Faaliyet Tabanlı Yönetim (FTM): Tanım ve Örnekler
Faaliyet Tabanlı Yönetim (FTM): Tanım ve Örnekler
0

Bu makalede, faaliyete dayalı yönetim kavramını ve faaliyete dayalı maliyetleme kullanımını nasıl genişlettiğini açıklamaktadır. Bu maliyetleme yönteminin maliyetleri azaltmak, süreçleri ve karar almayı geliştirmek için kapsamlı bir yönetim aracı olarak nasıl kullanıldığını öğrenin.

Faaliyet Tabanlı Yönetim Nedir?

OK Makine Servisi adlı bir işleme şirketinin üç işleme süreci vardır: mikro, geleneksel ve geleneksel olmayan. Yönetim, hangi ürün ve hizmetlerinden en fazla kâr elde ettiğini bilmek istiyor.

Onlara cevap bulmak için maliyetlerimizi belirlemeliyiz, peki nereden başlayalım? Doğruluk istiyorsak, faaliyet temelli yönetim ile başlamamız gerekir.

Faaliyet tabanlı yönetim, bir kuruluşun para, zaman ve çaba kaybettiği yer de dahil olmak üzere güçlü ve zayıf yönlerini belirlemesine yardımcı olan bir analiz türüdür. Analiz, hangi üretim faaliyetlerinin şirkete değer kattığına ve hangilerinin yapmadığına bakar. Daha sonra yönetim, belirli faaliyetleri geliştirmeye, düzene koymaya veya hatta kesmeye karar verebilir.

Örneğin, Ok Makina Servisi üç işleme sürecine sahip olduğunda, bir muhasebeci doldurulması gereken toplam sipariş sayısına, her bir işlem için geçen süreye, ekipmanı ayırma ve montajla ilgili masraflara ve her faaliyet sırasında her makinist için işgücü oranı. Yönetim, her bir faaliyete bakarak hangi faaliyetin iyileştirilmesi, ortadan kaldırılması, eklenmesi veya değiştirilmesi gerektiğine karar verebilir. Bu da OK Makine kârını artıracaktır.

Faaliyet tabanlı yönetim, her etkinliğin maliyetini belirlemek için etkinlik tabanlı maliyetleme kullanır. Bu tür bir maliyetlendirmeye dalalım ve bunu geleneksel maliyetleme yöntemleriyle karşılaştıralım.

Faaliyet Tabanlı Maliyetleme Nedir?

Faaliyete dayalı maliyetleme, bir şirketin belirli mal ve hizmetlere dolaylı maliyet atamasıdır. Dolaylı maliyetler ofis malzemeleri, idari destek, kira, kamu hizmetleri ve müştereken yapılan diğer giderler, yani izlenmesi zor olan şeylerdir. Dolaylı maliyetleri genel giderler olarak da bilirsiniz. Geleneksel bir maliyetleme yöntemiyle belirli bir işleve bağlı değildirler, ancak etkinliğe dayalı maliyetlemenin amacı, bunları belirli bir etkinliğe etiketlemektir.

Faaliyete dayalı maliyetlendirmenin amacı, departman, yan kuruluş, franchise veya ürün gibi bir maliyet nesnesine dolaylı maliyetler atayarak maliyetleri azaltmak ve değer, kalite ve verimliliği arttırmaktır. Bu, tüm tesis için genel bir genel masraf oranı kullanmak yerine, hesaplamalarımızda daha hassas olabileceğimiz ve ürünler veya hizmetler gibi belirli maliyet nesneleri için genel masraf oranlarını hesaplayabileceğimiz anlamına gelir. Ok Makinesi Hizmetinin maliyetlerini ve fiyatlandırmasını, geleneksel maliyetleme yöntemine göre etkinlik tabanlı maliyetleme ile hesaplamadaki farklılıklara bakalım.

Geleneksel Maliyetleme Yöntemi Örneği

Geleneksel bir maliyetleme yöntemi kullanıldığında genel gider, proje için gereken çalışma saatlerinin sayısıyla çarpılan genel bir genel gider oranıdır. Bu, bir muhasebecinin maliyetleri belirlemesinin basit bir yoludur.

Geleneksel bir maliyetlendirme yöntemi kullanarak, Ok Makine Hizmetinin krank mili onarımları için toplam tahmini maliyetine bakalım.

OK Makine Makine Servisi, son 2 yıl boyunca ortalama 3.000.000 TL genel gider maliyetine sahipti. Şirket her yıl 20.000 çalışma saati kullandı. Bu, bize çalışma saati başına 150 TL genel masraf oranı verir (yani: 3.000.000 / 20.000). Krank mili siparişi 110 saat sürecektir. Bu bize toplam maliyetini 16.500 TL (150 * 110) olarak verir. Toplam maliyetleri, ne ücretlendirmemiz gerektiğini ve toplam satış tutarını tahmin etmek için:

Doğrudan malzemeler: 35.000 TL
Parçalar: 25.000 TL
İşçilik: 40.000 TL

Geleneksel Maliyetleme Yöntemi Yükü: (150) * (110) = 16.500 TL

Toplam Maliyet: 35.000 + 25.000 + 40.000 + 16.500 = 116.500 TL

Maliyetle Ok faturalandırması artı% 33 olduğunda, toplam satış 154.945 TL ‘dir.

Bu maliyetleme yöntemi basittir, ancak genel bir genel tahmin değil, faaliyetlere dayalı genel maliyetleri kullanan faaliyet tabanlı yönetim altında maliyetleme kadar kesin değildir. Bu tür maliyetleme yöntemine bakalım ve gelenekselden nasıl farklı olduğunu görelim.

Faaliyet Tabanlı Maliyetleme Örneği

Faaliyet tabanlı maliyetlendirme kullanarak OK Makine Servisi krank mili onarım örneğine tekrar bakalım. Genel gider maliyetlerini düşürerek başlıyoruz. Genel giderimize dahil edilen her faaliyet için bir maliyet belirlemek istiyoruz. Bunu bir etkinlik maliyeti formülü ile yapıyoruz:

Etkinlik Maliyeti = Etkinlik Oranı * Etkinlik Kullanımı

Bu formülü kullanarak, her genel gider etkinliği için maliyetimizi hesaplıyoruz:

Krank mili spesifikasyonlarının araştırılması: 35 * 10 = 350 TL
Krank mili malzemelerinin üretimi: 60 * 25 = 1.500 TL
Taşlama krank milinin tasarımı: 60 * 25 = 1.500
Krank milinin montajı: 40 * 20 = 800 TL
Ambalaj: 10 * 15 = 150
Nakliye: 10 * 25 = 250 TL
Kira: 0.25 * 18.000 (tüm yıl 18.000 TL kiranın% 25’i) = 4.500 TL

Faaliyet Tabanlı Maliyetleme Giderleri: 9.050 TL

Ardından, ek maliyetimizi aynı kalan diğer maliyetlerimize ekliyoruz:

Doğrudan malzemeler: 35.000 TL
Parçalar: 25.000 TL
İşçilik: 40.000 TL

Toplam Maliyet: 109.050 TL (35.000 + 25.000 + 40.000 + 9.050)

OK Makine Servisi faturalandırması maliyet artı% 33 olduğunda, toplam satış 145.036,50 TL olmalıdır. Maliyet hesaplamasındaki seçimimiz ne fark eder!

Makale Özeti

Maliyet belirlemeleri yapılırken doğru verilerin kullanılması zorunludur. Yönetimin alternatifleri tartması ve hem kısa hem de uzun vadede karar vermesi gerekecek. Bir muhasebeci, maliyetleri belirlemek için geleneksel bir maliyetlendirme yöntemi kullanmayı seçebilir, ancak bu derste gördüğümüz gibi, çok fazla ayrıntı ve doğruluktan yoksundur.

Karar vermede faaliyet tabanlı yönetimi kullanmak istiyoruz. Bu maliyetleme yöntemi genel genel masrafları parçalar ve bunları doğrudan bir faaliyete kadar izler. Genel giderlerle ilgili her faaliyet için tutarlar elde edebiliyoruz; bu da, doğru faturalandırmamızı, bütçelememizi ve nelerin değiştiğine karar vermemizi önemli ölçüde geliştirmektedir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir