1. Anasayfa
 2. Teknoloji

NASA, Ay’ın ‘buzla kaplı’ kutuplarına astronot gönderecek

NASA, Ay’ın ‘buzla kaplı’ kutuplarına astronot gönderecek
0

Önümüzdeki beş yıl içerisinde Ay’a geri dönmek isteyen NASA, astronotlarının iniş yapacağı yerleri belirlemeye başlıyor. Bugün bahisle ilgili bir açıklama yayınlayan uzay ajansı, yeni Ay misyonları için çok enteresan bir gayelerinin olduğunu söyledi. Buna nazaran ABD’li astronotlar, 2024’teki birinci beşerli misyonda Ay’ın buzla kaplı Güney Kutbu’na iniş yapacak.

Hususla ilgili konuşan NASA yöneticisi Steven Clarke,”Güney Kutbu’nun su buzulları içerdiğini biliyoruz. Ayrıyeten yörüngeden yaptığımız müşahedeler bu bölgenin öbür kaynaklar manasında da varlıklı olabileceğini gösteriyor.” sözlerini kullandı.

Güney Kutbu’nun keşfedilmemiş bir bölge olduğundan da bahseden Clarke,”Apollo misyonlarında sırf ekvator etrafına misyonlar düzenlemiştik. Güney Kutbu bizlere keşfedilmemiş yeni bir ortam ve bununla birlikte yeni zorluklar sunacak. Uzayda daha da ileriye gidebilmemiz için burada yapacağımız teknoloji testlerinin büyük değeri olacak.” biçiminde konuştu.

NASA, Ay yüzeyinde su buzullarının bulunduğunu geçtiğimiz yıl sonuçlanan bir araştırmayla onaylamıştı. Uzay ajansının tabirlerine nazaran su kütleleri kutup bölgelerinde yer alıyor ve epeyce sistemsiz bir dağılışa sahip. NASA buralardaki su kütlelerinin geleceğin insanlı Ay vazifeleri için hayati kıymet taşıyacağını söylüyor.

Ay, aslında suyun buz halde bulunabilmesi için çok da uygun bir ortama sahip değil. Gündüz vakti Ay’ın sıcaklığı 100 santigrad dereceyi aşabiliyor. Lakin yörüngesindeki 1.54 derecelik eğiklik nedeniyle Ay’ın kutuplarında hiç güneş ışığı görmeyen birtakım bölgeler de var. NASA bu bölgelerdeki sıcaklıkların -157 santigrad dereceyi aşmadığını ve hasebiyle su buzulları için uygun bir ortam oluşturduğunu söylüyor.

Trump, 2028 vazifesini 2024’e çekmişti

Çin ve Hindistan’ın uzay kesimindeki süratli yükselişi ve SpaceX üzere özel şirketlerin de atağıyla birlikte bildiğiniz üzere son yıllarda uzayda “yeni jenerasyon uzay yarışı” diyebileceğimiz bir rekabet oluşmaya başladı. Bilhassa de memleketler arası alanda rakiplerinin gerisinde kalmak istemeyen ABD, bir an evvel astronotlarını tekrar Ay’a göndermek ve sonrasında da Mars’a iniş yapmak istiyor. Geçtiğimiz ay hususla ilgili kimi açıklamalar yapan ABD lider yardımcısı Mike Pence, gerekli planların yapıldığını ve Amerikan astronotlarının 2024 yılı prestijiyle Ay’a geri döneceğini açıklamıştı.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir