1. Anasayfa
 2. Ekonomi

Altında rekor düzeye yakın yatay seyir

Altında rekor düzeye yakın yatay seyir
0

Külçe, dikkatlerin Orta Doğu’daki iki güç ortasında topyekun bir savaş başlatma riski taşıyan potansiyel bir karşı hücuma çevrilmesiyle evvelki seansta elde ettiği yüzde 1,7’lik karı korudu. İsrailli askeri yetkililer karşılık vermekten diğer dermanları olmadığını yinelerken, ABD ve Avrupa itidal davetinde bulundu.

Wall Street’in endişe ölçeği olarak anılan Chicago Board Options Exchange Volatilite Endeksi Cuma ve Pazartesi günü çeyrekten fazla artarak, Ekim sonundan bu yana en yüksek düzeyine ulaştı.

Fed’in ne vakit faiz indirimine gideceğine ait beklentiler geri çekilirken, tedirginlik altının yükselişini daha da körüklüyor. Değerli metal bunun yerine merkez bankalarının güçlü alımları, Çinli tüketicilerin artan talebi ve artan jeopolitik riskler de dahil olmak üzere uzun müddettir devam eden başka takviyelerle desteklendi.

Citigroup bir notta 2024 altın iddiasını ons başına 2.350 dolara yükselttiğini ve 2025 altın kestirimini 2.875 dolara “yüzde 40 oranında büyük bir revizyon” yaptığını belirtti. Bu, Goldman Sachs’in Cuma günü metalin “sarsılmaz bir boğa piyasasında” olduğunu ve yıl sonu kestirimini 2.700 dolara yükselttiğini söylemesinin akabinde geldi.

Spot altın, Singapur’da sabah 9:03 prestijiyle yüzde 0,1 artışla ons başına 2.384,75 dolara yükseldi; bu, Cuma günü ulaşılan tüm vakitlerin en yüksek düzeyi olan 2.431,52 dolardan çok da uzakta değil. Bloomberg Dolar Spot Endeksi, geçen hafta 2022’den bu yana en yüksek olan yüzde 1,3’lük artışın akabinde yüzde 0,1 artış gösterdi. Gümüş yatay seyrederken platin ve paladyum düştü.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir