1. Anasayfa
 2. Pazarlama Haberleri

Oynanabilir reklamlar banner’lardan 20 kat daha fazla yükleme sağlıyor

Oynanabilir reklamlar banner’lardan 20 kat daha fazla yükleme sağlıyor
0

Mobil sektöre yönelik bir büyüme hızlandırma platformu olan Liftoff, altıncı yıllık Mobil Reklam Yaratıcı Endeksi’ni açıkladı. Rapor, dört temel uygulama sektöründeki trendleri analiz ediyor: oyun, e-ticaret, finans ve eğlence.

Rapor, rekabetin artmasıyla birlikte reklamverenlerin platformlar ve reklam biçimleri genelinde harcamaları optimize etme ihtiyacını vurguluyor. E-ticarette, Android’de yükleme başına maliyet (YBM) tüm reklam türlerinde daha düşüktür ve yerel reklamlar 0,65 ABD doları ile en yüksek değeri sunar. iOS’ta banner reklamlar, 1,37 ABD Doları CPI ile en uygun maliyetli sonuçları sunar. Veriler aynı zamanda platformlar arasında video reklam fiyatlandırmasında önemli farklılıklar olduğunu da ortaya çıkardı; Android’de ortalama 1,15 ABD doları, iOS’ta ise 2,83 ABD dolarının iki katından fazla.

Rapor, 1 Ocak 2023 ile 1 Ocak 2024 arasında 49,4 milyon tıklama ve 144 milyon yüklemede 602 milyardan fazla gösterimden elde edilen bulgulara dayanıyor.

Temel bulgular şunları içerir:

Oyun uygulamalarında yerel reklamlar iOS’ta kazanırken, oynanabilir reklamlar Android’i fethediyor

Farklı platformlardaki reklam formatlarının YBM’si analiz edildiğinde, yerel reklamların 3,09 ABD doları ile iOS’ta en uygun maliyetli reklam olduğu ortaya çıktı. Buna karşılık, oynanabilir oyunlar Android’deki en iyi bütçe dostu seçenek olarak 0,60 ABD doları olarak belirlendi. Android’de oynanabilir içeriklerin maliyeti, yerel reklamların maliyetinin yarısından az olup 1,22 dolardı.

Oyun uygulamalarında oynanabilir reklamların yükleme sayısını artırma olasılığı banner reklamlara göre 20 kat daha fazladır

Mobil oyunlar söz konusu olduğunda reklam dönüşümleri zor olabilir. Ancak video veya oynanabilir öğe içeren oyun reklamlarının yükleme artırma şansı banner reklamlara göre çok daha yüksektir. Bunu yapma olasılıkları 20 kat daha fazladır. Bununla birlikte, yerel reklamlar ve banner reklamlar, kurulumdan 7 gün sonra hala en fazla yatırım getirisini sağlıyor; yerel reklamlar %20,26 ve banner reklamlar %18,20. Ancak oyunun beklentileri ve ait olduğu tür, yatırım getirisi sonuçlarını büyük ölçüde etkileyebiliyor.

E-ticaret uygulamaları için Android’in uygun fiyatı, 0,65 ABD doları yerel reklamlarla kazanıyor

Mobil cihazlarda e-ticaret reklamcılığı söz konusu olduğunda, platformlar arasında performans ve fiyatlandırma açısından bazı dikkate değer farklılıklar vardır. Genel olarak Android reklamları daha ucuz olma eğilimindedir. Özellikle yerel reklam biçimleri için Android’deki en iyi oran 0,65 ABD dolarıdır. iOS için banner reklamlar 1,37 dolarla en uygun maliyetli reklamlardır. Reklam performansına bakıldığında, video reklamların uygulama yüklemelerini banner’lara kıyasla %1400’e kadar artırma olasılığı çok daha yüksektir. Ancak, bir uygulama yüklendikten sonra yerel ve banner reklamlar, o kritik ilk satın alma işlemini artırma konusunda daha iyidir. Yerel ve banner reklamlar için yüklemeden satın almaya dönüşüm oranları %30’un üzerindeyken, video ve geçiş reklamlarında %16 civarında daha düşük oranlar görülüyor.

Finans uygulamaları için geçiş reklamları, banner reklamlara kıyasla 18 kat daha yüksek dönüşüm oranları elde ediyor

Finans uygulamalarına gelince, platformlar arasında performans ve fiyatlandırma açısından büyük farklılıklar var. Özellikle ortalama yükleme maliyetlerine bakıldığında, Android’in tüm reklam formatlarında 1 doların biraz altında seyrettiği görülüyor. Ancak iOS’taki dört formattan üçü 5 doları aştı ve geçiş reklamlarının maliyeti Android’den beş kat daha fazlaydı. Dönüşüm oranları açısından banner reklamlar, finans uygulamaları için en düşük yükleme olasılığını görürken, video ve geçiş reklamları sırasıyla 15 ve 18 kat daha yüksek sonuçlar elde etti.

UGC, reklamcılık yatırım getirisinin kilidini açmanın anahtarını elinde tutuyor

Liftoff’un en iyi reklamverenleri, kullanıcı edinme (UA) ve yeniden hedefleme kampanyaları için kullanıcı tarafından oluşturulan içerikten (UGC) yararlanıyor. Etkileyicilerle doğrudan ilişkileri destekleyen, UGC reklam üretimine yardımcı olan ve UGC kampanyalarını ölçeklendiren Liftoff Influence ekibi tarafından oluşturulan UGC reklamları, diğer video reklam öğelerine göre %20 daha düşük bir CPI sergiliyor. Influencer UGC ayrıca, marka içeriğiyle karşılaştırıldığında test edildiğinde reklam harcamalarından elde edilen gelirin (ROAS) dört kat daha güçlü olduğunu ve gösterimden yüklemeye dönüşüm oranlarında ortalama %152’lik bir artış gösterdi.

Üretken yapay zeka araçları halihazırda reklam teknolojisini ve performansını da dönüştürüyor; kuruluşların %91’i, üretken yapay zekanın uygulanmasından, yapay zekanın kullanılmasından fikir kaynağına ve görüntü oluşturmaya kadar üretkenliklerinin artmasını bekliyor.

Liftoff Üretken Yapay Zeka Kıdemli Direktörü Aidan Quest şunları söyledi: “Yaratıcılık söz konusu olduğunda oyunun adı verimliliktir. Daha hızlı, daha ölçeklenebilir yaratıcı fikir ve üretim için Gen AI’dan yararlanın. Ticari tarafta yapay zeka otomasyonu, satış ve operasyon ekiplerinize ihtiyaç duydukları bilgileri benzeri görülmemiş hızlarda elde etmenize yardımcı olabilir.”

Önde gelen küresel markaların bu gibi konuları şahsen tartıştığını duymak ister misiniz? Dijital Pazarlama Dünya Forumu (#DMWF) Avrupa, Londra, Kuzey Amerika ve Singapur hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir