1. Anasayfa
 2. Sosyal Medya Pazarlaması

İşletmelerin Sosyal Medya ‘da Reklam Vermesi

İşletmelerin Sosyal Medya ‘da Reklam Vermesi
0
İşletmelerin Sosyal Medya 'da Reklam Vermesi
İşletmelerin Sosyal Medya ‘da Reklam Vermesi

İşletmeler, ürünlerini ve hizmetlerini tanıtmak için her zaman geleneksel yazılı ve görsel medyaya güvenmektedir. Hem basılı hem de görsel medya kitle iletişim araçlarının temeli, genel olarak tüm kitle için ortak bir reklam yayınlamaktır. Bu tür reklamlar, reklamın ve izleyicinin veya okuyucunun serbest bırakılması üzerinde kontrol sahibi olan pazarlamacılar tarafından kontrol edilmektedir. Ve okuyucuların, izleyicilerin bu tür reklamları izleme veya okuma konusunda çok az kontrolü vardır. Pek çok insanın televizyon şovlarında ve reklamlara hitap eden ticari molalarda kesinti yaşamadıkları çok iyi bilinen bir gerçektir.

Gerçek şu ki, izleyicinin konuyla ilgili bir sözü yok. İnsanların sahip oldukları ve sıklıkla yaptıkları tek seçenek, mola vermek, reklam arası vermek ve şov başladığı zaman televizyon izlemeye başlamak.

Sosyal Medya ‘da Reklam

İnternet ve sosyal medyanın gelişiyle birlikte, online ve sosyal medya üzerinden reklam kavramı farklı bir dönüşüme kavuşmuştur.

Başlangıçta, pazarlamacılar, e-postaları ve iletileri kitlesine maliyetin bir kısmını gönderebileceklerini keşfettiklerinde, herkesin bekletebileceği tüm e-posta kimlikleri için istenmeyen iletiler göndererek bir patlama başladı. Bu, iletileri alakasız ve mahremiyetlerine yönelik bir saldırıya uğrayan alıcılardan gelen isabet nedeniyle büyük ölçüde azaldı. Bir sonraki dalga ile reklamlar; afişler ve sponsorlu bağlantılar ve web sayfalarında görüntüler şeklinde geldi. Bu pankartlar ve flaşörler tıklanarak şirketin ilgili sayfasına yönlendirilebilir.

Sosyal medyada reklam yapmak farklı bir konudur. Ağ, tartışan, paylaşan ve birbiriyle sohbet eden ve süreç içerisinde fikirleri olan insanların topluluklarından oluşur. Bu nedenle, reklam verenlerin ve pazarlamacıların kontrolü yoktur. Sosyal ağdaki reklamlar, geleneksel kanallar gibi, kesintisiz reklamlar şeklinde de çalışır. Web sayfalarında ortaya çıkan reklamlar, afişler geleneksel kanallar gibi çalışır. Gömülü pazarlama uygulaması olarak bilinen yeni reklam ve pazarlama türü, etkileşimli olmayan reklamların yanı sıra, kesintiye uğramayan reklamları da beraberinde getirmiştir.

Gömülü pazarlama uygulaması açısından görülebilen en iyi örnek, Facebook ‘da “product pulse” adı verilen uygulamadır. Uygulama, izleyicileri fikirlerine göre değerlendirmek için onları davet ederek yeni ürün ve hizmetlerle bir araya getiriyor. Onları kazanmak için kolay olan bazı yarışmalara katılmaya davet ediyor. Bu bakış açısı, tüketici davranışının yanı sıra tüketicinin nabzı hakkında çok fazla bilgi verdiği için pazarlamacılara çok anlam ifade ediyor.

İnternet üzerindeki iş ağlarının yanı sıra sosyal ağları ve iş ağlarını anlamak, ağdaki insanlarla iletişim kurmanın etkili bir yoludur. Beklentileri yönetmenin yanı sıra müşteriyi reklam ve satış noktasından nasıl etkileyeceğine dair bir fikir verebilir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir