1. Anasayfa
 2. Muhasebe ve Finansman

Menkul Kıymetler Piyasaları ve Yatırım Bankacıları

Menkul kıymetler piyasası nedir menkul kıymetler ve sermaye piyasası yanında yatırım bankacıları hakkında detaylı bilgiler verdik.

Menkul Kıymetler Piyasaları ve Yatırım Bankacıları
0

Menkul kıymetler piyasaları ve yatırım bankaları, şirketlerin sermaye elde etmelerine ve insanların servetlerini artırmak için yatırım yapmalarına olanak sağlar. Bu derste menkul kıymet piyasaları ve ilgili oyuncular hakkında bilgi edineceksiniz.

Fırsat Pazarları

Ayşe ile tanışın. Rüzgar türbinleri tasarlayan ve üreten yeşil bir enerji şirketi kurdu. İşleri hızlı ve başarılı bir şekilde büyüyor, ancak büyümesini desteklemek için parası tükeniyor. Aslında, o kadar çok paraya ihtiyacı var ki, bankacıları ona işinin bir sonraki seviyeye geçmesi için gereken on milyonlarca TL borç verme riskini almak istemiyorlar. Ancak Ayşe, menkul kıymet piyasaları aracılığıyla sermaye arayabilir.

Menkul kıymetler genellikle hisse senetleri veya tahvillerdir. Bir stok olarak da adlandırılır, özkaynak veya hisselerin bir kuruluşta bir mülkiyet ilgidir. Hisse senetlerini şirketin bir hissesine (veya bir kısmına) sahip olarak düşünebilirsiniz. Bağ bazen denilen tahvil, bir borçlanma aracı, bir borç ödemek için bir söz olmasıdır.

Hisse senetleri ve tahviller piyasalarda işlem görmektedir. Bir menkul kıymetler piyasası menkul fiziksel veya elektronik borsalarda işlem gören ya bir pazar. Menkul kıymet piyasaları genellikle borsalar ve tahvil piyasaları arasında bölünür. Bir borsa yaygın hisselerin olarak bilinen bir şirketin ortaklık payları olan hisse senetleri, ticaretini kapsar.

Dünyanın en önemli borsalarından bazıları New York Menkul Kıymetler Borsası, NASDAQ, Tokyo Menkul Kıymetler Borsası, Londra Menkul Kıymetler Borsası, Euronext, Hong Kong Menkul Kıymetler Borsası ve Şanghay Menkul Kıymetler Borsasıdır. Bir tahvil piyasası borçlanma senetleri ticaret içerir. Yatırımcılar şirketin sahibi olmak yerine şirketin alacaklıları haline gelirler.

Menkul kıymetler piyasası birincil ve ikincil piyasalar arasında bölünebilir. Muhtemelen en çok ikincil borsaya aşinasınız. Bir ikincil piyasa yatırımcılar diğer yatırımcılardan tahvil ve bonoların alış için nereye olduğunu. Evet, bu doğru – çoğu insan ‘kullanılmış’ hisse senedi ve tahvil satın alıyor. İkincil piyasayı ikinci el stok satmak (yeni değil) olarak düşünebilirsiniz.

Ayşe, başlangıçta halka yeni hisse senedi veya tahvillerin satıldığı birincil pazarla daha fazla ilgileniyor. Birincil satışın ilk satışta olduğu gibi genellikle ilk anlamına geldiğini unutmayın. Birincil pazardaki bu teklif genellikle ilk halka arz (IPO) olarak adlandırılır. Örneğin, Facebook’un ilk hisseleri birincil pazarda satıldı. Bu hisseleri satın alan yatırımcılar daha sonra ikincil piyasadaki diğer yatırımcılara işlem yapabilirler. Ayşe, işini genişletmek için gereken sermayeyi yükseltmek için şirketinin hisselerini birincil pazarda satmaya çalışabilir.

Yatırım Bankacıları

Ayşe, yatırım bankacılığı yapan İrem’den yardım ister. Bir yatırım bankacılığı para ödünç vermemekte, aksine şirketlerin halka arzlar yoluyla para toplamasına ya da bir şirketin başka bir şirketle satın alıp birleşebileceği birleşme ve devralmalar yoluyla yeniden yapılandırılmasına yardımcı olmaktadır. İrem, Ayşe’nin şirketinin ilk halka arzını yapmasına yardımcı olacak ve teklifin halka arzların tabi olduğu karmaşık yasa ve yönetmeliklere uygun olmasını sağlayacaktır.

İrem’in bankası hisse senedinin konusunu ya da en iyi çabalar temelinde çalışacaktır. İrem’in yatırım bankası sorunun altında kaldığında, Ayşe’nin birincil pazara sunmak istediği tüm hisse senedini satın alacak ve Ayşe’nin alacağı belirli bir fiyatı garanti edecektir. İrem’in bankası hisse senedini Ayşe’den indirimli olarak satın alacak ve dönüp halka arz fiyatı üzerinden halka arzda halka arz edecek.

Yatırım bankası, iskonto fiyatı ile halka arzda hisse senedi sattığı fiyat arasındaki farkı muhafaza eder. Örneğin, ilk teklif fiyatı 50 TL ve indirim% 5 ise, İrem her hisse için Ayşe’ye 47.50 TL ödeyecek ve her hisseyi 50 TL için ilk halka arzda satacaktır. İrem tüm hisse senetlerini satamazsa, yatırım bankası ona takılı kalır, ancak yine de Ayşe’ye olan garantisini onurlandırmak zorundadır.

İrem meseleyi en iyi çabalar temelinde satmayı kabul ederse, o ve bankası, hisse senedini Ayşe’nin istediği fiyat için satmak için en iyi çabalarını kullanmayı vaat ediyor. Ayşe’nin halka arzından istediği parayı en iyi çabalarla alacağına dair bir garanti yoktur.

Neden Önemlidir?

Menkul kıymet piyasaları ekonomimizin ve ekonomik kalkınmamızın temel bir parçasıdır. Birçok modern iş girişimi muazzam miktarda sermaye gerektirir. En zengin insanlar bile bu kadar büyük meblağları finanse etme ya da finanse etme yeteneğine sahip değildir. Birincil menkul kıymetler piyasası, işletmelerin ve yatırımcıların karşılıklı yarar sağlayan işlemlerde bulunmak üzere bir araya gelebilecekleri bir yerdir.

Toplu olarak aksi takdirde finanse edilemeyecek büyük girişimleri finanse edebilen farklı yatırımcıların kaynaklarını bir araya getirme mekanizması sağlar. İşletmeler sermayelerini alırlar ve yatırım yaptıkları işin değerini takdir ederse yatırımcılar servetlerini artırma şansına sahip olurlar. Toplum genel olarak ekonomik aktivitedeki artıştan ve bundan sağlanan mal, hizmet ve iş gibi tüm faydalardan yararlanır.

Ders Özeti

Ne öğrendiğimizi gözden geçirelim. Bir menkul kıymetler piyasası hisse senetleri veya tahviller ya bir birincil veya ikincil piyasada işlem gören yerdir. Bir birincil piyasa hisse senetleri veya tahviller başlangıçta satışa halka arz edilir nerede ise bir ikincil piyasa yatırımcılar satın almak ve zaten bir halka arz yoluyla piyasada satıldı satmak stokları yerdir. Yatırım bankaları, şirketlerin birincil pazardaki ilk halka arzları yoluyla sermaye artırmasına yardımcı olur .

Menkul kıymet piyasaları piyasa ekonomisinin önemli bir bileşenidir, çünkü bireylerin başka türlü fonlanamayan ticari girişimleri finanse etmek için sermayeyi bir araya getirebilecekleri bir mekanizma sağlarlar. Girişim başarılı olursa yatırımcının serveti artacak ve işletme üretim ve işlerle ekonomiye değer katmaya devam edecektir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir