1. Anasayfa
 2. Yönetim ve Organizasyon

İşletme Olağanüstü Durum Kurtarma Planı Nedir? – Tanım ve Örnek

İşletme Olağanüstü Durum Kurtarma Planı Nedir? – Tanım ve Örnek
İşletme Olağanüstü Durum Kurtarma Planı Nedir? - Tanım ve Örnek
0

İşinize bir felaket gelirse ne olacağını biliyor musunuz? Şirketiniz çalışanları, müşterileri, tesisleri ve verileri korumak için en iyi şekilde cevap verecek mi? Bir afet planının ne olduğunu ve şirketiniz için nasıl bir plan oluşturabileceğinizi öğrenmek için okumaya devam edin.

İş Felaketi Kurtarma Planı nedir?

Bir iş felaketi kurtarma planı, şirketi etkileyen bir felaket meydana geldikten sonra etkiyi en aza indirmek ve şirketi mümkün olan en kısa sürede çalışma düzenine döndürmek için tam olarak ne olacağını belirten bir belgedir.

Her İşletmenin Felaket Kurtarma Planına İhtiyacı Var mı?

Her işletmenin bir felaket olasılığı vardır ve felakete verilecek kötü yanıt, şirket üzerinde kaybolan verilerden kayıp müşterilere, kaybolan bir işletmeye kadar dramatik bir etkiye sahip olabilir. Evet, her işletmenin bir planı olmalı. Planın karmaşıklığı, iş ihtiyaçlarına göre değişebilir.

Olağanüstü Durum Kurtarma Planına Neler Dahil Edilmelidir?

Olağanüstü durum kurtarma planı şu üç kritik bileşeni ele almalıdır:

 1. Veri
 2. Haberleşme
 3. İnsanlar

Bunların her birini aşağıdaki bölümlerde ele alacağız.

Veri:

İşletme verilerinizi değerlendirin ve operasyonlarınız için neyin en önemli olduğuna karar verin. Tüm verilerinizin aniden kaybolduğunu düşünün. En çok neyi özlersin? Ne değiştirilebilir? Ne yapamazdım?

Kritik verileri belirledikten sonra, verileri düzenli olarak yedeklediğinizden emin olun. Zamanlama ne sıklıkta güncelleneceğine bağlı olacaktır, ancak birçok şirket verilerini her gece yedekler. Yerel bir sürücüye otomatik yedekleme yapmak iyidir, ancak ideal olarak yedekleme başka bir fiziksel konumda olacaktır, böylece tesisinize bir şey olursa yedeklemeye de zarar vermez. Bir Internet bulut çözümü aracılığıyla otomatik olarak yedeklenmesini isteyebilirsiniz, böylece bir felaket durumunda başka bir konumdan erişilebilir.

Yedekleme işlemi için harici bir satıcı kullanmayı seçerseniz, sistemlerinin nasıl çalıştığını, verilerinizin ne sıklıkta yedekleneceğini ve bilgilerinizi güvende tutmak için sahip olduğu güvenliği anladığınızdan emin olun.

Yerel bir teyp veya CD oluşturuyorsanız veya yerel bir harici sürücü kullanıyorsanız, yedeklemeyi kimin yapacağını, ne sıklıkta gerçekleşeceğini ve yedeklemenin nerede saklanacağını belgelendirin (tesis dışı bir konum idealdir). Yedekleme işleminin gerçekten yapıldığından ve belirtilen konumda yedeklemelerin bulunduğundan düzenli olarak kontrol edin ve emin olun.

Yedekleme işleminizi ayarladıktan sonra, yedeklenen bilgileri kullanabildiğinizden emin olmak için bir geri yükleme veya kurtarma işlemini test edin. Tüm önemli bilgileri eklediğinizden ve işletmeniz için mümkün olan en iyi çözümü kullandığınızdan emin olmak için yedeklediğiniz verileri ve yedekleme çözümünüzü düzenli olarak gözden geçirin.

İletişim:

Bir felaket meydana gelirse, olağan iş imkanınız olmasa bile personel ve diğer kişilerle temasa geçmenin bir yoluna ihtiyacınız olacaktır. Müşteriler, çalışanlar ve diğer kritik kişiler için alternatif kişi bilgileri içeren kişi listeleri erişilebilir bir yerde saklanmalı veya tüm personel bir listeyi kendi yerinde bulundurmalıdır. Alternatif olarak, bir kopya, güvenli belge depolama alanı sunan çevrimiçi bir şirkette saklanabilir ve tüm personel giriş bilgilerini tutabilir.

Şirket telefonunu ve faks hatlarını otomatik olarak alternatif numaralara yönlendirebilen VoIP sistemleri vardır, bu da normal işletme konumunuzu tahliye etmeniz gerektiğinde müşteri çağrılarını cevaplamanıza izin verebilir.

İnsanlar:

Acil bir durumda olması gereken kritik fonksiyonları belirleyin ve personele özel sorumluluklar atayın. Bazı örnekler, gelen aramaları veya e-postaları cevaplamayı, durumu ve ne yapmaları gerektiğini bilmeleri için personelle iletişim kurmayı ve sigorta şirketi ile iletişime geçmeyi içerebilir.

Ayrıca, uygunsa, insanların evleri olsa bile, alternatif bir iş yeri belirlemelisiniz, böylece ofise rapor veremedikleri takdirde nerede olmaları gerektiğini bilirler.

Ne Tür Afetler Çözülmelidir?

Bir işletmeyi hangi tehlikelerin etkileyeceğini bilmek mümkün değildir, bu nedenle mümkün olduğunca çok sayıda potansiyel senaryo tanımlanmalı ve ele alınmalıdır. Muhtemelen bazıları kasırga ve kar fırtınası gibi hava ile ilgili olayları; yangınlar, seller ve depremler gibi diğer doğal afetler; ve tesisinizde ateş etme, bomba tehdidi veya ekipman veya verilere zarar verme gibi ceza durumları.

Her durumda, potansiyel bir felaket belirlendikten sonra şunları belirlemelisiniz:

 • Bu felaketin işiniz üzerindeki potansiyel etkileri neler olurdu?
 • Bir felaket meydana geldiğinde, felaketin müşterileriniz, çalışanlarınız ve tesisleriniz üzerindeki etkisini azaltmak için ne gibi önlemler alınmalıdır?
 • Bu etkilerin bazılarını en aza indirgemek veya ortadan kaldırmak için şimdi yapabileceğiniz belirli eylemler var mı? Öyleyse, bunları listeleyin ve hangisinin, ne zaman ve kim tarafından alınacağını belirleyin.

Bir kez oluşturulduktan sonra plana ne olur?

Afet planlama sürecinizdeki son adım, planı bilmesi gereken tüm personele dağıtmak ve daha sonra gözden geçirmek ve gerektiğinde güncellemek için düzenli bir toplantı planlamaktır. Birçok işletme planlarını üç ayda bir veya yıllık olarak gözden geçirir, gerektiğinde günceller ve ardından değişikliklerin bir özeti ile tüm çalışanlara yeniden dağıtır. Bu şekilde şirket ortamındaki değişiklikler afet planına yansıtılabilir ve tüm personel bir felaket meydana gelirse sorumlulukları ve eylemleri hakkında güncel bilgilere sahip olacaktır.

Öğrenme Çıktıları

Dersi tamamladıktan sonra:

 • Bir işletme felaket kurtarma planının ne olduğunu ve bir işletmenin sahip olmasının neden önemli olduğunu açıklayın
 • Bir iş felaketi kurtarma planına dahil edilmesi gereken bileşenleri belirtme
 • İşletmelerin hazırlanması gereken potansiyel felaketlere dikkat edin
 • Planlama sürecindeki son adımı özetleyin
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir