1. Anasayfa
 2. Yönetim ve Organizasyon

İşletme Sürekliliği Planlaması Nedir? – Tanım ve Metodoloji

İşletme Sürekliliği Planlaması Nedir? – Tanım ve Metodoloji
İşletme Sürekliliği Planlaması Nedir? - Tanım ve Metodoloji
0

İşletmeniz felakete hazır mı? İş sürekliliği planlamasının ne olduğunu, şirketlerin bunu neden yaptığını ve işletmeniz için bir süreklilik planının nasıl uygulanacağını ve yönetileceğini öğrenmek için okumaya devam edin.

İş Sürekliliği Planlaması Nedir?

Felaket kurtarma planı olarak da adlandırılan bir iş sürekliliği planı, işi kesintiye uğratabilecek olası riskleri, bu olayların ortaya çıkma olasılığını azaltma yöntemlerini ve bir felaketin gerçekleşmesi durumunda izlenecek süreçleri tanımlayan bir belgedir. işlemlerin devam ettiğinden emin olmanız gerekmektedir.

Örneğin, tüm okullarda hükümet düzenlemelerine uymak için düzenli olarak gözden geçirilmesi gereken bir afet planı vardır. Bu plan:

 • Farklı olası acil durum türlerini (ör. Okula yakın bir ateşin rapor edilmesi, binada bir yangın, oyun alanında bir yabancı, vb.) tanımlar derecelendirir ve okulun tam olarak nasıl tepki vereceğini belirler.
 • Hangi pozisyonun polisi arayacağını (gerekirse) ve okul interkomu veya hoparlör sistemi aracılığıyla bir ‘Kırmızı Kod’ veya başka bir acil durum atamasını duyurur.
 • Bir kilitlenme durumunda öğretmenlerin tam olarak ne yapacağını ve kapılarının kilidini açmak için hangi koşulların karşılanması gerektiğini belirtir.
 • Öğrencileri okuldan ayrılmak zorunda kalırlarsa nerede duracaklarını tanımlar.
 • Acil durumlarda (granola barları, su ve tüm ana telefon numaralarına sahip bir ciltçi gibi) öğretmenlerin el altında olması gerekenleri belirtir.

Planın Hedefleri:

Planınızın genel hedefi, bir etkinliğin işletmeniz üzerindeki etkisini ortadan kaldırmak veya en aza indirmektir. Bunu yapmak şunlara ihtiyacınız olacak:

 • İş yapmak için alternatif bir konum
 • Bilgisayar dosyaları, mal üretmek için malzemeler ve gerekli ekipman dahil olmak üzere işinizi yürütmek için gereken önemli öğelere erişim
 • İşletmenizi çalışır durumda tutmak için bu alternatif konumdaki önemli kişileri gerektiği gibi düzenlemek
 • Normal operasyonlara olabildiğince çabuk devam etme planı

Metodoloji:

 1. Olası olayları listele
 2. Her etkinliğin işletmeniz üzerindeki potansiyel etkisini değerlendirin
 3. Her olay için, olasılığına ve potansiyel etkisine bağlı olarak plana dahil edilmesi gerekip gerekmediğini belirleyin
 4. Varsa, o olayın meydana gelme olasılığını önlemek veya azaltmak için yapılması gerekenleri belgelemek
 5. Etkiyi en aza indirmek ve normal işlemlere olabildiğince çabuk dönmek için, olay gerçekleştiğinde gerçekleştirilmesi gereken adımları belgeleyin
 6. Birden fazla personelin planı gözden geçirmesini sağlayın
 7. Personelin eğitimi ve önleme adımlarının uygulanması da dahil olmak üzere planı uygulamak
 8. Planı gözden geçirmek ve güncellemek için düzenli olarak en az yılda bir kez toplanın

Bunların her birini aşağıda daha ayrıntılı olarak ele alacağız.

Olası Olayları Listele

İşinizi aksatabilecek aklınıza gelebilecek tüm olayların bir listesini geliştirerek başlayın. Eklenecek bazı alanlar şunlardır:

 • Kazalar – kilit personeli kaybetmekle sonuçlanan insanları ve / veya mülkü veya kazaları yaralayan endüstriyel kazalar
 • Acil durumlar – şirket mülkünde veya yakınında yangın veya sel veya bilgisayar sunucularınıza veya web sitenize saldırı gibi
 • Afetler – kasırga veya deprem gibi
 • Tehdit – personelin kaçırılması, bildirilen bir atıcı veya bomba tehdidi gibi

Etkiyi Değerlendirin

Olası etkinlikleri, etkinlik için sütunlar, işletmeniz üzerindeki etkinin şiddetini 1’den (çok küçük bir etki) 10’a (kurtaramayacağımız ciddi bir olay) içeren bir tabloya koymak yararlı olabilir ve bunun önümüzdeki 5 yıl içinde yüzde olma olasılığı. Daha sonra, her olay için bir tehdit seviyesi puanı hesaplamak için ciddiyeti meydana gelme şansıyla çarpın.

Neleri Ekleyeceğinize Karar Verin

Bu tabloyu tamamladıktan sonra, sonuçları puanlarına göre A, B ve C önceliklerine göre gruplandırın. C öğeleri, bunları ele almamaya karar verebileceğiniz kadar düşük risk taşır. A ve B önceliklerinin risk seviyelerine uygun adımlarla ele alınması gerekecektir.

Sonraki Adımları Belgeleyin

Genellikle bir olayın meydana gelme olasılığını azaltmak için atılabilecek adımlar olacaktır. Örnekler arasında herhangi bir binanın yakınında kuru fırçanın kaldırılması, tüm kritik verilerin otomatik olarak tesis dışında yedeklenmesi ve kilit personelden farklı uçuşlarda seyahat etmesini istemek verilebilir. Listedeki her madde göz önünde bulundurulmalı ve tehdidi azaltabilecek veya ortadan kaldırabilecek adımlar belgelenmelidir.

Daha sonra, sağlanan tehdit azaltmaya karşı uygulama maliyetleri tahmin edilmeli ve maliyet etkin adımların bir listesi geliştirilmelidir. Her adımın kime, ne zaman ve nasıl ele alınacağını tanımlamak için bir eylem planına ihtiyacı vardır.

Acil Durum Eylemlerini Belgeleme

Her olay için, meydana geldikten sonra tam olarak ne olması gerektiğini anlatan bir plan geliştirin. İşleminizdeki temel önceliklerin her birini ele alın:

 • Varsa, iş yapmak için alternatif bir konum
 • Bilgisayar dosyaları, mal üretmek için malzemeler ve gerekli ekipman da dahil olmak üzere, işletmeyi çalıştırmak için gereken önemli öğelere erişim
 • Kilit kişilerin mevcudiyeti
 • Normal operasyonlara olabildiğince çabuk devam etme planı

Gözden geçirmek

Şirketteki birçok farklı disiplini ve otorite düzeyini kapsayan bir gruba sahip olmak, planı gözden geçirmek ve herhangi bir zayıflık veya noksanlığı işaret etmek en iyisidir. Farklı insanlar farklı bakış açıları getirir ve başkalarının kaçırdığı bir şeye işaret edebilir.

Birçok şirket, planı ve önerilen değişiklikleri tartışmak için düzenli olarak toplanan bir görev grubu oluşturdu.

Uygulamak

Süreci başarılı kılmak için gereken tüm adımları içeren resmi bir uygulama planı hazırlayın. Aşağıdakileri içerecektir:

 • Kilit temasları, tahmini tamamlanma tarihleri ​​ve mevcut durumlarıyla daha önce tanımlandığı şekilde tehditleri azaltmaya veya ortadan kaldırmaya yönelik tüm eylemlerin listesi
 • Tüm personel, kilit temaslar ve tahmini tamamlanma tarihleri ​​dahil olmak üzere acil durum prosedürlerini hızlandırmak için personel eğitim planı
 • Planı, toplantı saatini ve tarihlerini gözden geçirmek ve güncellemek için düzenli olarak toplanan bir grubun tanımı

Düzenli olarak tanışın

Kuruluşunuzdan birden çok disiplini kapsayan tanımlanmış bir grubun oturmasını ve planı düzenli olarak gözden geçirmesini sağlayın. Tehdit listesinin hâlâ eksiksiz olup olmadığını, risk değerlendirmesinin hala anlamlı olup olmadığını ve her bir olay türü için tanımlanmış süreç adımlarının işi faaliyette tutma hedeflerini karşılayıp karşılamayacağını tartışmalıdırlar. Herhangi bir değişiklik plana dahil edilmeli ve güncellenen belge ona ihtiyaç duyan tüm kişilere dağıtılmalıdır.

Anahtar değişikliklerin bir özeti de, onu alanların neyin farklı olduğunu bilmeleri ve kendi planlarını buna göre ayarlayabilmeleri için oluşturulmalıdır.

Öğrenme Çıktıları

Makale sonuna geldikçe şunları öğrenmeliydin:

 • Bir iş sürekliliği planının ne olduğunu açıklamak
 • Planın sahip olması gereken hedefleri açıklamak
 • Bir iş sürekliliği planının arkasındaki metodolojiyi tanımak
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir