FIFO Eşdeğer Birimleri Bulma Envanteri Yöntemi
FIFO Eşdeğer Birimleri Bulma Envanteri Yöntemi
0


Bu makalede, FIFO envanter birimini bulma yöntemini öğreneceksiniz. FIFO envanter yöntemini kullanarak eşdeğer birimleri nasıl bulacağınızı öğrenecek ve bir üretim maliyeti raporu oluşturmak için bu hesaplamayı kullanabileceksiniz.

FIFO Envanter Yöntemi

KARAR gömlek yapımında uzmanlaşmış bir şirkettir. Bu şirketin CFO’su, hangi envanter yönteminin kendileri için en iyi olacağına karar vermelidir. Çok düşündükten sonra, FIFO (İlk giren ilk çıkar) envanter yöntemine karar verir. Yeni muhasebeci olarak, size eşdeğer birimleri bulma ve bir üretim maliyeti raporu oluşturma görevini atar.

Eşdeğer Birimleri Bulma

FIFO maliyet yöntemi ilk çıkacak ilk: İlk bölüm girdiği maliyeti sadece adı gibi, ilk bölümü çıkılacak varsayar. Eşdeğer birimler, şu anda üretimde olan ve tamamlanmış veya devam etmekte olan birimlerin yüzdesi ile çarpılan birimlerdir.

Bu örnekte gösterilen formülü kullanarak eşdeğer birimleri hesaplayabilirsiniz:

Diyelim ki 600.000 adet gömlek yapacak kadar malzeme kestiniz. Sürdürülen işin, üretimin tüm bileşenleri (malzeme, işçilik ve genel gider) için yüzde 25 tamamlandığını, 48.000 TL başlangıç ​​stok maliyetine sahip olduğunuzu ve ay boyunca 53.800 TL üretim maliyetinin de gerçekleştiğini varsayalım. Tablo, eşdeğer birimlerin hesaplanmasını gösterir.

Eşdeğer Üretim BirimleriBirimlerTamamlayınızEşdeğer Birimler
Tamamlandı ve aktarıldı600.000Yüzde 100600.000
Devam eden iş, biten600.000Yüzde 25150.000

Eşdeğer birimler 750.000’e eşittir. Birimlerin yüzde 25’i tamamlanmamış olsa da, bunları 150.000 tamamlanmış birim olarak değerlendirebilirsiniz. Daha sonra 750.000 elde etmek için bunları zaten tamamlanmış birimlere eklersiniz. Bu, ürettiğiniz eşdeğer tüm birimlerin sayısını verir.

Bir sonraki adım, eşdeğer birim başına maliyeti hesaplamaktır. 101.800 TL toplam maliyetinizi alın ve birim sayısına bölün. Toplam maliyetlerin başlangıç ​​envanter maliyetinin (48.000 TL) ve üretim sırasında eklenen maliyetlerin (53.800 TL) toplamı olduğunu unutmayın:

Eşdeğer birim başına maliyet = toplam maliyet birim sayısı

Eşdeğer birim başına maliyet = 101.800 TL ÷ 750.000

Eşdeğer birim başına maliyet = 0.1357 TL

Şimdi tamamlanan işe ve devam eden işe eşdeğer birim başına maliyeti atayın. Tabloda hesaplama gösterilmektedir (maliyetler yuvarlanır).

Maliyetlerin AtanmasıBirimlerMaliyet / BirimAtanan Maliyet
Tamamlandı ve aktarıldı600.000TL 0,1357TL 81.440
Devam eden iş, biten150.000TL 0,1357TL 20.360

Eşdeğer birimler = 101.800 TL

Üretim Maliyet Raporu

Artık üretim maliyet raporu istediğinde CFO’nuza eşdeğer birimler sağlamak üzereydiniz. Üretime giren ve çıkan çok sayıda gömlekle, envanterinizi ve maliyetinizi takip etmenin en kolay yolu üretim maliyeti raporudur.

Bir üretim maliyeti raporu oluşturma adımları şu şekildedir:

 • İlk olarak, miktar çizelgesini hazırlayın: devam eden çalışmadaki birimleri, dönem içinde eklenen ve başlatılan birimleri, aktarılan birimleri ve devam eden işi bitiren birimleri mutabık kılın
 • İkincisi, cari dönemdeki çalışmaya başlama maliyeti olarak, son dönemin devam eden çalışmasının sona erme maliyetini ortaya koymak
 • Üçüncüsü, son dönem devam eden son çalışmanın tamamlanma yüzdesini öne çıkarın
 • Dördüncüsü, önceki departmanlardan ileri sürülen maliyetleri ve mevcut departmana eklenen maliyetleri farklı başlıklar altında bulun: doğrudan malzemeler ve dönüşüm maliyetleri
 • Beşinci olarak, cari dönemde başlatılan ve eklenen ve tamamlanan birimleri bulun
 • Altıncı, toplam eşdeğer birimleri bulun
 • Ardından, her bir maliyet bileşeni için eşdeğer birim başına maliyeti bulun
 • Son olarak, transfer edilen ve devam etmekte olan işi bitiren birimler arasındaki maliyeti tahsis edin

Makale Özeti

Bu makalede, FIFO (ilk giren ilk çıkar) envanter yöntemini eşdeğer birimleri bulma hakkında bilgi edindiniz. Bu, birimlerdeki ilk maliyetlerin ilk çıkış olacağı anlamına gelir. Örneğin, hem 1 Temmuz hem de 2 Temmuz’da bir şey üretilirse, 1 Temmuz’daki birim 2 Temmuz birimlerinden önce çıkacaktır.

Tam olanları veya işlemde olanlar yüzdesi ile çarpımı şu anda üretimde olan birimler olarak adlandırılır eşdeğer birimleri. Bir departmanın üretimiyle ilgili tüm maliyetleri açıklar. Üretim maliyeti raporunu hazırlamak için eşdeğer birimler kullanılır. Bu bilgi olmadan üretim maliyeti raporunu hazırlayamazsınız.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir