Küresel Pazar Nedir? Tanım ve Genel Bakış
Küresel Pazar Nedir? Tanım ve Genel Bakış
0

Küresel bir pazarda hızlı yoldur, ama gitmek istediğimiz yere kolay gidemeyiz? Bu makalede, küresel pazarı tanımlayacak ve bazı temel kavramlarını tartışacağız. Kısa bir sınav dersi takip eder.

Tanım

Pazar, insanların ve kuruluşların mal, hizmet ve emek alışverişi yapmalarına izin veren kurumsal bir yapıdır. Örneğin ABD pazarı; Amerika Birleşik Devletleri, Kanada ve Meksika, Kuzey Amerika Serbest Ticaret Anlaşması ile yönetilen yarı serbest bir pazar oluşturmaktadır. Avrupa Birliği de ayrı bir pazardır.

Küresel pazar belirli coğrafi konumlarla sınırlı olmayıp dünyanın her yerinde mal, hizmet ve işgücü alışverişini içermektedir. Örneğin, bir işletme ABD’de bulunabilir. Ürünlerinden biri için Japonya, Güney Kore, Almanya ve Meksika’dan bileşenler satın alabilir. Bileşenler, bir nakliye şirketi tarafından Yunanistan’dan montaj için Çin’deki bir dış kaynak firmasına gönderilebilir ve daha sonra Avrupa perakende mağazalarında dağıtım için Çin ve Rus demiryolları arasında taşınır. İşletmenin hisseleri New York Borsası, Japon Nikkei Borsası ve Londra Borsası’nda işlem görebilir.

İlgili Makale: İnternet ve Küresel Pazarlama: Uluslararası ölçekte e-ticaret

Kavramsal çerçeve

Gerçek bir küresel pazarın nasıl görüneceğine bir göz atalım:

 • Standardizasyon: Global pazarda işlem gören mal ve hizmetler, tüm piyasa katılımcıları tarafından kullanılabilecek şekilde standartlaştırılmalıdır. Örneğin, cihazlar standart elektrik sisteminde çalışmalıdır. Bugün bariz bir sorun, ABD’nin dünyanın büyük çoğunluğunun kullandığı metrik sistem yerine hala eski İngilizce ölçüm sisteminde çalıştığıdır. Çevre ve güvenlik standartları hala ülkeler arasında biraz farklılık göstermektedir. Hizmet standardının bir örneği muhasebe kuralları olabilir.
 • Güven: Küresel piyasa katılımcıları, herkesin pazardaki aynı kurallara uyacağına ve kuralların aynı şekilde uygulanacağına güvenmelidir. Örneğin, alıcılar ve satıcılar, sözleşmelerin tüm taraflarca yerine getirileceğinden ve ihlal olması durumunda yasal sistem tarafından uygulanacağından emin olmalıdırlar. Piyasa katılımcıları, piyasa işlemlerine taraflar hakkında güvenilir bilgi sağlamak için genellikle üçüncü taraflara güvenmek zorundadır.

Global Pazarımız Var mı?

Peki, şu anda gerçek küresel pazarımız var mı? Pek sayılmaz. Küresel bazda henüz tam ürün standardizasyonu gerçekleştiremedik. Uluslararası piyasa işlemlerini düzenleyen standartlaştırılmış kurallar oluşturmak için adımlar atılmış olsa da, tüm ülkeler şu anda yürürlükte olan çeşitli anlaşmalara ve ticaret sözleşmelerine katılmamaktadır.

Mevcut ticaret sistemimiz, küresel pazardan ziyade, bir dizi uluslararası pazara daha yakındır. Küresel pazarın aksine, piyasa katılımcılarının farklı ülkelerden olduğu uluslararası bir pazar vardır. Örneğin, Avrupa Birliği’ndeki piyasa işlemleri, ABD ve Çin arasındaki ticaret gibi uluslararası piyasa faaliyetlerini oluşturmaktadır. Ticaret ülkeleri arasındaki uluslararası ticaret anlaşmaları piyasa katılımcılarının güvenini arttırmaya yardımcı olmaktadır. Ayrıca, her ürün için uluslararası ürün ve hizmet standartları mevcut olmasa da, uluslararası ticaret ortakları genellikle ölçek çok daha küçük olduğu için müşterilerinin özel gereksinimlerini karşılayabilir.

İlgili Makale: Küreselleşme: Küreselleşme Tanımı ve Boyutları Nedir?

Makale Özeti

Küresel pazar, tüm dünyada malların, hizmetlerin ve emeğin değiş tokuş edildiği yerdir. İdeal bir küresel pazar ürün ve hizmet standardizasyonu gerektirir, böylece mallar ve hizmetler dünya genelinde serbestçe hareket edebilir. Piyasa katılımcıları da bu küresel pazara güven duymalıdır. Mevcut ekonomik ortam bu ideal küresel pazar alanını yansıtmamaktadır. Bunun yerine, hala öncelikle çeşitli ülkeler ve coğrafi bölgeler arasındaki uluslararası pazarlar sisteminde çalışmaktayız.

İlgili Akademik Makaleler:

 1. Dünya Bankasının Küresel Pazar İçin Yeni Stratejisi: Yönetişim
 2. Küreselleşme süreci ve çokuluslu işletmelerin küreselleşme sürecine etkisi
 3. KÜRESEL PAZAR TEKLİFLERİNİN TASARIMLAŞTIRILMASI
 4. Ulusal pazardan küresel pazarlara uzanan süreçte Türk dizilerinin gelişimi
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 1
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir