İş Maliyet Sistemlerinin Üretim Maliyetleri
İş Maliyet Sistemlerinin Üretim Maliyetleri
0

Bu makale, iş maliyetleme sisteminde üretim maliyetlerini tartışacak ve üretim dönem maliyetlerinin yevmiye defteri kayıtları yoluyla doğru şekilde kaydedilmesini ve tanınmasını gösterecektir.

İş Maliyetleme Sistemi İncelemesi

Temel bilgilerden başlayarak bazı önemli tanımları gözden geçirmek için sadece bir dakikanızı ayırın. İş maliyet sistemi nedir? İş maliyet sistemi, belirli bir birim veya ürüne maliyet atamak için kullanılan bir yöntemdir. Örneğin, eski otomobilleri geri yükleyen bir otomobil dükkanı, geri yüklediği her otomobil için belirli maliyetlere tabi olacak ve daha sonra bu restorasyon işi için belirli bir miktar talep edecek ve bu da bir sonraki restorasyon için ücretlendireceği miktardan farklı olacaktır. Bu maliyet sistemi, özel ürün ve hizmet şirketlerinde çok görülür.

İş maliyet sistemi, bir ürünün veya hizmetin maliyetini üç fiyat bileşenine göre belirler. Bu içerir:

 1. Ürün veya hizmeti oluşturmak için kullanılan malzemeler olan doğrudan malzemeler
 2. Doğrudan işçilik veya ürünü veya hizmeti oluşturmak için kullanılan çalışan emeği
 3. Üretim hattında makineleri çalıştırmak için kullanılan elektrik gibi ürün veya hizmetin yaratılmasıyla doğrudan bağlantılı olan genel üretim giderleri

Yevmiye Defteri Nedir?

Bir şirket, ürün veya hizmetiyle ilişkili maliyetlere katlandığında, işlemi finansal defterlere kaydetmek gerekir. Her maliyet türünün (az önce listelenen üç tane olduğunu unutmayın) kendi günlüğü vardır. Yevmiye defteri orijinal mali işlemlerini kaydetmek için kullanılan bir kitap. Çoğu şirket, kategorik bir gruplamaya dayalı işlemleri kaydetmek için birden fazla yevmiye defteri kullanır. Bazı örnekler satış yevmiye defterileri, nakit makbuz yevmiye defterileri ve satın alma yevmiye defterileridir. Bu, şirketin şirketle ilgili maliyetleri takip etmesini sağlar.

Yevmiye defteri, günlük girişinin bir parçası olarak borç ve alacakla işlem verilerini kaydetmek için eşleşen ilkeyi kullanır. Bu, muhasebe denkleminin, borç ve kredinin her iki tarafının da dengelendiği anlamına gelir. Hesap döneminin sonunda, yevmiye defterilerden gelen tüm işlemler şirketin defteri kebire kaydedilir.

Yevmiye defteri Girişi Örneği

Üretimdeki doğrudan maliyetler için yevmiye defteri kayıtlarına bir göz atın.

Başlamak için, XYZ A.Ş. 1 Ocak 2015’te bir grup A ürününü üretmek için 1.000 TL hammadde satın aldı. Aynı gün, şirket satın almayı karşılamak için şirkete 5.000 TL verdi. Yevmiye defteri girişi, hammaddelerin satın alınması için kullanılan parayı, daha sonra hammaddelerin satın alınması için yevmiye defteri girişini gösterir.

tarihhesapborçKrediGiriş tanımı
2015/01/01Nakit5000Sahibinden nakit ekleme
Özkaynak5000
2015/01/01Envanter1.000Hammadde alımı
Nakit1.000

İlk yevmiye defteri girişi, şirket sahibinden nakit aldığı için nakit makbuz günlüğünde listelenecektir. İkinci hammadde girişi, şirket hammadde satın aldığı için satın alma yevmiye defterisinde listelenecektir.

Daha sonra bir hafta sonra, A ürün grubu imalat işlemini tamamladı. XYZ, üretim sürecinde maruz kaldıkları doğrudan işçilik maliyetlerini kaydeder.

tarihhesapborçKrediGiriş tanımı
2015/01/08Ödenecek Ücretler1500Üretim A için doğrudan işçilik Ürün A
Nakit1500

Bu yevmiye defteri girişi, şirket çalışanlarına emekleri için ödeme yaptığı için nakit ödeme günlüğüne kaydedilecektir.

Son olarak, A ürününün yaratılması sürecinde doğrudan kullanılan üretim süreci. XYZ A.Ş., doğrudan üretim süreci ile ilgili olarak ortaya çıktıkları üretim genel gider maliyetlerini kaydeder.

tarihhesapborçKrediGiriş tanımı
2015/01/08Ödenecek kamu hizmetleri400Ürün A için genel üretim maliyetleri
Sigorta100
Kira1.000
Nakit1500

Bu yevmiye defteri girişi biraz tuhaf görünüyor. Nakit hesap tüm maliyetleri ödeyeceğinden, tüm genel üretim maliyetlerini tek bir yevmiye defteri kaydında listelemesi dışında öncekilerden farklı değildir.

Üretim Maliyetlerini Tanıma

Üretim maliyetleri, ilgili yevmiye defterilerinde yevmiye defteri kayıtları olarak kaydedildiğine göre, bu maliyetlerin uygun şekilde kaydedildiğinden emin olmak gerekir. Üretim maliyetleri (doğrudan malzemeler, doğrudan işçilik ve genel üretim maliyetleri) şirketin finansal defterlerine iki şekilde kaydedilir.

 1. Üretim süreci devam ederken maliyetler, maliyetlerin oluştuğu dönemde devam eden iş olarak muhasebeleştirilir.
 2. Üretim süreci tamamlandığında, maliyetler sürecin tamamlandığı süre boyunca devam eden işten bitmiş ürün envanterine taşınır.

Örneğin, XYZ telefon kablosu yapmaktadır. 1 Ocak 2015’te bir seri telin üretim sürecine başlarlar. Bu, 2015’in ilk çeyreğidir. 8 Ocak 2015’te, 2015’in ilk çeyreğinde de üretim sürecini bitiriyorlar. Tüm üretim maliyetleri kaydedilecek 2015 yılının ilk çeyreğinde işlem tamamlandıktan sonra mamul mal stokuna taşındı. Üretim süreci başladığı aynı çeyrekte tamamlandığından, devam eden bir çalışma kaydı yoktur.

Dönem Maliyetleri ve Üretim

Bir şirket, üretim sürecinde, ürünün üretimi ile doğrudan ilgili olmayan diğer masraflara maruz kalacaktır. Bu maliyetlere dolaylı maliyetler veya dönem maliyetleri denir. Bu maliyetler reklam, satış, yönetim ve ilgiyi içerir. Bu maliyetler ürüne veya üretim sürecine bağlı değildir. Bu onları dolaylı maliyet yapar. Gerçekleştikleri zaman diliminde tanınırlar. Örneğin, XYZ A.Ş.. yönetim maliyetlerini yalnızca 2015’in ilk çeyreğinde gerçekleştirirse, bunları 2015’in ilk çeyreğinde muhasebeleştirir. Tüm dolaylı maliyetler veya dönem maliyetleri, bir şirket tarafından gerçekleştirildiğinde muhasebeleştirilir.

Makale Özeti

Üretim maliyetleri üç kategoriye ayrılır: doğrudan malzemeler, doğrudan işçilik ve genel üretim maliyetleri. Bu maliyetler gerçekleştikçe belirli girdiler aracılığıyla yevmiye defterine kaydedilir. Yevmiye defteri, orijinal finansal işlemleri kaydetmek için kullanılır. Bu, şirketin tüm finansal işlemlerini takip eder. Şirket bu üretim maliyetlerini süreye ve işlemin tamamlanıp tamamlanmadığına bağlı olarak muhasebeleştirir. Dönem maliyetleri veya reklamcılık gibi dolaylı maliyetler gerçekleştikleri dönemde kaydedilir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir