1. Anasayfa
 2. Ekonomi

GYODER: Gayrimenkul yatırım fonu adeti 134’e yükseldi

GYODER: Gayrimenkul yatırım fonu adeti 134’e yükseldi
0

Gayrimenkul Yatırımcıları Derneği’nden (GYODER) yapılan açıklamaya nazaran, Aralık 2022’de 95 adet olan gayrimenkul yatırım fonlarının (GYF) sayısı 2023 sonu prestijiyle 134’e yükseldi.

GYF’lerin portföy büyüklüğü de kelam konusu periyotta yüzde 133 artışla 68 milyar liraya yaklaştı.

Konut üretimine ve kentsel dönüşüm süreçlerine katkı sağlaması beklenen Proje Gayrimenkul Yatırım Fonu düzenlemesinin yakın vakitte hayata geçmesiyle gayrimenkul yatırım fonu adedinin yıl sonu prestijiyle 200’ü aşması, 1635 olan GYF yatırımcısı sayısında da yükselişin sürmesi bekleniyor.

“GYF’ler gayrimenkul dalının tekrar canlanmasında değerli rol oynayacak”

Açıklamada değerlendirmeleri yer alan GYODER GYF Komitesi Başkanı Berna Sema Yiğit Sevindi, GYF’lerin 2022 ve 2023’teki büyüme suratlarına işaret ederek, şu tabirleri kullandı:

“İhraç evrakı onaylanmış GYF sayısı 2023 sonunda 134’e ulaştı. Gayrimenkulün menkulleştirilerek likiditasyonun artırılmasında değerli rol oynayan GYF’ler önümüzdeki yıllarda da daralan gayrimenkul kesiminin tekrar açılması ve canlanması için değerli bir rol oynayacaktır. Bilhassa bu yılın birinci yarısında çıkması beklenen ve GYF’lerin gayrimenkul projelerine yatırım yapmasının önünü açacak Proje Gayrimenkul Yatırım Fonları da kentsel dönüşüm ile konut üretimine katkı sağlayacaktır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir