İşletmelerde Küresel Rekabet Nedir? – Tanım ve Zorluklar
İşletmelerde Küresel Rekabet Nedir? - Tanım ve Zorluklar
0

Bu makalede, küresel rekabet ve uluslararası iş yaparken şirketlerin karşılaştığı bazı zorluklar hakkında bilgi edineceksiniz. Ayrıca, bu makalede, teknolojinin şirketlerin küresel iş yapma yeteneğini nasıl kolaylaştırabileceğini açıklayacaktır.

Küresel Rekabet Nedir?

Amerika’da büyüyen tüm çocuklar Christopher Columbus’un hikayesini duydular: ‘Columbus okyanus mavisini gezdi. Üç gemisi vardı ve İspanya’dan ayrıldı. Güneş, rüzgâr ve yağmurda yelken açtı… ‘. Ancak bu hikâyeden daha önemlisi, dünyanın düz olduğuna dair rezil düşüncesi en dikkat çekicidir. Belki de Chris bir şeylerin peşindeydi – ya haklıysa? Tabii ki, dünyanın fiziksel şekli söz konusu olduğunda haklı değildi, ama iş dünyasında küresel rekabet açısından düşünürsek teorisinin değeri vardır.

Küresel rekabet, uluslararası müşterilere hizmet veren rakip şirketlerin sunduğu hizmetler veya ürünlerdir. Bunlar, insanların ortak bir amaç için birbirlerine karşı rekabet ettikleri yerel ölçekte rekabet örnekleridir. Temel yetkinlik, bir şirketin en iyi yaptığı şeydir. Küresel rekabet, şirketlerin hizmetlerini uluslararası olarak almasına ve satmasına izin verdi, bu da artan karlara kapı açıyor ve iş alanındaki oyun alanını düzleştiriyor.

İlgili Makale: Rekabet Avantajı: Stratejik Pazarlamanın Önemi

Rekabet Gücünü Elde Etmek

Başarılı liderler, küresel ortamda iş yapmanın hızla değişen yollarına uyum sağlama ihtiyacının farkındadır. Bu liderler, kuruluşun temel yetkinlikleri etrafında rekabet avantajları oluşturmaya çalışırken, işlerini yürütme maliyetlerini de düşürür.

Bu kuruluşlar aynı zamanda yaptıklarının en iyisini yapmanın her zaman en üstte olmak için yeterli olmadığını da anlıyorlar. İç pazarda rekabetçi konumunu korumak için, küresel pazardaki diğer önemli rakipler hakkında bilgi edinmeleri gerekecektir. Diğer yerli ve yabancı rakiplerin potansiyel stratejileri ile rakiplerinin güçlü ve zayıf yanları hakkında bilgi sahibi olmaları gerekir. Küresel rakipler artan rekabet ile ürün ve hizmetlerini farklılaştırmanın yeni yollarının geliştirilmesi gerektiğini anlıyorlar. Şirkette yenilik yapmak için en iyi motivasyonlardan biri, rakip şirketin iş kaybedebileceklerini bilmektir.

Küresel Pazardaki Zorluklar

Küresel pazarda başarılı bir şekilde rekabet etmenin sonucunun faydaları vardır, ancak zorlukları da mevcuttur. Şirketler, yurtiçinde işe yarayan şeyin uluslararası alanda mutlaka işe yaramadığını görmektedir. Kültürel farklılıklar küresel pazarda büyük rol oynamaktadır ve şirketlerin küresel rekabet ederken dikkate alması gereken birkaç faktör vardır.

Zamanın Değeri

Belirli ülkelerdeki zamanın değeri (yani Almanya) yüksek kabul edilir ve planlanan bir randevuya geç kalırsanız profesyonel değilmişsiniz izlemini verirsiniz. Bu arada, Güney Amerika’daki birkaç ülke gibi diğer ülkelerde, atama zamanı, taştan oyulmuş bir mutlaktan ziyade genel bir kılavuzdur. Küresel şirketler, hizmet verdikleri ülkeye uyum sağlama gereğini anlamaktadır.

İlgili Makale: Rekabet Avantajı Türleri: Maliyet, Ürün, Niş ve Sürdürülebilir Avantajlar

İletişim

Dünyanın bazı bölgelerinde, yabancı meslektaşlarınıza hitap etme şeklinizi ayarlamanız gerekir. Soyadının kullanılması ve ünvanın tanınması, saygının olumlu veya olumsuz belirlenmesidir. Yapılması ve yapılmaması gereken şeyleri bilmek uluslararası başarı için şarttır.

İnternet ve Küresel Rekabet

90’lı yılların ortalarında, İnternet patlaması küresel olarak rekabet eden şirketlerde büyük bir katalizördü. İnternet, bilgisayarları Web’e bağladı. Burada bir şeyler hakkında bilgi toplamak insanların parmaklarının ucundadır. Her yerde ve dünyadaki herkes tarafından giderek daha fazla bilgi yükleniyordu. Web tüm toplumların zihinlerinin bir araya gelmesine ve bilgilerini paylaşmasına izin verdi. Bu bilgi paylaşımı aracı, iş için Kutsal Kâse idi. Toplumları ve kültürleri araştırabilir, rekabet avantajı elde etmek için rekabette yeniliği araştırabilir, Ar-Ge’yi azaltmak için hedef kitleyi araştırabilir ve daha fazlasını yapabilirler. Bütün bunlar örgütün bireysel çevresinin engellerini yıkma konusunda büyük avantajlar sağlamaktadır.

Makale Özeti

Hadi gözden geçirelim. Küresel rekabet, uluslararası müşterilere hizmet veren rakip şirketlerin sunduğu hizmetler veya ürünlerdir. Küresel olarak rekabet ederken karşılaşılan zorluklar vardır ve başarılı olmak için şirketlerin kültürel farklılıklara dikkat etmesi gerekmektedir. Ancak bu zorluklara uyum sağlamak, bir şirketi rakiplerinden ayıran şeydir. İç pazarda rekabetçi konumunu korumak için, şirketlerin küresel pazar hakkında bilgi edinmesi ve teknolojik ilerlemenin sağladığı kaynakları tam olarak kullanması gerekmektedir.

İlgili Akademik Makaleler:

 1. Küresel rekabet-bölgesel kalkınma ajansları ve Türkiye
 2. Küresel rekabet gücü boyutunda AB ülkeleri ile Türkiye’nin karşılaştırmalı analizi
 3. Küresel rekabet gücü açısından Türkiye’nin konumu üzerine bir değerlendirme
 4. Küresel rekabet ortamında tedarik zinciri yönetimi
 5. Küresel rekabet ortamında rekabet üstü olabilmek için müşteri odaklı pazarlama stratejileri
 6. KÜRESEL REKABET ORTAMINDA TURİZM İŞLETMELERİNDE SOYUT İMAJ OLUŞTURMA
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir