım yapıyor.

Norveç hükümeti, fon gelirlerinin çok az kısmını kullanabiliyor, geriye kalan yüksek kısım ise gelecek jenerasyonlar için biriktiriliyor. Fonun, Norveç dışında 72 ülke ve 8 bin 859’dan fazla firmada yatırımı bulunurken, dünya borsalarındaki payların yüzde 1,5’ini elinde tutuyor.

Fonun büyüklüğü, Norveç’te kişi başına 283 bin dolara denk geliyor.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir