1. Anasayfa
 2. Yönetim ve Organizasyon

Merkezi ve Merkezi Olmayan Örgütlerde Otorite

Merkezi ve Merkezi Olmayan Örgütlerde Otorite
Merkezi ve Merkezi Olmayan Örgütlerde Otorite
0

Otoriteye birkaç yaklaşım vardır. Bu makalede, otoritenin bir emir komuta zinciriyle yukarıdan aşağıya yerleştirildiği merkezi organizasyon hakkında bilgi edinin. Yetkinin hiyerarşide farklı düzeylerde atandığı merkezi olmayan kuruluşla kontrast oluşturun.

Merkezi Örgütlerde Otorite

Bugün, her birinin çalışanları üzerinde otoriteyi nasıl kullandığını görmek için iki farklı büyüklükteki hukuk firmasını ziyaret edeceğiz.

İlk durağımız Ali ve Veli Av. Br., iki ortak ve beş çalışandan oluşan küçük bir hukuk bürosu – biri avukat yardımcısı, iki sekreter, resepsiyonist ve araştırma memuru. Yapılması gereken görevler hakkında kararlar alındığında, ortaklar kararları alırlar. Bu merkezi bir örgüt örneğidir.

Merkezi organizasyon genel karar verme sorumlu yalnızca birkaç üst yöneticileri ile hiyerarşik kanallardan üst yönetim menüden yetkisini yönlendirir. Bu emir komuta zinciri olarak bilinir.

Emir komuta zinciri, otoritenin yukarıdan aşağıya paylaşıldığı bir emirdir.

Alibu düzenlemeyi beğendi çünkü:

 • Operasyonlar üst yönetime yakın tutulur
 • Tek tip politika ve prosedürler takip edilir

Ali, Veli’nin mahkemeye gönderdiği yasal bir özete ihtiyacı olduğunda, emri, yapacağı beklentisiyle, avukat yardımcısı Ayşe’yle yönlendirir. Bir şey onu görevden alırsa, hiçbir şekilde görevi başka bir kişiye verme yetkisi yoktur.

Merkezi örgütlerde karar verme süreci yavaş olabilir. İş akışını yavaşlatabilir.

Ali’nin pratiği oldukça küçük olduğundan ve çalışmaları değişken olduğu veya yasal bir davanın birçok farklı yönünü içerecek şekilde çeşitlendirildiği, kontrol kapsamı veya bir kerede yönetilebilecek çalışan sayısı az olduğu için iş akışı yavaşlayacaktır.

Değişken işler günden güne değişir ve yönetimin dikkatli gözünü gerektirir. Sürekli değişen görevler nedeniyle, bir yönetici genellikle en fazla altı çalışan için yeterli olacaktır. Ayşe, Fatma ve diğer çalışanlar son teslim tarihleriyle çeşitli görevler üstlenirler. Personel üzerinde daha az kontrol süresi, ortakların diğerlerinin yaptığı her şeyi denetleyebileceği anlamına gelir.

Sabit veya hiç değişmeyen işler sıkı yönetim gerektirmez ve yirmi kadar çalışan bir yönetici tarafından yönetilebilir.

Merkezi Olmayan Kuruluştaki Yetki

XYZ Hukuk Bürosu’nda çeşitli ortaklar, bir dizi avukat yardımcısı ekip ve bir sekreter havuzu var. Teslim eden insanlar bile var, bu yüzden avukat yardımcısı kişiler mahkemeye çıkmak zorunda değiller.

XYZ Hukuk Bürosu, kurum genelinde tüm seviyelerde çok daha küçük yönetim katmanlarına sahip merkezi olmayan bir kuruluştur. Bu yapı gereklidir çünkü çok fazla departman vardır.

Bir ceza hukuku departmanı, bir medeni hukuk departmanı ve bir emlak hukuku departmanı vardır ve bu departmanların her birinde avukat yardımcısı, sekreter ve dosya memuru gibi daha küçük çalışan grupları vardır. Her bölüme bir sürücü de atanmıştır.

Bay Ahmet, ceza hukuku bölümünde bir avukattır. Birkaç avukat yardımcısı, birkaç sekreteri ve bir sürücüyü denetler. Üst düzey yöneticilerin emirlerini altındaki çalışanlara iletir.

Buna yetki devri denir ve görev sorumluluklarını ve hesap verebilirliğini bir yönetim seviyesinden daha düşük bir seviyeye veya işi yürütmek için bir çalışana atamayı içerir. Kararlar, görevleri alan kişiye bırakılır.

Ahmet hafta için dosyalar toplar ve delegeler personeline çalışır. Eğer bir dava hakkında (yasa içermeyen) kararlar alınması gerekiyorsa, görevliler bunları verebilir.

Ahmet personeli görevlerinden sorumlu olmaktan ve karar verme yetkisi almaktan hoşlanır. Ayrıca vakaları bölüm içinde hareket ettirir.

Makale Özeti

Özetle, merkezi bir örgütte, otorite bir emir komuta zinciriyle yukarıdan aşağıya doğrudur. Kanal çalışması için gereken hiyerarşik katmanların sayısı, her yönetici arasındaki kontrol aralığını belirleyecektir.

Komuta zinciri ise otorite, yukarıdan aşağıya doğru paylaşıldığı aracılığıyla bir emirdir kontrolün açıklığı tek seferde yönetilebilir çalışanların sayısıdır.

Çalışanlara verilen görevlerin türü, kontrol kapsamını belirler. Değişken iş, günlük olarak değişen ve daha az kontrol gerektiren bir iştir. Sabit iş, her gün aynı, az değişiklikle yapılan iştir. Kontrol süresi yirmi kişiye kadar olabilir.

Bunun aksine, merkezi olmayan bir örgütte, hiyerarşide farklı düzeylerde otorite atanır. Yöneticiler görevleri daha düşük düzeyli yöneticilere devreder ve sonuçlar için sorumluluklar ve hesap verebilirlik atarlar.

Merkezi olmayan bir kuruluştaki yöneticiler, sorumlulukları ve hesap verebilirliği bir yönetim seviyesinden daha düşük bir seviyeye veya bir çalışana aktarır. Buna delegasyon denir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir