1. Anasayfa
 2. Biyografi

Stephen Hawking Kimdir? Hayatı, Kitapları,Hastalığı, Ölümü

Stephen Hawking Kimdir? Hayatı, Kitapları,Hastalığı, Ölümü
Stephen Hawking Kimdir? Hayatı, Kitapları,Hastalığı, Ölümü
0

Bilim adamı Stephen Hawking kara delikler ve görelilik ile yaptığı çığır açan çalışmalarıyla tanındı. ‘Zamanın Kısa Tarihi’ de dahil olmak üzere birçok popüler bilim kitabının yazarı oldu.

Stephen Hawking kimdir?

Stephen Hawking Kimdir? Hayatı, Kitapları, Ölümü
Stephen Hawking Kimdir? Hayatı, Kitapları, Ölümü

Stephen Hawking (8 Ocak 1942 – 14 Mart 2018) fizik ve kozmolojide çığır açan çalışmalar yapan ve kitapları herkes için erişilebilir hale getirmeye yardımcı olan bir İngiliz bilim adamı, profesör ve yazardı. 21 yaşında, Cambridge Üniversitesi’nde kozmoloji okuyordu. Ve o zaman kendisine amiyotrofik lateral skleroz (ALS) tanısı kondu. Hayat hikâyesinin bir kısmı, 2014 Her Şey Teorisi filminde tasvir edildi.

Stephen Hawking’in Kitapları

Stephen Hawking, hayatı boyunca toplam 15 kitap yazdı. En dikkate değer birkaç şunlardır:

A Brief History of Time – Zamanın Daha Kısa Tarihi

1988’de Hawking, Zamanın Kısa Tarihinin yayınlanmasıyla uluslararası öneme fırladı. Kısa, bilgilendirici kitap kitleler için bir kozmoloji hesabına dönüştü ve uzayın ve zamanın, Tanrı’nın ve geleceğin mevcudiyetine dair bir genel bakış teklif etti. Çalışma, Londra Sunday Times’ın en çok satanlar listesinde dört yıldan fazla zaman geçirerek anlık bir başarıydı. Kitap yayınlandığından şimdiye kadar, dünya çapında milyonlarca sattı ve 40’tan fazla dile çevrildi.

The Universe in a Nutshell – Ceviz Kabuğundaki Evren

Zamanın Kısa Tarihçesi, bazılarının umduğunu düşündüğü kadar kolay değildi. Böylece, 2001’de Hawking, kozmolojinin büyük teorilerine daha resimli bir rehber sunan The Nutshell’de The Universe ile kitabını izledi.

A Briefer History of Time – Zamanın Daha Kısa Tarihi

2005 yılında, Hawking daha da erişilebilir bir zamana dayanan ve zaman içinde orijinal çalışmanın temel kavramlarını sadeleştiren ve dize teorisi gibi alandaki en yeni gelişmelere değinen bir Briefer Tarihi adlı esere yazdı.

Hawking’in kendi araştırmaları ve makaleleri ile birlikte bu üç kitap, fizikçinin kişisel bilim araştırmasını Kutsal Kase ile birleştirdi: kozmolojiyi (büyük çalışmanın) kuantum mekaniği (küçük çalışmanın) ile açıklayabilmesi için birleştiren tek bir birleştirici teori. evren nasıl başladı. Bu düşünce, 11 boyutta düşünebildiğini iddia eden Hawking’in insanlık için bazı büyük olasılıklar yaratmasına izin verdi. Zaman yolculuğunun mümkün olduğuna ve insanların gelecekte başka gezegenleri kolonize edebileceğine ikna olmuştu.

The Grand Design – Büyük Tasarım

Eylül 2010’da Hawking, Tanrı’nın evreni The Grand Design kitabında yaratmış olabileceği fikrine karşı konuştu. Hawking daha önce bir yaratıcıya olan inancın modern bilimsel teorilerle uyumlu olabileceğini iddia etti. Ancak bu çalışmada, Big Bang’in fizik yasalarının kaçınılmaz sonucu olduğu ve daha fazla bir şey olmadığı sonucuna vardı. Büyük bilimadamı, “Yerçekimi gibi bir yasa olduğu için, evren hiçbir şeyden kendini yaratamaz.” dedi. “Kendiliğinden yaratılış, hiçbir şeyden ziyade bir şey olmasının sebebidir, neden evren var, neden varız.”

Grand Design, Hawking’in neredeyse on yıldaki ilk büyük yayınıydı. Yeni çalışmalarında, Hawking, Sir Isaac Newton’un evrenin Tanrı tarafından tasarlanmak zorunda olduğu inancına, sadece kaostan doğmamış olabileceğine inandı. Hawking, “Tanrı’ya, mavi dokunuşlu kağıda ışık tutmak ve evreni sürmek için çağırmak gerekli değildir.” Dedi.

Stephen Hawking’in Hastalığı Neydi?

Stephen Hawking'in Hastalığı Neydi?
Stephen Hawking’in Hastalığı Neydi?

21 yaşında Stephen Hawking, amiyotrofik lateral skleroz (ALS veya Lou Gehrig hastalığı) tanısı aldı. Çok basit bir şekilde, kaslarını kontrol eden sinirler kapanıyordu. Hasta olduğunda, doktorlar ona yaşamak için iki buçuk yıl verdi.

Hawking önce Oxford’da iken fiziksel sağlığıyla ilgili sorunları fark etmeye başladı – vesilesiyle yolculuğa çıkıp düşecekti ya da konuşmasını dürttü – 1963’e kadar problemini ilk kez Cambridge’de geçirdi. Çoğunlukla, Hawking bu belirtileri kendine saklamıştı. Ancak babası durumdan haberdar olduğunda, bir doktor görmek için Hawking’i aldı. Önümüzdeki iki hafta boyunca, 21 yaşındaki üniversite öğrencisi evini bir dizi kliniğe götürdüğü bir sağlık kliniğinde yaptı.

“Kolumdan bir kas örneği aldılar, elektrotları bana batırdılar ve omurgaya radyo-opak sıvı enjekte ettiler ve bir keresinde yatağı eğerken X-ışınları ile yukarı ve aşağı gittiklerini izlediler” dedi. “Sonuçta bana ne olduğunu söylemediler, çünkü bunun multipl skleroz olmadığını ve atipik bir vaka olduğumu.” dedi.

Ancak, sonunda, doktorlar Hawking’i ALS’nin erken evreleriyle teşhis etti. Kendisi ve ailesi için yıkıcı bir haberdi, ancak birkaç olay onu tamamen umutsuzluğa kaptırmasını engelledi. Bunlardan ilki, Hawking hala hastanede iken. Orada, lösemi hastası bir çocukla bir oda paylaştı. Oda arkadaşının yaşadığı şeyle ilgili olarak, Hawking daha sonra yansıdı, durumu daha tolere edilebilir gibiydi. Hastaneden serbest bırakıldıktan kısa bir süre sonra, Hawking’in idam edileceği bir hayali vardı. Bu rüyanın onu fark ettiğini söyledi.

Bir bakıma, Hawking’in hastalığı, onu gittiği not edilen bilim insanına dönüştürmeye yardım etti. Tanıdan önce, Hawking her zaman çalışmalarına odaklanmamıştı. “Durumumun teşhis edilmesinden önce hayattan çok sıkıldım” dedi. “Yapmaya değer bir şey yoktu.” Kendisini anlayabilmek için doktorasını kazanacak kadar uzun süre yaşayamayacağı için, Hawking kendini çalışmalarına ve araştırmalarına verdi.

Vücudunda fiziksel kontrol azaldıkça (1969’da tekerlekli sandalye kullanmak zorunda kaldı), hastalığının etkileri yavaşlamaya başladı. Aynı zamanda, bilimadamının sürekli genişleyen kariyerine, giderek kötüleşen bir fiziksel durumu eşlik etti. 1970’lerin ortasına gelindiğinde, Hawking ailesi, bakımını ve çalışmasını yönetmeye yardım etmek için Hawking’in yüksek lisans öğrencilerini bir araya getirmişti. Hala kendini besleyebilir ve yataktan kalkabilirdi, ama neredeyse her şey yardıma ihtiyaç duyuyordu. Buna ek olarak, konuşması gittikçe sertleşti, böylece sadece onu iyi tanıyanlar onu anlayabildi. 1985’te bir trakeotomiyi takiben iyilik için sesini kaybetti. Söz konusu bu durum, önemli fizikçi için 24 saat hemşirelik bakımı gerektirdi.

Ayrıca Hawking’in işini yapma yeteneğini tehlikeye attı. Bu durum, baş veya göz hareketi ile yönlendirilebilecek bir konuşma programı geliştirmiş olan bir Kaliforniya bilgisayar programcısının dikkatini çekti. Bu yapılan icat, Hawking’in daha sonra bir konuşma sentezleyicisinden geçirilen bir bilgisayar ekranındaki kelimeleri seçmesine izin verdi. Gösterim sırasında, hala parmaklarını kullanan Hawking, sözlerini bir el tıklamasıyla seçti. Artık durumun sonunda, vücudunun neredeyse tüm kontrolleri gittikten sonra, Hawking programı bir sensöre bağlı bir yanak kasına yönlendirdi.

Stephen Hawking üretken bir oranda yazmaya devam etmesinde en çok pay program ve asistanlarıydı. Çalışmaları elbette çok sayıda bilimsel makale içeriyordu, ama aynı zamanda bilimsel olmayan topluluklar için de bilgiler içeriyordu.

Hawking’in sağlığı sürekli bir endişe kaynağı oldu ki 2009’da bir göğüs enfeksiyonundan dolayı Arizona’da bir konferansta görünemediğinde yükselen bir endişe yaşandı. Hawking, Cambridge Üniversitesi’nden Matematik profesörü olarak 30 yıl sonra emekliye ayrıldığını ilan etti. Daha sonradan tam bir iyileşme göstermesine rağmen üniversite görevlilerinin “ağır hasta” olarak tanımladığı için hastaneye kaldırıldı.

Stephen Hawking ‘in Ölümü

Stephen Hawking 'in Ölümü
Stephen Hawking ‘in Ölümü

14 Mart 2018’de, Hawking, vefat etti. 50 yıldan daha uzun bir süre önce onu öldürmesi gereken hastalığa boyun eğdi. Aileden birisi, ikonik bilim insanının İngiltere’de Cambridge’de evinde öldüğünü doğruladı.

Haberler onun alanında ve ötesindeki birçok konuya değindi. Diğer teorik fizikçi ve yazar Lawrence Krauss tweet attı: “Bir yıldız kozmosta yeni çıktı. İnanılmaz bir insanı kaybettik. Stephen Hawking kozmosu 76 yıl boyunca cesurca dövüştü ve evcilleştirdi ve bize gerçekten ne anlama geldiği hakkında önemli bir şey öğretti. ”

Hawking’in çocukları şöyle bir açıklama yaptı: “Sevgili babamızın bugün vefat ettiğinden dolayı çok üzüldük. O, büyük bir bilim adamı ve uzun yıllar boyunca yaşayacakları miras kalan olağanüstü bir adamdı. Dünyanın dört bir yanından insanlar bir keresinde şöyle dedi: ‘Sevdiğiniz insanlara ev sahipliği yapmadıysa, bu bir evren olmuyor.’ Onu sonsuza kadar özleyeceğiz. ”

Ayın ilerleyen saatlerinde, Hawking’in küllerinin, Newton ve Charles Darwin gibi diğer bilimsel armatürlerin yanı sıra, Londra’daki Westminster Abbey’de de yer alacağı açıklandı.

2 Mayıs 2018’de, “Ebedi enflasyondan pürüzsüz bir çıkış” başlıklı son yazısı. Yüksek Enerji Fiziği Dergisi’nde yayınlandı. Belçikalı fizikçi Thomas Hertog’un birlikte yazdığı yeni rapor, ölümünden 10 gün önce, evrenin genişlemeye devam edeceği fikrine itiraz ediyor.

Stephen Hawking’in Karısı ve Çocukları

Stephen Hawking’in Karısı ve Çocukları
Stephen Hawking’in Karısı ve Çocukları

1963’te bir Yeni Yıl partisinde, ALS teşhisi konmadan kısa bir süre önce Stephen Hawking, Jane Wilde adında genç bir dil eğitimi aldı. 1965’te evlendiler. Çift, 1967’de bir oğlu Robert’i ve 1970’de bir kızı Lucy’yi doğurdu. Üçüncü bir çocuk, Timothy, 1979’da geldi.

1990’da Hawking karısı Jane’i hemşirelerinden biri olan Elaine Mason için terk etti. Bu ikisi 1995 yılında evlenmişti. Evlilik, Hawking’in, Elaine’in babasını onlardan kapattığını iddia eden kendi çocukları ile olan ilişkisini zorladı. 2003 yılında, Hawking’e bakan hemşireler, şüphelerini Elaine’e fiziksel olarak kocasını kötüye kullandığını polise bildirdi. Hawking iddiaları reddetti ve polis soruşturması durduruldu. 2006’da, Hawking ve Elaine boşanma davası açtılar.

Takip eden yıllarda, fizikçinin ailesine daha yakın olduğu bildirildi. Yeniden evlenen Jane’le uzlaştı. Ve kızıyla Lucy için beş bilim temalı roman yayımladı.

Stephen Hawking ne zaman ve nerede doğdu?

Stephen William Hawking, 8 Ocak 1942’de, Oxford’da, Galileo’nun ölümünün 300. yıldönümünü kutladı – uzun zamandır sözü edilen fizikçi için bir gurur kaynağıydı.

Stephen Hawking’in Ailesi ve İlk Yılları

Frank ve Isobel Hawking’in en büyük dört çocuğu olan Stephen Hawking, bir düşünür ailesi olarak doğdu. Onun İskoç annesi 1930’larda Oxford Üniversitesinde yolunu buldu – bir kaç kadın koleje gidebildi. Başka bir Oxford mezunu olan babası, tropikal hastalıklarda uzmanlığa sahip saygın bir tıp araştırmacısıydı.

Stephen Hawking’in doğumu, fazla parası olmayan ebeveynleri için uygun bir zamanda geldi. İngiltere politik iklim de gergindi. Ayrıca II. Dünya Savaşı ve Alman bombalarının saldırıları da başını ağrıtıyordu. Daha güvenli bir yer aramak için, Isobel çiftin ilk çocuğuna sahip olmak için Oxford’a döndü. Hawkings diğer iki çocuğa sahip olacaktı, Mary (1943) ve Philippa (1947). Ve ikinci oğulları Edward, 1956’da kabul edildi.

Hawkings, yakın bir aile dostu olarak tarif ettiği gibi, “eksantrik” bir demet idi. Akşam yemeği sık sık sessizlik içinde yenildi, Hawkings’in her biri dikkatlice bir kitap okuyordu. Aile arabası eski bir Londra taksisiydi ve St. Albans’taki evleri üç katlı bir tamirci-üstüyle hiç sabitlenmemişti. Hawkings ayrıca bodrumda arı barındıran ve serada havai fişek üretti.

1950’de, Hawking’in babası Ulusal Tıp Araştırmaları Enstitüsü’nün Parazitoloji Bölümü’nü yönetmek için çalıştı ve kış aylarında Afrika’da araştırma yapmak için harcadı. En büyük çocuğunun ilaca girmesini istedi, ancak erken yaşlarda, Hawking bilim ve gökyüzü için bir tutku gösterdi. Bu, annesiyle birlikte, çocuklarıyla birlikte, çoğu zaman yaz akşamlarında, yıldızlara bakmak için arka bahçede uzanmıştı. “Stephen her zaman güçlü bir merak duygusu vardı,” diye hatırladı. “Ve yıldızların onu çizeceğini görebiliyordum.”

Stephen Hawking Eğitim Hayatı ve Cambridge Üniversitesi

Stephen Hawking Eğitim Hayatı ve Cambridge Üniversitesi
Stephen Hawking Eğitim Hayatı ve Cambridge Üniversitesi

Akademik hayatının başlarında, Hawking, parlak olarak kabul edilirken, istisnai bir öğrenci değildi. İlk yıl St. Albans Okulu’nda, sınıfının sondan üçüncüsü oldu. Fakat Hawking okul dışındaki uğraşlara odaklandı; masa oyunlarını sevdi, o ve birkaç yakın arkadaş kendi yeni oyunlarını yarattı. Gençleri sırasında, Hawking, birkaç arkadaşla birlikte, temel matematiksel denklemleri çözmek için geri dönüştürülmüş parçalardan bir bilgisayar inşa etti.

Hawking, Oxford Üniversitesinde 17 yaşındayken University College’e girdi. Matematiği okuma isteğini ifade etmesine rağmen, Oxford bu uzmanlık dalında bir derece vermedi. Bu yüzden Hawking fiziğe ve daha özel olarak kozmolojiye yöneldi.

Kendi hesabına göre, Hawking çalışmalarına fazla zaman ayırmadı. Daha sonra, okula odaklanarak günde bir saat ortalama aldığını hesaplayacaktır. Ve yine de bundan daha fazlasını yapmak zorunda değildi. 1962’de doğa bilimlerinde onur derecesiyle mezun oldu. Kozmolojide doktora için Cambridge Üniversitesi’nde Trinity Hall’a devam etti.

1968’de Hawking, Cambridge’deki Astronomi Enstitüsü’nün bir üyesi oldu. Sonraki birkaç yıl, Hawking ve araştırması için verimli bir zaman oldu. 1973’te, G.F.R. ile ilk, son derece teknik kitabı, Uzay-Zamanın Büyük Ölçekli Yapısını yayınladı.

1979’da, Hawking kendisini Cambridge Üniversitesi’nde buldu, burada 1663’e dayanan en ünlü yazılardan birine seçildi: Lucasian Mathematics Profesör.

Hawking ‘in Evren ve Kara Delikler Üzerine Araştırması

Hawking 'in Evren ve Kara Delikler Üzerine Araştırması
Hawking ‘in Evren ve Kara Delikler Üzerine Araştırması

1974’te, Hawking’in araştırması, bilim insanlarının düşündükleri bilgi boşlukları olmadığını kara deliklerin olmadığını gösterdiği zaman, onu bilimsel dünyadaki bir ünlüye dönüştürdü. Kolay bir anlatımla, Hawking, maddenin radyasyon şeklinde, çökmüş bir yıldızın çekim kuvvetinden kaçabileceğini gösterdi. Başka bir genç olan kozmolog Roger Penrose, daha önce yıldızların kaderi ve kara deliğin yaratılmasıyla ilgili çığır açıcı bulgular keşfetmişti. Bu, Hawking’in evrenin nasıl başladığına olan ilgisini çekti. Parite daha sonra Penrose’un daha önceki çalışmalarını genişletmek için birlikte çalışmaya başladı. Hawking’i, dünyanın kara delikler ve evren hakkında nasıl düşündüğü şeklini yeniden şekillendiren ödül, notoriety ve seçkin başlıklar ile dolu bir kariyer kursuna koydu.

Hawking’in radyasyon teorisi doğduğunda, duyuru bilimsel dünyadan heyecan şok dalgaları gönderdi. Hawking, 32 yaşındayken Kraliyet Cemiyetinin bir üyesi olarak seçildi ve daha sonra diğer onurlar arasında prestijli Albert Einstein Ödülü’nü aldı. Bunun yanında Pasadena, Kaliforniya’da Caltech’de öğretim görevlisi olarak yer aldı. Burada profesör olarak görev yaptı. Cambridge’deki Gonville ve Caius Koleji’nde çalıştı.

Ağustos 2015’te Hawking, kara delikler hakkındaki yeni teorileri ve “bilgi paradoksu” nu köreltmek için İsveç’teki bir konferansta yer aldı. Bir kara deliğe giren bir nesneye dönüşen meseleyi ele alan Hawking, nesnenin fiziksel durumu hakkındaki bilginin “olay ufku” olarak bilinen bir dış sınır içinde 2B formunda saklanmasını önerdi. Kara deliklerin “bir zamanlar düşündükleri ebedi hapishaneler olmadığına” dikkat çekerek, bilginin başka bir evrende serbest bırakılabileceğini açık bıraktı.

Hawking ve Evrenin Başlangıcı

Neil deGrasse Tyson’ın Star Talk’unun Mart 2018’deki bir röportajında ​​Hawking, etrafta hiçbir şey olmadığını belirterek “Büyük Patlamadan önce olanların” konusunu ele aldı. O, hayali zamanla gerçek zamanın yerini alan kuantum yerçekimine Öklid yaklaşımını uygulayarak, evrenin tarihinin sınırsız, dört boyutlu kavisli bir yüzey gibi oluştuğunu söyledi.

Söz konusu olan gerçekliği, dünyadaki fizik kurallarının tutulduğu bir uzay-zaman noktası olan Dünya’nın Güney Kutbunda başlayarak hayali zaman ve gerçek zamanı düşünerek resmetmeyi; Güney Kutbu’nun “güneyi” hiçbir şey olmadığı gibi, Büyük Patlama’dan önce de hiçbir şey yoktu.

Hawking ve uzay yolculuğu

2007’de,  yani 65 yaşında iken, Hawking uzay yolculuğuna doğru önemli bir adım attı. Florida’daki Kennedy Uzay Merkezini ziyaret ederken, yerçekimi olmadan bir çevreyi deneyimleme fırsatı buldu. Atlantik üzerinde iki saat boyunca, Hawking, modifiye bir Boeing 727’deki bir yolcu, ağırlıksızlık patlamaları yaşamak için tekerlekli sandalyesinden kurtarıldı. Özgür yüzer fizikçilerin resimleri dünyanın dört bir yanındaki gazetelere sıçradı.

“Sıfır-G bölümü harikaydı, ve yüksek G bölümü sorun değildi. Devam edebilirdim. Uzay, işte geldim!” dedi.

Hawking, Sir Richard Branson’un öncü uzay turistlerinden biri olarak mekanın kenarına uçmak için planlanmıştı. 2007’de yaptığı açıklamada, “Dünyada yaşamak, ani küresel ısınma, nükleer savaş, genetik mühendisliği yapılmış bir virüs veya başka tehlikeler gibi bir felaketle ortadan kalkma riskinde.” eğer uzaya gitmezse, geleceği teşvik etmek istiyorum.

Stephen Hawking ‘i Anlatan Filmler

Bir rock yıldızı bilim adamı gibi bir şey varsa, Stephen Hawking onu somutlaştırdı. Popüler kültüre yaptığı foray’ları The Simpsons, Star Trek: Gelecek Nesil, Conan O’Brien ile Late Night’da komedyen Jim Carrey ile komedi eseri ve Pink Floyd şarkısı üzerine kaydedilmiş seslendirme bile dahil . Ayrıca 1992’de Oscar ödüllü yönetmen Errol Morris, Hawking’in hayatı hakkında kısa bir zaman dilimi olan bir belgesel yayınladı. Diğer TV ve film görüntüleri dahil:

The Big Bang Theory

2012’de Hawking, Amerikan televizyonunda mizahi yüzünü gösterdi ve Big Bang Theory’de konuk görünümünü kazandı. Bir grup genç, geekyeli bilim adamı hakkında bu popüler komediyi oynarken, Hawking teorik fizikçi Sheldon Cooper’ı (Jim Parsons) çalışmalarında bir hata bulduktan sonra Dünya’ya geri getiriyor. Hawking bu açık yürekli çaba için kudos kazandı.

The Theory of Everything

Kasım 2014’te Stephen Hawking ve Jane Wilde’ın hayatı hakkında bir film yayınlandı. Herşeyin Teorisi, Eddie Redmayne’ı Hawking olarak ilan eder ve onun erken yaşamını ve okul günlerini, Wilde’a olan evliliğini ve evliliğini, sakat hastalığının ilerleyişini ve onun bilimsel zaferini kapsar.

Genius

Mayıs 2016’da Hawking, tarih boyunca sorulan bilimsel soruları ele almak için gönüllülere yer veren altı bölümlük televizyon dizisi Genius’u ağırladı ve anlattı. Dizisi ile ilgili bir açıklamada Hawking, Genius’un “hayatımı sürdürebilmenin, bilimi halka getirmeye yönelik bir proje” olduğunu söyledi. Sıradan insanların, yaşadığı en büyük akıllar gibi düşünecek kadar akıllı olup olmadığını bulmaya çalışan eğlenceli bir gösteri. İyimser olmak, bence yapacaklar. ”

İBrain

2011 yılında Hawkings, iBrain adı verilen yeni bir kafa bantlı aygıtın denemesine katılmıştı. Cihaz, The New York Times’daki bir makaleye göre, daha sonra özel bir algoritma tarafından yorumlanan “elektriksel beyin sinyallerinin dalgalarını” alarak kullanıcının düşüncelerini “okumak” için tasarlanmıştır. Bu cihaz, ALS’li insanlara devrim niteliğinde bir yardım olabilir.

Yapay Zeka ve Hawking

2014 yılında, diğer bilim insanlarının yanı sıra Hawking, yapay zekanın veya yapay zekanın olası tüm tehlikeleri hakkında daha fazla araştırma yapılması için çağrıda bulunulması olasılığını tartıştı. Onların yorumları, insanlık ve teknoloji arasındaki çatışmayı içeren Johnny Depp filmi Transcendence’den ilham aldı.

Bilim adamları, “Yapay zekayı yaratmadaki başarı, insanlık tarihinin en büyük olayı olurdu” diye yazdı. “Ne yazık ki, risklerden nasıl kaçınılacağımızı öğrenmedikçe sonuncu olabilir.” Grup, bu teknolojinin “finansal piyasaları dışlamak, insan araştırmacıları icat etmek, insan liderlerini manipüle etmek ve hatta anlayamadığımız silahlar geliştirmek” olacağı uyarısında bulundu.

Hawking, Kasım 2017’de Lizbon, Portekiz’de düzenlenen bir teknoloji konferansında konuşurken bu duruşu yineledi. AI’nın yoksulluğu ve hastalığı silme konusunda potansiyel olarak nasıl kazanç sağlayabileceğine dikkat çekmekle birlikte, otonom silahların geliştirilmesi gibi teorik olarak yıkıcı eylemlere de yol açabileceğini belirten Dr. “AI tarafından sonsuza dek yardım edilsin mi, yoksa onun tarafından görmezden gelip gelmeyeceğimizi, ya da onun tarafından yok edilip edilmeyeceğimizi bilemeyiz” dedi.

Hawking ve Yabancılar

Temmuz 2015’te Hawking, Londra’da Breakthrough Listen adlı bir projenin lansmanını duyurmak için bir basın toplantısı düzenledi. Rus girişimci Yuri Milner tarafından finanse edilen Breakthrough Listen dünya dışı yaşamın keşfine daha fazla kaynak ayırmak için yaratıldı.

Stephen Hawking Sözleri

“Kusurluluk olmasaydı, ben ve siz varolamazdınız”, Discover Channel’da yayınlanan televizyon programından, 2010

“21 yaşına geldiğimde beklentilerim sıfıra inmişti. Ondan sonra olan her şey bonus oldu” – ‘New York Times röportajından, 2004

Stephen Hawking Videosu

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir