1. Anasayfa
 2. Maliyet Muhasebesi

Bitiş Envanterini Hesaplama: Formül ve Açıklama

Bitiş Envanterini Hesaplama: Formül ve Açıklama
Bitiş Envanterini Hesaplama: Formül ve Açıklama
0

Bu makale, envanteri sonlandırma kavramını ve iş dünyasında nasıl kullanıldığını açıklayacaktır. Ayrıca, bir bilançoya bakacağız ve yatırımcıların şirketlerinin durumu hakkında üst düzey bir görüş elde etmek için aracı nasıl kullandıklarını araştıracağız.

Bitiş Envanteri Tanımı

Yüksek Lisans mezunlarından Ayla, işletme okulundan mezun olduktan sonra ilk gerçek işini aldı. Çeşitli gayrimenkul geliştirme firmalarına kereste sattıkları Tomurcuk Kereste adlı bir üretim şirketinde iş buldu. İlk görevi, stokta bulunan tüm kereste için bitiş envanterini hesaplamaktır. Son stok, hesap dönemi sonunda satılmaya hazır malların değeridir.

İşgücünün çok hevesli ve üretken bir üyesi olan Ayla, biten envanteri başarılı bir şekilde raporlamak için Tomurcuk Kereste Bahçesinin önceki bilançosuna bakması gerekeceğini biliyor.

Bilanço Nedir?

Ama bilanço tam olarak nedir? Bilanço şirketin varlık, yükümlülük ve belirli bir muhasebe döneminde özkaynak bir özetidir. Sahipler (yatırımcılar olarak da bilinir) verileri, şirketin mevcut varlıklara (veya şirketin sahip olduğu kalemlere) ve borçlara (veya hesaplara ödenebilir durumda olan kalemlere) ilişkin olarak nasıl durduğunun bir ölçüsü olarak kullanır. Varlık ve borçlara birkaç örnek:

Varlıklar (bilançonun pozitif tarafında)

 • Envanter
 • Nakit
 • Ofis malzemesi
 • Bilgisayarlar
 • Şirket aracı

Yükümlülükler (bilançonun negatif tarafında)

 • Ödenecek notlar
 • Ödenebilir hesaplar
 • Vergiler
 • Kazanılmamış gelir

Burası “bilanço” teriminin türetildiği yerdir. Bu işlemler, belirli bir hesap dönemi içinde meydana gelen tüm artı ve eksileri açıklar.

Envanter Hesaplamasını Sonlandırma

Ayla, bitiş envanterini hesaplamanın oldukça basit olduğunu ancak dikkatli değilseniz zor olabileceğini hatırlıyor. Bu basit denklemi oluşturan başka bileşenler de var.

Başlangıç ​​Envanteri + Net Alımlar – Satılan Malların Maliyeti (veya SMM) = Son Stok

Başlangıç ​​envanteri, bir şirketin mevcut envanterlerine atadığı parasal değerlerdir. Bu toplam, bir önceki hesap döneminin bitiş envanterine eşit olacaktır. Başlangıç ​​envanteri bilançoda bulunur.

Net Alımlar, cari hesap döneminde satın alınan yeni envanterdir. Bir şirketin elde edilen satın alımların kayıtlarını tutmak için doğru defter tutması gerekecektir. Bu, brüt satın alma tutarı ile indirimler, iadeler ve ödenek eksi olur.

Örneğin, önceki muhasebe dönemi için, Tomutcuk, 2/10 net 30 üzerinden 4.500 TL ‘lik bir satın alma gerçekleştirdiğini ve 150 TL’ lik bir geri dönüş olduğunu varsayalım. Bu, tam tutarın 30 gün içinde ödenmesi gerektiği anlamına gelir (net 30), ancak tam tutarın 10 gün içinde ödenmesi durumunda (2/10) Tomurcuk’un % 2 indirim alma seçeneği vardır:

Brüt Alım: 4.500 TL

Daha az satın alma iadesi: 150 TL

Daha az satın alma indirimi: 90 TL

Net Satın Alma: 4.260 TL

SMM – Bu miktar, bir ürünün satın alınması veya üretimi ile ilgili maliyettir. Bu, doğrudan maliyet olarak bilinir ve hammadde maliyetini, üretim malzemelerini, ambalaj maliyetini vb. içerebilir. Bazı şirketler, ekipman amortismanı, işgücü maliyetleri ve proje süpervizörlerinin maaşları gibi dolaylı maliyetleri de içerir.

Ayla’ın Verileri

Ayla, envanter günlüğünü, maaş tazminatlarını, ekipman makbuzlarını ve çeşitli şirket kayıtlarını, son envanteri hesaplamak için gereken tüm bilgileri elde etmek için gözden geçirir:

Başlangıç ​​envanteri – 20.000 TL

Net alımlar – 10.000 TL

SMM – 12.000 TL

20.000 TL + 10.000 TL – 12.000 TL = 18.000 TL (bitiş envanteri)

Makale Özeti

Hadi gözden geçirelim. Stok kalemleri, bir şirketin sahip olduğu ve yeniden satılması amaçlanan varlıklardır veya yeniden satılan mal ve ürünlerin üretiminde kullanılmak üzere satın alınan hammadde ve parçalardır. Hesap döneminin sonunda satılmaya hazır malların değeri olan envanter sonlandırılması, bir şirketin finansal durumunun raporlanmasında önemli bir rol oynar ve envanterBaşlangıç ​​Envanteri + Net Alımlar – Satılan Malların Maliyeti denklemini kullanarak çözülebilir (veya SMM) = Son Stok.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir