1. Anasayfa
 2. Maliyet Muhasebesi

Maliyet Dağıtımının Karşılıklı Dağıtım Yöntemi

Maliyet Dağıtımının Karşılıklı Dağıtım Yöntemi
Maliyet Dağıtımının Karşılıklı Dağıtım Yöntemi
0

Maliyet dağıtımının karşılıklı dağıtım yöntemi, maliyet dağıtımındaki temel sorunlardan birini çözer: hizmet bölümleri arasında maliyetlerin nasıl dağıtılacağı. Bu makale, yöntemin nasıl kullanılacağını öğretir.

Karşılıklı Dağıtım Yöntemi

Uzun süredir maliyet dağıtımı yöntemlerine bakıyorsanız, bazılarının belirli sorunları olduğunu fark edeceksiniz. Direkt yöntem maliyetlerinin sadece üretim bölümlerinde hızlı tayin etmek için izin verir. Bu arada, düşürme yöntemi, bir servis departmanından diğerine maliyet atamanıza izin verir, ancak bu maliyetler yalnızca bir yöne gidebilir. İki departman birbirlerine maliyet atayamaz.

Ancak, farklı departmanların tam da bunu yapmasına izin veren bir çözüm var.  Karşılıklı dağıtım yönteminde, maliyetler hizmet bölümler arası iradesiyle tayin edildiği bir durum söz konusu olabilir.

Bu nasıl çalışır?

Dikkat edin, bunu yapmak için matematik biraz dahil olmaktadır. Karşılıklı dağılım yöntemine eşzamanlı denklem yöntemi de denir ve bunun nedeni eşzamanlı denklemler kullanmanızdır. Muhasebe okuyanlar öğrendiklerinizi biliyorsunuz.

Temel olarak, her bölümün toplam genel maliyetine eşit olan iki denklem kurmanız gerekir. Oradan, bir denklemi değişkenlerden birinin değeri ile değiştirir ve çözersiniz. Ardından, bilinen diğer değeri takın ve nihai genel maliyet için çözün.

Karşılıklı Dağıtımın Yararları

Karşılıklı dağıtım yönteminin açık ara en büyük avantajı, servis departmanlarının sıklıkla birbirleri için hizmet sunduğunu hesaba katmanıza izin vermesidir. Doğrudan maliyet dağıtma yöntemi bunu tamamen göz ardı ederken, düşürme yöntemi yalnızca bir yönde harekete izin verir. Ancak, iki bölüm karşılıklı dağıtım yöntemini kullanarak birbirinden hizmet verebilir ve alabilir.

Ayrıca, bu kabiliyet nedeniyle küçük bir kısmında muhasebecilerin elindeki en doğru yöntemlerden biridir. Şirketteki her departmanın diğer maliyetlerle nasıl karşılaştırıldığını hızlı bir şekilde gösterir.

Karşılıklı Dağılım Sorunları

Karşılıklı dağıtım yöntemi hakkında heyecanlanmadan önce bilmeniz gereken bir şey var. Maliyet dağılımını izlemek için çeşitli modellerin en az kullanılanları arasındadır. Bunun nedeni oldukça basit: açık ara en karmaşık olanı.

Muhasebenin basit hesap makinesi ve kalem ve kağıtla yapıldığı bir zamandan kalma birçok muhasebeci, gerekli oldukça cebirsel ifadeleri kullanmanın zamanlarına değdiğini düşünmüyordu. Çok fazla hata yapma şansı vardı. Bugünün hesaplama araçlarıyla, daha yaygın hale geldiğini düşünmeye cazip gelebilirsiniz, ancak gerçek şu ki, nadiren kullanılmaktadır.

Makale Özeti

Bu makalede, maliyet dağıtımının karşılıklı dağıtım yönteminin nasıl kullanılacağını öğrendiniz. Bu yöntemle, diğer departmanlar bu esnekliğe izin vermezken, servis departmanları arasında genel masraflar ayırabilirsiniz. Bununla birlikte, bunu yapmak için, birçok muhasebecinin kaçınmaya çalıştığı bir karmaşıklık seviyesi içeren eşzamanlı denklemler kurmak gerekir. Sonuç olarak, bu maliyet dağıtımını gerçekleştirmek için en az kullanılan yöntemler arasındadır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir