1. Anasayfa
 2. Teknoloji

Raja Khoduri’nin Samsung ziyareti başları karıştırdı

Raja Khoduri’nin Samsung ziyareti başları karıştırdı
0

Intel’in bağımsız bir ekran kartı geliştirmek için attığı adımlar herkesin malumu. AMD’nin efsane isimlerini çatısı altında toplayan Intel takım manasında istediğini almış durumda. Bununla birlikte üretim tarafında birtakım ıstıraplar yaşanıyor olabilir.

Farklı dökümcü ihtimali

Geçtiğimiz günlerde Intel grafiklerinden sorumlu Raja Khoduri’nin Güney Kore’deki Samsung yarı iletken tesislerinden birisine ziyarette bulunması başları karıştırdı. Intel’in Xe kod isimli grafik kartını kendisinin üreteceği sanılıyordu lakin işler değişecek üzere duruyor.

Hali hazırda Apple ve Qualcomm’un muahedesi sonrasında Intel’in modem üretimini düşürmesi bekleniyor. Bu da 14nm sürecindeki Intel işlemcilerin üretim yetersizliği problemini ortadan kaldıracak. Bununla birlikte hala 10nm sürecine geçilmiş değil.

Intel’in üretim süreçlerinde daha verimli olduğu bilinen bir gerçek. 14nm sürecinin rakiplerin 10nm süreci ile çabucak hemen birebir olduğu biliniyor. Bu bakımdan 10nm sürecine geçiş aslında rakiplerin 7nm sürecine geçiş üzere düşünülebilir.

Durum bu türlü olsa da firma 10nm sürecinde tam manasıyla istediği noktaya gelebilmiş değil. Bu yüzden de 14nm sürecinde üretime devam etmek zorunda kaldı. Çıkışına kısa bir müddet kalan harici ekran kartı da birebir külfete yakalanabilir. Bir taraftan işlemcilerin üretimi bir taraftan ekran kartı üretimi Intel’i epey zorlayacak üzere.

Raja’nın ziyareti 7nm yahut 5nm sürecinde ekran kartı üretmek için alternatifler arandığını gösteriyor. Samsung kısa mühlet evvel 5nm EUV üretim süreci geliştirmelerini muvaffakiyetle tamamladığını açıklamıştı. Gelecek yıl hacimli üretime geçmesi bekleniyor. Intel’in Samsung 5nm ile ürettiği bir ekran kartı sürpriz olmaz.

 

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir