1. Anasayfa
 2. Maliyet Muhasebesi

Muhasebede Güvenlik Payı: Tanım ve Formül

Muhasebede Güvenlik Payı: Tanım ve Formül
Muhasebede Güvenlik Payı: Tanım ve Formül
0

Bu makalede, güvenlik payını keşfedeceğiz. Terimi tanımlayacağız ve bazı temel örneklere uygulayacağız. Ardından, bir özet ve bir sınavla sonuçlandırmadan önce güvenlik payını hesaplayacağız.

Güvenlik Payına Giriş

Bir giyim firmanızın olduğunu hayal edelim. Her sezon için en son modaları taşıdığınız için gurur duydunuz. Yaklaşan stilleriniz, müşterileriniz arasında her zaman çok popüler olmuştur ve bu nedenle satışlarınız dikkat çekicidir. Ancak, tedarikçilerinizden biriyle ziyaret ettiğinizde, bir sonraki tahmin edilen moda çılgınlığının biraz riskli olduğunu fark edersiniz.

Görüyorsunuz, tedarikçiniz kadınların kendilerine dikilmiş kuru çiçeklerle eşarplar giyeceğini tahmin ediyordu. Müşterinizin çok farklı bir şey giymekle ilgilenip ilgilenmeyeceğinden emin değilsiniz, sipariş vermekte tereddüt ettiniz. Bir satış yapmak isteyen tedarikçiniz, size bir anlaşma yapmaya ve eşarpları 10 liraya satmaya karar verdi, bu da genellikle eşarp satın aldığınız 12 liradan daha az. Size malların maliyeti oldukça düşük olduğundan, güvenlik payınız arttı çünkü eşarp yatırımınıza bile zarar vermeden önce kuru çiçek çılgın halka daha az eşarp satmanız gerekiyor.

Güvenlik Payını Daha Fazla Keşfetmek

Peki güvenlik payı tam olarak nedir? Bu terime bakmanın birkaç yolu vardır: yatırımcı açısından ve satış açısından, yukarıdaki örnekte olduğu gibi.

Yatırım açısından, güvenlik payı piyasa fiyatı gerçek değerinin veya gerçek değerinin çok altında olduğunda yapılan bir satın alma işlemidir. Satın alma fiyatı ile gerçek değer arasındaki fark, güvenlik payı olarak bilinir. Farkı bilmek, yatırımcının en az riskle satın alma yapmasına yardımcı olur. Kararlarına güvenlik payını dahil etmek, yatırımcıların hisse senedi alımlarında en iyi değeri elde etmelerine yardımcı olur.

Yatırım payının her zaman somut olmadığına yatırım yapmak önemlidir. Bir yatırımcı başarıyı garanti edemez, çünkü satın alma işleminin gerçek değerini bilmek çok özneldir. Herkesin içsel değeri belirlemenin kendi yolu vardır ve bu nedenle güvenlik payı, bir yatırımcıyı içsel değeri hesaplamada herhangi bir hata yapmaktan korumanın bir yoludur.

Satış açısından bakıldığında, güvenlik payı, bir şirketin başabaş noktasına ulaşmadan önce meydana gelebilecek en düşük düşüştür. Başka bir deyişle, bir şirketin satışları azalırsa para kaybetmeye ne kadar yakın olduğunu değerlendirmenin bir yolu, örneğin bir sözleşme kaybedildiğinde veya yenilenmediğinde gerçekleşebilir. Güvence payı, toplam parasal tutar, satış yüzdesi veya birkaç birim olarak ifade edilebilir.

Güvenlik Payı Örneği

Başka bir örneğe güvenlik payı uygulayalım. Siz ve aileniz bir eğlence parkını ziyaret ederseniz, bazı sürüşlerde ağırlık limiti olduğunu fark edebilirsiniz. Yolculuk 250 lira işleyebileceğini belirtmekle birlikte, yolculuğun sadece 250 lira tutacağı muhtemel değil. Aslında, binanın aslında, 275 lira, bir kişinin kilosu hakkında bir tahmin yapması ve aslında 250 liradan biraz daha fazla olması durumunda yolculuğun başarısız olmayacağına dair bir güvenlik payı sağlaması çok daha muhtemeldir.

Hesaplama

Satışlar için güvenlik payını belirlemek için yapılan hesaplama, işletmenin para, birim veya yüzde cinsinden nihai sonucu nasıl ifade etmeyi tercih ettiğine bağlıdır. Toplam para miktarı cinsinden güvenlik payı bulmakla başlayalım.

Öngörülen satış seviyesi – başabaş noktası = güvenlik payı

Hesaplamayı dersin başından itibaren eşarp örneğimize uygulayalım.

 • 10 TL karşılığında 10 eşarp satın alırsanız, başabaş noktanız 100 TL ‘dir.
 • Eşarpları 15 liraya satabileceğinizi düşünüyorsanız, öngörülen satış seviyeniz 150 dolardır.
 • Yani 150 TL – 100 TL = 50 TL güvenlik payı

Birim cinsinden ifade edilen güvenlik payını bulmak için, birim fiyatına bölmeniz yeterlidir.

 • Önceki hesaplamada olduğu gibi, güvenlik payınız 50 TL ‘dir.
 • Her fular için birim fiyat 15 TL
 • Yani, 50 TL / 15 TL = 3.33 birim. Bu size güvenlik payınızın 3 birim olduğunu söyler. Beklenenden 3 daha az birim satıyorsanız, yine de kar elde edersiniz. Ancak, öngörülen 4 daha az birim satıyorsanız, kırmızı renkte olacaksınız.

Güvenlik payını yüzde olarak ifade etmek için, güvenlik payınızın öngörülen satışlara oranını bulmanız ve bir yüzde elde etmek için 100 ile çarpmanız gerekir.

 • İlk hesaplamada olduğu gibi güvenlik payınız 50 TL
 • Tahmini toplam satışınız 150 TL
 • 50 TL / 150 TL = 0.333
 • 0.333 x 100 =% 33.3

Yani, eşarp anlaşmasında para kaybetmeye başlamadan önce satışların% 33 oranında düşebileceğini biliyorsunuz. Bu oldukça iyi bir güvenlik payıdır.

Makale Özeti

Güvenlik payı, bir yatırımcının veya şirketin kendilerini bir satış veya satın alma işleminden korumak zorunda olduğu odadır. Güvenlik payı yatırımlara veya satışlara uygulanabilir. Satış açısından bakıldığında, güvenlik payı öngörülen satışlardan başabaş noktası çıkarılarak parasal olarak hesaplanır. Emniyet payı ayrıca toplam birim sayısı ve / veya yüzde olarak da hesaplanabilir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 1
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 1
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir