1. Anasayfa
 2. Yönetim ve Organizasyon

İşletmelerde Acil Durum Planlaması Nedir? – Tanım, Örnek ve Önemi

İşletmelerde Acil Durum Planlaması Nedir? – Tanım, Örnek ve Önemi
İşletmelerde Acil Durum Planlaması Nedir? - Tanım, Örnek ve Önemi
0

Her işletme olaylardan etkilenir ve bu olaylara verilecek kötü yanıt, aşırı durumlarda, işin kaybedilmesine yol açabilir. Acil durum planlamasının ne olduğunu ve neden yaptığımızı öğrenin ve şirketinizde uygulama sürecini keşfedin.

Beklenmedik Durum Planlaması Nedir?

Beklenmedik durum planlaması, işi etkileyebilecek çeşitli durumlar için önceden yanıtlar geliştirmektedir. Olumsuz olayların akla ilk gelmesine rağmen, iyi bir beklenmedik durum planı aynı zamanda çok büyük bir düzen gibi operasyonları aksatabilecek olumlu olayları da ele almalıdır.

Acil Durum Planlamasının Önemi

Her işletmenin, işlemleri olumsuz etkileyen bir durum olasılığı vardır. Duruma verilen yanıt kötü ise, müşterilerin kaybı, veri kaybı ve hatta işletme kaybı gibi işletmenin geleceği üzerinde önemli bir etkisi olabilir.

İyi bir beklenmedik durum planı, işlemleri kesintiye uğratabilecek her türlü olayı içermelidir. Plana dahil edilmesi gereken bazı özel alanlar şunlardır:

 • Kasırgalar, yangınlar ve depremler gibi doğal afetler
 • Üst düzey bir yöneticinin ölümü veya greve giden sendika üyeleri gibi personel
 • Çalışanları veya müşterileri tehdit eden krizler, iş kazası ve şantiye kazaları
 • Hırsızlık, kritik görevlerin ihmali veya kazayla imha gibi kötü yönetim
 • Doğal afetlerden kaynaklanan kayıp, sabotaj veya diğer suç eylemleri (bir web sitesine saldırı gibi) gibi veri kaybı
 • Bitki kaynaklarının yeniden tahsisini gerektiren büyük bir sipariş veya ürün geri çağırma gibi ürün sorunları

Beklenmedik Durum Planlama Süreci

Acil durum planlama sürecinin dört adımı vardır.

geo-post id=”4863″ label=”Önerilen Yazı”]

1. Adım: Riskleri Analiz Edin

Başlamak için, işlemleri kesintiye uğratabilecek tüm olası olayları listelememiz gerekir. İşimiz için olası riskleri beyin fırtınası yapmamıza yardımcı olmak için daha önce belirtilen listeyi kullanabiliriz.

Adım 2: Risklerin Olasılığını ve Etkisini Belirleyin

Muazzam bir potansiyel etkiler listesi oluşturmak mümkündür, ancak bazı olayların o kadar düşük olması muhtemeldir ve plana dahil edilmesi makul olmayabilir. İşte en kritik olaylara odaklanma süreci:

 • İşlemleri aksatabilecek tüm olası olayları listeleyin.
 • Operasyonlar üzerindeki etkisine göre her birine 1’den 10’a kadar bir sıralama verin. Örneğin, tesisteki patlama 10, belirli bir makinedeki yangın 3 olabilir.
 • Her birine, gerçekleşme olasılığına ilişkin tahmininize göre bir sıralama verin. Bunun için bir grafik hazırlamak yararlı olabilir, 1 ile 100 yılda bir olabileceğini belirtmek gerekirken 10, bunun ayda bir kez olabileceğini gösterebilir.
 • Her olası olay için toplam puan elde etmek için etki sıralamasını gerçekleşme sıralaması olasılığı ile çarpın.
 • Olayları sıralamak için puanları kullanın. Acil durum planlamanızda ilk önce en yüksek puanlar üzerinde çalışmaya başlayın ve listeyi inceleyin. Kesintiniz olabilir, böylece belirli bir değerin altındaki puanlar için zaman planlaması yapmazsınız, çünkü daha düşük bir etkiye ve daha düşük ortaya çıkma şansına sahip olacaklar ve ele alınması zaman almaya değmeyebilirler. Ayrıca düşük puanlı öğelere bakabilir ve planda özel olarak ele alınmayan herhangi bir öğeyi ele almak için atılacak adımları belirlemek için bir karar çizelgesi ile genel bir süreç ortaya çıkarabilirsiniz.

3. Adım: Her Öğe için bir Süreç Geliştirin

En yüksek skor etkinliklerinizden başlayarak her birini belgeleyin:

 • Olağanüstü durum kurtarma veya olay sırasında insanları ve mülkleri koruma adımları. Bu, bir binanın boşaltılması, acil durum personeline başvurulması ve tüm personelin muhasebeleştirilmesi gibi eylemleri içerir.
 • Süreklilik veya etkinlik ele alınırken işletmeyi çalışır durumda tutma adımları. Bu, tesis dışında bir iş yeri kurma, telefon hatlarını aktarma ve büyük müşterilere siparişlerinin ne zaman teslim edileceğini bildirmek için başvurma gibi işlemleri içerir. Kabul edilebilir minimum hizmet düzeyi açısından düşünün ve bu seviyeye ulaşıldığından emin olun.
 • Güvenlik veya olay ele alındığında kaynakları koruma adımları. Bu, hasarlı tesislere erişimi kısıtlamak için koruma getirmek gibi eylemleri de içerecektir.

4. Adım: Alternatiflere Bakın

Genellikle, riskleri azaltabilecek adımlar veya başka bir deyişle olayın olasılığını veya etkisini azaltmak için önceden atılabilecek adımlar vardır. Bunlar fırçayı tesislerden uzaklaştırmak ve iş kesintisi sigortası satın almak gibi eylemleri içerir. Bu adımlar değerlendirilmeli ve en uygun maliyetli adımlar, bir uygulama planıyla birlikte bir proje planında ayrı olarak listelenmelidir.

Beklenmedik Durum Planı Uygulaması

Plan tamamlandıktan sonra, plana dahil olan herhangi bir olayda rolü olan herkese dağıtılmalıdır. Bu kişilerle bir toplantı yapmak ve planı ayrıntılı bir şekilde gözden geçirmek de iyi bir fikirdir, böylece bir şey olursa rollerini bilirler.

Uygulamanız gereken adımların tamamlanması ve planın düzenli olarak gözden geçirilmesi için planınız için tanımlanmış bir takip yönteminin olması da önemlidir. Plandan sorumlu olan ve düzenli olarak (en azından yıllık ve muhtemelen başlangıçta daha sık) toplanan bir ekip atanmalıdır.

Her toplantıda mevcut plan bütünlük açısından gözden geçirilmeli ve yeni veya değiştirilmiş riskler tanımlanmalı ve analiz edilmelidir. Etki azaltma planları da uygulandıklarından emin olmak için gözden geçirilmelidir. Plan güncellendiğinde, değişikliklerin bir özeti oluşturulmalı ve özet ve gözden geçirilmiş plan, plana dahil olan herhangi bir etkinlikte rolü olacak herkese dağıtılmalıdır.

Makale Özeti

Hadi gözden geçirelim. Beklenmedik durum planlaması, işi etkileyebilecek çeşitli durumlar için önceden yanıt geliştirme sürecidir. İşletmeyi olabildiğince korumak için, ortaya çıkabilecek sorunları hafifletmek amacıyla bir acil durum planının olması çok önemlidir. Bu sorunlar, personel kaybından büyük bir doğal afete kadar değişebilir. Düşünceli, ayrıntılı bir plan oluşturmak ve uygulamak için zaman ayırmak, işi gelecekteki bilinmeyenlere karşı korumak için uzun bir yol kat edecektir.

Beklenmedik Durum Planlama Süreçleri

 • Beklenmedik durum planlaması: işi etkileyebilecek çeşitli durumlar için önceden yanıtlar geliştirmek
Süreçler
1. Adım: Riskleri analiz edin
Adım 2: Risklerin olasılığını ve etkisini belirleme
3. Adım: Her bir öğe için bir süreç geliştirin
4. Adım: Alternatiflere bakın

Öğrenme Çıktıları

Acil durum planlama süreçleri hakkında sağlam bilgi birikimiyle şunları yapabilirsiniz:

 • Acil durum planlamasının önemini tanımlamak ve vurgulamak
 • Acil durum türlerini tanımlamak
 • Planın sürecindeki adımları açıklar
 • Beklenmedik durum planının uygulanmasını tartışmak
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir