1. Anasayfa
 2. Maliyet Muhasebesi

Çevresel Tam Maliyet Muhasebesi: Tanım ve Örnek

Çevresel Tam Maliyet Muhasebesi: Tanım ve Örnek
Çevresel Tam Maliyet Muhasebesi: Tanım ve Örnek
0

Çevresel tam maliyet muhasebesi, bir faaliyetin ekonomik, çevresel, sağlık ve sosyal maliyetlerini tanır. Bu makalede, karar alma sürecinde çevresel tam maliyet muhasebesi kullanımının neden önemli olduğunu öğrenin.

Çevre

Diyelim ki Bursa’daki küçük bir kasaba, elektrik üreten bir tesis kurmak istiyor. Alan çok rüzgar aldığı ve toprak altında bol miktarda kömür bulunduğundan, kasaba, enerji kaynağının kullanılması gereken bir tartışmaya kilitlendi. Kasabanın yarısı bir rüzgar enerjisi santralinin kurulmasının en iyi yol olduğunu, diğer yarısı ise kömür yakan bir santralin en iyi seçenek olduğunu düşünüyor.

Kasaba bu tartışmaya bölünmüş olsa da, hepsi en iyi karara varmak ve projenin tüm doğrudan maliyetlerinin yanı sıra çevre ve insanların sağlığı için dolaylı maliyetleri de hesaba katmak istiyorlar.

Çevresel Tam Maliyet Muhasebesi

Bunu yapmak için çevresel tam maliyet muhasebesini kullanırlar. Bu derste, bu konsepte ve karar verme sürecinde nasıl yardımcı olduğuna bir göz atacağız. Çevresel tam maliyet muhasebesi , bir proje veya projenin doğrudan ve dolaylı ekonomik, çevresel, sağlık ve sosyal maliyetlerini tanıyan bir muhasebe yöntemi olarak tanımlanabilir.

Çevresel tam maliyet muhasebesi, bir projeyle ilişkili yapı malzemeleri, üretim ve dağıtım maliyetleri gibi temel doğrudan maliyetlerden daha fazlasını dikkate alır. Çevresel tam maliyet muhasebesi dışsallıklar dahil dolaylı maliyetleri de etkiler. Dışsallıklar, başka şekilde katılmamış tarafları etkileyen yan etkiler veya bir faaliyetin maliyetleridir. Dışsallıklar olumlu ya da olumsuz olsa da, diğer taraf etkilere maruz kalmayı düşünmemektedir.

Bu nedenle, bir dışsallığı, üçüncü taraf oyuncunun kendi başına yapmadığı ekstra bir maliyet olarak düşünerek bu terimi hatırlamanıza yardımcı olabilir. Örneğin, kömür yakan bir elektrik santrali, topluma sağlık maliyetleri yükleyebilecek sera gazları yayacaktır. Ve rüzgar enerjisi üretiminden kaynaklanan gürültü, duyarlı bireylerde uyku bozukluklarına, endişeye ve strese neden olabilir. Bu dolaylı maliyetler, bir toplumun karar verme sürecinde incelemesi için önemli hususlardır.

Çevresel tam maliyet muhasebesi ile dikkate alınabilecek diğer maliyetler arasında doğal kaynakları kullanmanın veya altyapı değişikliklerini yapmanın ekonomik ve çevresel maliyetleri yer alır. Altyapı değişiklikleri, bir projeyi desteklemek için yeni yollar veya köprüler inşa edilmesini içerebilir. Yine bir başka husus, bir projenin inşası veya destekleyici yapılar için daha önce bozulmamış araziyi değiştirmenin çevresel ve sosyal maliyetleridir. Örneğin, yeni yollara yer açmak için ağaçlar kesilirse, çevre ve toplum nasıl etkilenecektir?

Gördüğünüz gibi, çevresel tam maliyet muhasebesi karmaşıktır. Bir projenin tüm yönlerini analiz eder ve ‘Bir projenin uzun vadede çevreye, insan sağlığına ve sosyal refah açısından gerçekten maliyeti nedir?’ bunu araştırır.

Avantajlar ve Zorluklar

Örneğimizden de gördüğümüz gibi, çevresel tam maliyet muhasebesinin faydaları vardır. Birincisi, ilgili tarafların bir projenin doğrudan ekonomik maliyetlerinin ötesini görmelerine ve yaşanabilecek çevresel, sağlık ve sosyal etkilerin dikkate alınmasına yardımcı olarak karar verme sürecine yardımcı olur. Çevresel tam maliyet muhasebesi, bir projeden etkilenecek vatandaşların eğitimine de yardımcı olur ve en düşük maliyetle en iyi hizmeti ortaya koyar.

Ancak, çevresel tam maliyet muhasebesinin zorlukları vardır. En büyük zorluk çevresel ve sosyal maliyetleri tahmin etmede güçlüktür. Sera gazı emisyonları, gürültü kirliliği ve ormansızlaşma gibi şeylerin maliyetlerini doğru bir şekilde hesaplamak için kolay bir yöntem yoktur. Ve bu konuların değeri kişisel ve toplumsal değerlerle daha da karıştırılabilir.

Diğer bir zorluk ise, beşikten mezara kadar ürünlerin, teknolojilerin ve faaliyetlerin çevresel etkilerini değerlendirmek için temel bir yöntem olan yaşam döngüsü değerlendirmesini doğru bir şekilde hesaplamaktır. Bir ürün veya hizmetin yaşam döngüsü çevresel etkisini tam olarak anlamak için, geliştirmelerin her düzeyinde değerlendirmeler yapılmalıdır. Bu, tasarımdan hammadde çıkarmaya, üretim, depolama ve dağıtıma, atıkların ve yan ürünlerin yönetimine kadar her şeyi kapsayacaktır.

Makale Özeti

Hadi gözden geçirelim:

Çevresel tam maliyet muhasebesi, bir proje veya eylemin doğrudan ve dolaylı ekonomik, çevresel, sağlık ve sosyal maliyetlerini tanıyan bir muhasebe yöntemidir.

Dışsallık, aksi takdirde katılmamış tarafları etkileyen bir faaliyetin yan etkileri veya maliyetleri olan çevresel tam maliyet muhasebesi faktörleridir. Örneğin, kömür yakan bir elektrik santrali, topluma sağlık maliyetleri yükleyebilecek sera gazları yayacaktır. Ve rüzgar enerjisi üretiminden kaynaklanan gürültü, duyarlı bireylerde uyku bozukluklarına, endişeye ve strese neden olabilir.

Çevresel tam maliyet muhasebesinin faydaları vardır. Karar verme sürecine yardımcı olur, vatandaşları eğitmeye yardımcı olur ve en düşük maliyetle en iyi hizmeti ortaya koyar. Ancak, çevresel tam maliyet muhasebesinin zorlukları vardır. En büyük zorluk çevresel ve sosyal maliyetleri tahmin etmede güçlüktür.

Diğer bir zorluk ise, beşikten mezara kadar ürünlerin, teknolojilerin ve faaliyetlerin çevresel etkilerini değerlendirmek için temel bir yöntem olan yaşam döngüsü değerlendirmesini doğru bir şekilde hesaplamaktır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir