Muhasebede İç Kontroller: Tanım, Türler ve Örnekler
Muhasebede İç Kontroller: Tanım, Türler ve Örnekler
0

Kurallar ve düzenlemeler yaptığımız her şeyin bir parçasıdır. Bu makalede muhasebede iç kontroller hakkında bilgi edineceksiniz. Ne olduklarını, neden önemli olduklarını öğrenecek ve örnekler göreceksiniz.

İç Kontroller

Kural olmayan bir dünyada yaşıyor olsaydık hayatın nasıl olacağını hayal edebiliyor musunuz? İnsanlar sadece isBerkiklerini, nasıl isBerkiklerini ve ne zaman isBerkiklerini yapacaklardı. Tam bir kaos olurdu!

Şimdi, muhasebe kurallarının olup olmadığını düşünün. Bir şirket isBerkiği her türlü gelir ve gideri rapor edebilir ve şirketin ne kadar sağlam olduğunu asla bilemeyiz. Bu yüzden iç kontroller önemlidir. Muhasebe içerisindeki iç kontroller, işin düzenli, etkili ve doğru bir şekilde yapılmasını sağlamak için bir kuruluş içinde uygulanan prosedürlerdir.

Amaç

Muhasebe endüstrisinde dört temel iç kontrol amacı vardır. Bunlardan ilki, bir şirketin varlıklarını her türlü kayıptan korumaktır. Kayıp, bireylerin dürüst hatalarından kaynaklanan kazara bir kayıp olabilir veya amaçlanan hileli faaliyetlerden kaynaklanan kasıtlı bir kayıp olabilir.

İç kontroller için ikinci bir amaç finansal bilgilerin doğru, güvenilir ve zamanında olmasını sağlamaktır.

İç kontrollerin üçüncü ve çok önemli bir amacı, federal, eyalet ve yerel iş yasalarına uygunluğu sağlamaktır. Muhasebe sektöründe uyumu sağlamak için Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, Finansal Muhasebe Standartları Kurulu (FASB) adı verilen özel bir grup oluşturdu. FASB, tüm muhasebe profesyonellerinin uyması gereken kuralları belirler. FASB’nin belirlediği ilkelere Genel Kabul Görmüş Muhasebe İlkeleri (GAAP) adı verilir.

İç kontrollerin dördüncü ana amacı, şirketlere kendi belirlediği hedefleri izlemesi için bir yol sağlamaktır.

Örnekler

Artık iç kontrollerin ne olduğunu ve hangi tür iç kontrollerin en yaygın olduğunu bildiğinize göre, anlayışınızı artırmak için birkaç örneğe bakalım.

Berk, yerel bir mağazanın muhasebe departmanında bir muhasebecidir. Katip kayıtlarından birinin dengesiz olduğunu fark eder. Kayıt bilgilerine bakarak, katibin bir ürün için yanlış miktarda para talep ettiğini görür. Bir DVD oynatıcı için 97,00 TL ücret yerine 79,00 TL ücret alınmış. Bu, sayılardaki bir yanlışlıktı ve kasıtlı bir kayıp değildi.

Birkaç hafta sonra Berk, bu belirli bir katiple bir dizi iç hukuka aktarma hatası olduğunu fark etmeye başlar. Soruşturmanın ardından, çalışanın başka bir çalışan için yanlış fiyatlarla ürün çaldığını fark eder. Bu, amaçlanan hileli faaliyetlerden kaynaklanan bir kayıp ve iç kontrollerin ilk ana amacına yani varlıkların zarardan korunması adına mükemmel bir örnek.

Her ayın sonunda Berk, aylık finansal tablolar hazırlamaktan sorumludur. Bu finansal tabloları gözden geçirmeleri için yöneticilerine verir. Finansal tabloları, şirketin ne kadar iyi bir performans gösterdiğine ve kârı en üst düzeye çıkarmak için nerede değişiklik yapılması gerektiğine dair zihinsel bir tablo elde etmek için kullanırlar. Berk’in finansal tablolarda sunulan bilgilerin geçerli, güvenilir ve doğru olduğundan emin olması gerekir; bu da iç kontrollerin ikinci amacıdır.

Berk, şirket liderleri için gerekli tüm finansal belgeleri hazırlarken, mevcut ve potansiyel alacaklıların ve yatırımcıların da bu bilgilerle ilgilendiğini akılda tutmalıdır. İyi ya da kötü olsun, doğru ve doğru bilgileri bildirmesi gerektiğini bilir. Ama neden önemli? Çünkü FASB ve GAAP, iç kontrollerin üçüncü amacını örnekleyen bunun olmasını gerektirir.

Berk’in omuzlarında bir büyük sorumluluğu daha var. Şirketinin her yıl sonunda kâr marjını 10.000 TL artırma hedefi var. Şirket liderlerinin ortaya koyduğu plan, eldeki envanteri minimumda tutmaktı, böylece yıl sonunda eldeki stok maliyeti karlarını kaybetmeyecekti. Berk’in işi, envantere harcanan her bir TL tutarının uygun dönemde kullanılmasını sağlamaktır.

Bu nedenle, envanter ayın başında sipariş edilirse, bu envanter artıklar olmadan ay sonuna kadar kullanılmalıdır. Berk, ay başında eldeki stok maliyetini ve ay sonunda eldeki stok miktarını yakından izleyerek, şirket liderlerinin ne kadar iyi olduklarını görmeleri için doğru bir rapor oluşturabilir. hedeflerine ulaşmak.

Makale Özeti

Muhasebe içerisindeki iç kontroller, işin düzenli, etkili ve doğru bir şekilde yapılmasını sağlamak için bir kuruluş içinde uygulanan prosedürlerdir.

Daha sonra, dahili kontroller finansal bilgilerin doğru, güvenilir ve zamanında olmasını sağlar. İç kontrollerin önemli olmasının üçüncü bir nedeni, muhasebe profesyonellerinin federal, eyalet ve yerel işletme yasalarına uymalarına yardımcı olmalarıdır. Bu hedefe yardımcı olmak için, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, FASB olarak da bilinen Finansal Muhasebe Standartları Kurulu’nu tüm muhasebe profesyonellerinin izlemesi gereken kuralları belirlemek üzere oluşturmuştur. Bu kurallara kısaca Genel Kabul Görmüş Muhasebe İlkeleri veya GAAP adı verilir.

İç kontrollerin önemli olmasının dördüncü önemli nedeni, bir şirkete kendileri için belirlenmiş hedefleri izlemesi için bir yol vermeleridir. Bu nedenlerin her biri iç kontrolleri bir şirketin operasyonunun hayati parçaları haline getirir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir